Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
aptitude install emacs
(jo, čekám kolik mamlasů zase napíše "proč tam instaluješ další OS, když už tam jeden máš..."). U emacs mi vyhovuje (mimo jiné) automatický odsazovaní kódu, taková první kontrola jestli mám uzavřený cykly atd. Dál to je například označení a vyjmutí vertikálního bloku dat Ctrl-x-r-k
a jeho následné vložení Ctrl-x-r-y
. Je toho plno, a proto se těším na další díly seriálu.
Já sám sice používám Vim, ale o GNU Emacsu si velmi rád počtu.
Ono, čistých "emacsistov" zas tak moc asi nie je. Osobne všetci, ktorých poznám, ovládajú vim aspoň tak ako bežní "vimári." Možno to bude tým
viper-mode
pre emacs = klávesové skratky a editácia ako vo vi + všetky ostatné výhody emacsu
Doplňování není o tom, jaké máš pojmenování. Je to o tom, jaké pojmenování má někdo jiný, například autor knihoven, které používáš. Místo zoufalého klikání v Doxygenu/Javadocu se prostě s celým API příslušné knihovny seznámím za pár minut. Zkusím něco napsat a hned vidím, jaké zajímavé funkce mi to nabídne, samozřejmě včetně kompletní dokumentace. Tohle ale pořádně umí jen Eclipse (pro C, C++, Javu, Python a spoustu dalších jazyků). Možná ještě Qt Creator má pěkné doplňování, ale pouze pro C a C++, pokud vím. Tím výčet použitelných open-source IDE končí. Ještě možná NetBeans... Jenže Swing je hnus, nedá se na to koukat.
Podle mě Emacs není IDE a tudíž je zbytečné po něm chtít tyto pokročilé funkce. Je to prostě editor, který se hodí pro editaci několika konfiguračních souborů, případně pro velmi malé projekty.
Někdo tu určitě zas bude vykřikovat, kolik vývojářů kernelu či jiného velkého projektu používá Emacs. Ale to je prosím pěkně jejich věc, jejich volba. Pokud někdo cestuje například z Prahy do Paříže, může tam letět letadlem nebo jet na koloběžce. Obojí je možné, ale koloběžka (Emacs) bude vždy méně pohodlná a méně efektivní než letadlo (pořádné IDE). Nicméně jen ať si každý používá, co se mu zlíbí. Pokud si někdo umí tu koloběžku vytunit tak, aby byla rychlejší než letadlo, nevidím v tom žádný problém.
Po pár týdnech si to už člověk zapamatuje, to rád věřím. Nicméně jiná je situace, když se musím poprat s projektem, který má 200000 řádků, je hnusně napsaný a používá cca 40 externích knihoven. Tam je automatické doplňování prostě k nezaplacení, protože na zapamatování něčeho takového mi nezbývá čas a síly už vůbec ne.
Ještě možná NetBeansMožná? Netbeans mi přijdou z těch IDE, které jsi vyjmenoval, nejlepší.
Jenže Swing je hnusCo máš proti Swingu?
K čemu to je? Souvisí to snad nějak s tématem? Kdepak, mimo mísu.
Mně je přece jasné, že Eclipse má skvělé doplňování. Pointa byla v tom, že Emacs ani vim nic takového nemají. Samozřejmě, že když budu v Eclipse používat nějakou napodobeninu vimu, doplňování tam bude taky. Jak to ale souvisí s Emacsem? Jak to souvisí s (neexistujícím) doplňováním v Emacsu? Jak to souvisí s (neexistujícím) doplňováním ve vimu? Nijak, že ano.
Kromě toho, já osobně bych si nerad zasíral Eclipse — normální dnešní kvalitní IDE — napodobeninami nějakého editoru z minulého století určeného pro androidy, případně jiné roboty. Ale proti gustu žádný dišputát, samozřejmě.
Dřevorubec jste podle mého názoru vy. Klidně si používejte nástroje z minulého století. Jak už jsem psal, proti gustu žádný dišputát. My, kteří potřebujeme pracovat efektivně a nemáme rádi styl „udělej si sám“, budeme prostě používat pořádné IDE. Nadávat někomu do dřevorubců jen proto, že chce používat dnešní technologie a ne vykopávky, je poněkud přehnané. Můžete třeba používat pěstní klín a žít v jeskyni, ale nevnucujte to prosím ostatním.
Ne, Emacs nemá auto-completion. Jestliže tvrdíte opak, nejspíš netušíte, o čem je řeč. Můžete mi prosím poslat odkaz na screenshot, kde Emacs automaticky nabízí doplňování ze všech (a právě všech) identifikátorů dostupných v daném kontextu a zobrazuje k nim automaticky doxygen/javadoc, případně náhled zdrojáku? Emacs nic takového nemá. Dřevorubec si může myslet, že sekera je rychlejší než motorová pila. Jenže není to pravda.
Budu upřímný. Právě jste předvedl hloupou a podrážděnou reakci někoho, kdo si nepřečetl, o co tu jde. Tvrdit o někom, že prd ví, je opravdu zářný příklad korektního stylu vedení diskuse. Všechna čest.
Z architektury a implementace předpotopního software se sice dá mnohé naučit (a nepochybně se z ní dnešní IDE učí), ale to neznamená, že by měl někdo takového kostlivce nějakým způsobem přenášet do dnešních IDE. Dnešní IDE už jsou pro lidi, ne pro „člověkostroje“. Původní editory vznikaly v době, kdy byl čas strojů drahý a čas lidí relativně levný. Proto už v dnešní době nemohou obstát. Dnes je čas strojů skoro zdarma, zatímco čas lidí je relativně drahý. Architektura Emacsu může být skvělá, ale neodpovídá době. Je to asi jako byste navrhl budovu a pak zjistil, že má stát na planetě s dvakrát silnější gravitací. Sebelepší návrh je vám v tu chvíli k ničemu a je třeba začít znova.
O vyspělosti IDE se s vámi přít nebudu. O tom se dá diskutovat jedině s někým, kdo aspoň jedno IDE dobře zná. Kromě toho, snaha srovnávat IDE s editorem je tak jako tak přitažená za vlasy. IDE je luxusní limuzína, editor je kolo. Mají relativně málo společného a nemá smysl tvrdit, že to či ono je vyspělejší, lepší a podobně. Editor prostě nesahá IDE ani po kotníky, pokud jde o některé pokročilé vlastnosti, ale je spousta situací, kdy se hodí mnohem lépe. Kvůli úpravě
/etc/hosts
asi nebudu startovat Eclipse.
A vůbec, ať si každý používá, co chce a v čem (si myslí, že) dokáže pracovat efektivně. Tyhle rozepře nedávají smysl.
Tohle je nejhůř zdůvodněný argument, jaký jsem vůbec kdy četl.
Neuraz sa, ale ty si neskutočný kus zadubenca. Najprv si niečo o problematike naštuduj, kým sa k nej chceš vyjadrovať (a navyše tučným písmom). Čo na tom, že emacs je z minulého storočia? Linux snáď nie je (ak mi povieš, že jadro 2.6 je z tohto storočia, tak ja ti poviem, že ostatná verzia Emacsu tak isto)? Je to dostatočný dôvod používať windows 7? Tvoja argumentácia je neskutočne primitívna. Emacs ti nikto nevnucuje, ale rovnako tak nevnucuj ty svoje stupídne a ničím nepodložené názory ostatným Naopak, skús trochu počúvať názory ľudí, ktorí skúsili obrovské množstvo editorov a IDE a nakoniec skončili napríklad pri vhodne nakonfigurovanom vime/emacse, lebo je skrátka najlepší (toto je subjektívne, takže brať s nadsádzkou). Možno by si sa naučil niečo užitočné
Samozrejme, to isté platí aj pre druhú stranu, ak neskúsila Eclipse, NetBeans, whatever. Ja som ich skúsil a stáli za hovno (a to je ešte slabý výraz).
Emacs ti nikto nevnucuje, ale rovnako tak nevnucuj ty svoje stupídne a ničím nepodložené názory ostatným
Výborně. Tady předvádíš naprosto skvělý styl argumentace a vedení diskuse. Ale jsem rád, že jsem rýpl do vosího hnízda.
Najprv si niečo o problematike naštuduj, kým sa k nej chceš vyjadrovať (a navyše tučným písmom).
Nápodobně.
Čo na tom, že emacs je z minulého storočia? Linux snáď nie je (ak mi povieš, že jadro 2.6 je z tohto storočia, tak ja ti poviem, že ostatná verzia Emacsu tak isto)? Je to dostatočný dôvod používať windows 7?
Dobře, tedy polopatě. Je úplně jedno, kdy vznikla jaká verze. Emacs a spousta jiných starších programů pochází z doby relativně levného času lidí a velmi drahého času strojů. V dnešní době je situace zcela opačná. Čas strojů je velmi levný, zatímco čas lidí je v podstatě to nejdražší, za co dnes firmy platí. Programy navržené pro první zmíněnou situaci těžko obstojí v té druhé. Toť vše.
Operační systémy bych do toho netahal. Jak víme, operační systém se nezabývá žádnou přímou interakcí s uživatelem. Můžeme se bavit o shellu nebo o různých GUI, ale argument s operačními systémy je dost mimo mísu. Ano, UNIX i Windows NT (které sice vystřídaly už několik kernelů, ale to teď neřeším) jsou ve své podstatě systémy z minulého století. Možná někdo vymyslí časem něco lepšího, možná ne. Zato v případě těch editorů už byla různá lepší (čti efektivnější, zajímavější, pohodlnější) řešení navržena několikrát.
Názorů lidí, kteří vyzkoušeli a důkladně poznali a pochopili spoustu editorů a IDE a skončili u Emacsu, bych si nesmírně vážil. Kdybych ovšem takové lidi znal. Existují takoví lidé vůbec? Pardon, tohle beru zpět, asi existují. Já znám hodně lidí, kteří buď od vimu přešli k Eclipse (což mě nepřekvapuje), nebo dlouho používali vim (či Emacs), jednou Eclipse zkusili, pět minut klikali, něco se jim tam nepodařilo nastavit a od té doby na Eclipse pouze nadávají, aniž by věděli, o čem to celé je.
Možno by si sa naučil niečo užitočnéSamozrejme, to isté platí aj pre druhú stranu, ak neskúsila Eclipse, NetBeans, whatever.
S tímto souhlasím.
Ja som ich skúsil a stáli za hovno (a to je ešte slabý výraz).
A tohle je přesně ten problém, o kterém jsem psal výše. Vyzkoušel většinou neznamená poznal nebo pochopil. Chtělo by to nějaké přesnější argumenty, co tam nešlo, v čem byl problém, co se nepodařilo nastavit a podobně. NetBeans příliš podrobně neznám, ale v případě Eclipse si troufám tvrdit, že u většiny připomínek bych nakonec našel chybu mezi židlí a klávesnicí.
Já si taky můžu myslet, že některé editory jsou na hovno, ale nikomu to necpu. Záleží na tom, co je pro koho vhodné. Například vim a Emacs jsou pro lidi na hovno, zatímco pro androidy a jiné roboty (typu Terminátor) jsou prostě skvělé. Sorry, předcházející větu prosím nikdo neberte dosloval. Opět jsem se nechal unést, podobně jako můj předřečník.
Tón a kvalita argumentácie sú prispôsobené tvojmu tónu
Aké nápodobne? Ja sa nevyjadrujem o veciach, o ktorých nič neviem (a ešte k tomu tučne). Žiadnu podobnosť s tvojím vyjadrením o doplňovaní v emacse a o jeho veku som vo svojom príspevku nenašiel
Je pravda, že tie systémy vznikli v čase slabých strojov, ale to ešte neznamená, že by preto mali byť nevhodné pre ľudí. Aj keby tie počítače pracovali s reakčnou dobou 100ms, tak je to pre človeka dostačujúce. 100GB RAM a reakčná doba 1ns ti ako používateľovi editoru neprinesie nič nové. Podľa mňa je skôr opak pravdou. Dokonca existuje štúdia o editoroch, ktorá celkom slušne dokumentuje, prečo je sú editory typu emacs a vim (to je, editory silne založené na príkazoch z klávesových skratiek) pre človeka (programátora) oveľa výhodnejšie než bežné editory. Na požiadanie ti dám link (budem to musieť chvíľu hľadať). Existuje podobná štúdia o Eclipse?
A predpokladám, že ty si emacs pochopil dôkladne do hĺbky, a z toho dôvodu sa o ňom vyjadruješ tak, ako sa vyjadruješ. Je to tak?
Je to samozrejme možné. Nepodarilo sa mi ani z jedného z nich spraviť editor textu (príkazy obmedzujúce sa prakticky na notepadový pohyb po jednom znaku plus pár ďalsích fakt nie sú ideálne pre človeka zvyknutého z poriadneho editoru na milión príkazov s ktorými sa dá spraviť prvé posledné).
Ja som to nikomu necpal, len som vyjadril svoju subjektívnu skúsenosť Ale ty tu zjavne proklamuješ, že emacs je na hovno už proste z toho dôvodu, že má 30 rokov, čo je teda argument jak delo...
Dokonca existuje štúdia o editoroch, ktorá celkom slušne dokumentuje, prečo je sú editory typu emacs a vim (to je, editory silne založené na príkazoch z klávesových skratiek) pre človeka (programátora) oveľa výhodnejšie než bežné editory.Mně přijde hloupé tohle dělení na buď a nebo – buď vim/emacs nebo „běžný editor“. To, že můžu někde používat efektivně klávesové zkratky ještě neznamená, že ten editor musí mít neobvyklé (alespoň pro většinu lidí) a uživatelsky nepřátelské rozhraní (a už vůbec nemusí běžet v příkazové řádce). Myslí, že takový jEdit je toho dobrým důkazem – můžeš si tam nastavit klávesové zkratky (hodně jich tam už je) pro každou akci, plugin nebo vlastní makro. Klidně i složitější zkratky typu Ctrl+x a následně Ctrl+y… svým způsobem tam jde udělat i něco jako příkazový režim vimu. A přitom je to editor, ke kterému můžeš posadit obyčejného uživatele a on s ním bude úplně normálně pracovat, jako s notepadem, prostě mu ty pokročilé funkce a rozsáhlé možnosti nebudou nijak překážet. Křivka učení mi u jEditu přijde mnohem lepší než u vimu nebo emacsu – prostě ten editor začneš používat, sedneš si k němu poprvé bez nějakých zvláštních znalostí, a postupně se učíš nové a nově věci, pracuješ efektivněji – ale zároveň tě ten editor neotravuje svým obskurním ovládáním.
No, lenže v tom prípade je jEdit editor v štýle vim/emacs a ja proti nemu nič nemám To delenie vzniklo preto, že BFU si pod editorom predstaví notepad, alebo word, alebo trochu komplikovanejší variant v nejakom IDE, v ktorom je absolútne nemožné efektívne pracovať (z pohľadu používateľa silnejších editorov). Absolútna ovládateľnosť príkazmi je ešte stále pomerne unikátna vlastnosť pár editorov s malou používateľskou základňou, než aby bol dôvod to takto nedeliť.
K tomu emacsu: nebeží len v príkazovej riadke, ale dá sa spustiť aj v okne (rovnako tak gvim). A úplný začiatočník v ňom môže tiež pracovať v tom okne s tlačítkami save/open/close okamžite. Ja teda osobne neberiem ani argument o zložitosti vimu alebo emacsu v príkazovej riadke (skutočne je také ťažké naučiť sa _tri_ prikazy pre to open/save/close, prípadne vo vime ešte prepínanie medzi command a insert módom? Pritom zvlášť predpokladáme, že ide o editor pre _programátora_, čo by mal byť v mojej naivnej predstave vcelku bystrý človek... no nič). Ale k tomu sa hodí podotknúť to, čo tu niekto písal teraz v blogu o príkazovej riadke: ľudia radšej strávia trikrát viacej času neefektívnym klikaním, než jednorázovým prečítaním dokumentácie, ktorá im dá podstatne viac. Holt, je to o voľbe, zábava vs. vedomosti.
dopĺňať aj symboly v danom kontexte nevalidnéA o tom to je – aby člověk nebyl zahlcený nesmyslnými daty. Aby ti editor nabídl relevantní nápovědu. Např. když budu upravovat XML, tak chci, aby mi nabízel atributy a elementy, které jsou v daném kontextu platné – a ne milion nějakých slov, která nepotřebuji (ale náhodou se někde v nějakém dokumentu vyskytují, tak mi je nabídne).
Poznámka: ale to nie je otázka kvality editoru, ale len jeho pluginu (teda s triviálnou podmienkou, že editor dostatočne modulárny, aby napísanie takého pluginu umožňoval).
No, neviem, či je zrovna bash ideálny programovací jazyk pre editor, ale proti gustu žiadny dišputát
new NováTřída();
, tak mi IDE kód podtrhne jako neplatný, ale nabídne mi, že tuhle novou třídu vytvoří (založí nový soubor, dá do něj kostru dané třídy, takže nemusím nic opisovat).
Kecy a zase jenom kecy!
Nejčastěji se setkávám s C++ a C, takže zase jste úplně zoufale vedle. Jak už jsem někde psal, i kernel pro MIPS jsem kdysi programoval v Eclipse. Mimochodem, kernely se nepíšou v Javě. (To jen tak pro jistotu a pro úplnost.) Jestli si myslíte, že Eclipse je výhradně pro Javu, jen ukazujete, že jste ho neviděl ani z rychlíku.
Screenshot vám nedodám ...
Aha! Tím je řečeno vše. Tady bychom v podstatě mohli diskusi ukončit.
... a dokonca aj v komentároch ...
Nutná samozřejmost, nic zvláštního. Nebo si snad myslíte, že Eclipse neumí automaticky vytvořit Doxygen/Javadoc se všemi tagy? Samozřejmě ho též automaticky edituje při změně deklarace funkce/metody, pokud se tím neztrácí už napsaný text; v opačném případě upozorní na nesrovnalosti. Přece nebudu ve 21. století psát Doxygen od píky! I v normálních komentářích doplňuje, což ale umí i KWrite... (Tím chci naznačit, že nejde o něco, čím by se editor mohl vychloubat. Je to prostě nezbytnost.)
... Dokonca (aká to drzosť) mi umožňuje dopĺňať aj symboly v danom kontexte nevalidné ...
Zase naprostá samozřejmost. Ve většině jazyků se navíc prakticky nedá rozhodnout, které symboly jsou zrovna validní a které ne. Že se různé filtrování dá vypnout a přepnout na prosté řazení podle abecedy, to asi taky nemusím zdůrazňovat.
A na tie vaše pomocné kartičky využíva browser a remote-url-open (a predpoklad, že svoje remeslo ovládate).
Tedy musí běžet externí aplikace, dokonce celý browser, a s tím souvisí přepínání mezi plochami či okny a velká spousta zdržení.
U toho ovládání řemesla bych se rád ještě pozastavil. Někteří lidé si pletou ovládání řemesla s pamětí na digitální data. Například chcete do projektu přidat nějakou knihovnu. Něco si o ní přečtete, trochu dokumentace, několik příkladů... Ale ruku na srdce, když se pak vrátíte zpět ke zdrojáku, znáte celé API té knihovny napaměť? Opravdu si naprosto přesně pamatujete význam všech parametrů i návratových hodnot? Troufám si tvrdit, že ne! Prostě proto, že kompletní Doxygen/Javadoc asi nikdo není schopen přečíst a příklady, na které se podíváte, zdaleka nevyužívají všechny možnosti. A tohle je ten okamžik, kdy sofistikované automatické doplňování přijde setsakra vhod. Můžu si v podstatě přímo prohlédnout všechny možnosti, které knihovna nabízí, včetně dokumentace, a nemusím někde hledat nebo nahlížet do prohlížeče! To je obrovské plus.
Emacs je jednoducho stará škola, predpokladá, že človek, čo ho používa aj vie, čo robí. Ale, kto neskúsil, neuverí
Ale ta poslední věta je opravdu trefná. Mám totiž pocit, že kdykoliv někdo zmíní Eclipse, pak všichni, kteří Eclipse nikdy nezkusili, případně měli zrovna špatný den a nepodařilo se jim naklikat to či ono nastavení, začnou na Eclipse okamžitě plivat síru a oheň. A to je stejně neobjektivní jako mé popichování kolem Emacsu.
Já ani slovem netvrdím, že Emacs je špatný. Na malé projekty, případně na editaci nějakých konfiguračních souborů se jistě hodí. Když potřebuju naštípat dříví do krbu, vezmu si sekeru (Emacs) a budu spokojený. Naopak na pokácení celého lesa sáhnu po jiné mechanizaci (větší IDE). Nic proti Emacsu nebo jeho uživatelům. Znám jednoho podivína — javistu, který používá GVim. Všechno je možné.
K čemu to je? Souvisí to snad nějak s tématem?Souvisi to s tim tak, ze ve vimu pak mate naprosto identicke doplnovani jako v eclipsu, protoze to pouziva kod eclipsu.Kdepak, mimo mísu. Jak to souvisí s (neexistujícím) doplňováním ve vimu? Nijak, že ano.
No ale to je tak trochu nesmysl. Když to používá kód Eclipsu, pak to není ve vimu. Jinými slovy, když si v terminálu spustím vim something.cpp
, to doplňování tam prostě mít nebudu. Když naopak spustím celý obrovský tlustý Eclipse, pak už nemám nejmenší důvod do něj zatahovat nějaký předpotopní editor. Takže ani z této možnosti podle mě velká výhoda nekouká.
Jinými slovy, když si v terminálu spustím vim something.cpp
, to doplňování tam prostě mít nebudu.
Asi jste si to spatne precetl, prave tohle to totiz dela.
Problém Emacsu je jeho rozsáhlost a konfigurovatelnost. Základní balík Emacs je pouze část celé skládačky. Když si k tomu přidáte občasné nekonzistentní ovládání mezi jednotlivými balíky, tak učení a konfigurace Emacsu je na celý život. Je to jako životní styl, podobně jako Linux. . Já jsem například po 15 letech používání Emacsu jsem přišel na to jak efektivně vyhledávat slovo pod cursorem. Sice jsem si na to před 12 lety dopsal (našel na internetu) 3 řádkovou funkci v elispu. To jsem ale nevěděl, že toto je přímo vestavěno ve funkci isearch-forward a nejspíš asi déle než těch 15 let.
K vaší otázce: Kontextové doplňování je balíku CEDET a JDEE
Genericky se dá použít dabbrev. Sám toto používám pro editaci SQL (teradata dialekt). V jednom bufferu mám výpis systémového slovníku, ve kterém se dohledávají symboly z databáze. V dalším bufferu mi běží SQL klient, kterému stiskem klávesy pošlu aktuální příkaz. Samozřejmostí v mém prostředí je zvýrazňování syntaxe, párování závorek, integrace s diff a version control systémy, formátování pod rukou, ... . Zkoumal jsem hodně editorů, ale žádný z nich mi takovou škálu funkcí a možnost konfigurace nenabídl. Nutno ale dodat, že nastavení celého prostředí bylo otázkou mnoha týdnů, čtení dokumentace a postupného ohýbání konfigurace.
Oznámil jsem: ,Pošli mi 150 dolarů a já ti pošlu pásku s Emacsem.‘ A tak mi začaly chodit první objednávky a v polovině roku už jich bylo docela dost…“To zní jako kapitalismus
Ale mělo by to jednu výhodu. Ta páska by pak kompletně patřila kupci, takže by si ji klidně mohl narvat i do…
No není ta GPL výhodná?
Dá sa v tom editovať keď spadnú X?
Tak to je fajn. X už síce moc často nepadajú (aspoň ak človek neexperimentuje), to je pravda, ale na druhej strane, keď sa to stane, tak som rád, že mám po ruke editor, kde si môžem veci opraviť (teda, prinajhoršom sa dá použiť sed, hehe). Tak isto to ssh je dobrým dôvodom, prečo používať konzolový editor (resp. presnejšie, editor schopný bežať v konzole). Ale hlavný dôvod je, že to má svoje neopakovateľné čaro. Editovať v nejakom grafickom editore, to mi príliš pripomína notepad na to, aby som z toho bol nadšený. A mám pocit, že presne z opačného iracionálneho dôvodu väčšina ľudí konzolové editory nepoužíva
Tiskni
Sdílej: