Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Překlady xkcd vycházejí se svolením původního autora. © Randall Munroe.
Překlad: Robert Krátký, písmo: Martin Stiborský
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 2.5
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Já to používám denně. Ted mám QtMoko v35. Příchozí hovory, SMS, Internet (přes GPRS, WEb, eMail) v pohodě, Navit funguje taky celkem slušně (jezdil jsem podle toho tu v ČR i v USA a Anglii a celkem bez problémů). Jako přehrávač MP3 se taky dá použít ... krom toho jsem s tím třeba konfiguroval tachometr v autě přes RS232 (s USB2RS232 převodníkem), nasdílel si to GPRSko přes WiFi do laptopu.. apod.
Mimochodem ... jdete někdo z vás do GTA04? http://www.handheld-linux.com/
Navit funguje taky celkem slušněčlověče a jakou verzi máš? mně to původně nechtělo fungovat vůbec, trvalo asi tak tejden než zareagoval na nějaký kliknutí a mapu nevykreslil vůbec, aktuální verze (1:0.2.0+svnr4530-r8.13.6) už je schopna aspoň nakreslit, kde jsem na mapě, ale trasa se v tom furt naplánovat nedá ... mám teda podezření, že spíš než v navitu je problém někde v tom úžasným Xovským rozhraní, co SHR používá, ale ...
Mimochodem ... jdete někdo z vás do GTA04? http://www.handheld-linux.com/666.66€? se posrali v kině?
666.66€? se posrali v kině?Jenom nevím, jestli je víc zarážející výše toho čísla nebo složení jeho číslic :))
Verzi mám 0.2.0
Nemám nastavený žádný GUI prvky (next turn šipka, ETA, atd.), takže taky nevím jak je to daleko a kdy tam budu atd. Vyhledávání taky není ideální a nemožnost zadat přímo souřadnice ... no není to dokonalý. Ale furt lepší (aspon pro mě), než čumět do mapy.
Ta cena je nehezká ... zřejmě důsledek toho, že se to vyrábí v malých sériích. A nebo je to prostě předražený ... začnu o tom uvažovat v momentě, kdy mi nebude stačit výkon GTA02.
Ode dneška (nebo tak nějak) je Navit naportovanej na QtMoko (nepoužívá Xserver, ale qt painter jako všechny QtMoko aplikace.) Dá se stáhout přes ikonku "More apps" a je to verze 0.5.0 ...
Teda je pravda že normální zvonění je asi opravdu nejoriginálnější a nejmíň ruší. Docela mi začíná vadit to co má Sumsung (Android i Bada) jako default, dneska jsem to slyšel v půl sedmý ve vlaku a měl jsem chuť všechny v okolí zkompilovat a zkomprimovat
Na druhou stranu je pravda, že vibrujícího telefonu si všimnu jen občas a že je v kapse automaticky taky neznamená, že si ho všimnu (překvapivé). Takže včera jsem našel dvojí vyzvánění (titulky od Angry Birds "Ham o Ween" pro hovory a posledních pár vteřin z "Youtube 1911" jako notifikace a zprávy), hlavním účelem bylo nerušit okolí, snad se aspoň částečně povedlo....v porovnání s tím, co je slyšet od ostatních :)