abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Rukověť baliče RPM - III (Struktura spec souboru)

    2. 6. 2005 | David Nečas | Návody | 10253×

    Spec soubor popisuje veškerý průběh konfigurace, kompilace, balení a instalace nebo odinstalace.

    Struktura spec souboru

    Spec soubor je řádkově orientovaný. Zpětné lomítko v něm obecně nepřipojuje následující řádek; některé jeho části jsou ovšem skripty v shellu a v nich se spojování řádků chová, jak jsme zvyklí. Komentáře se označují standardně #:

    # Toto je komentář

    Procento je speciální znak (escape character); uvidíme-li procento, víme, že následuje nějaká vymyšlenost RPM, z nichž nejběžnější jsou makra a sekce spec souboru. Chceme-li napsat obyčejné procento, zdvojíme je: %%.

    Spec soubor se skládá z hlavičky (preamble) a několika sekcí. Sekce začínají řádkem s názvem sekce

    %description

    a končí začátkem další sekce nebo koncem souboru. Na pořadí sekcí nezáleží, jsou ale jistá tradiční uspořádání, jež se vesměs dodržují.

    Makra se zapisují %{název_makra}, případně jen %název_makra. Makra tedy vypadají stejně jako sekce, ale protože sekcí je jen několik a pevně daných, není problém s konflikty. Rozlišují se velká a malá písmena.

    Hlavička začíná na začátku souboru a končí začátkem první sekce. Řádky hlavičky mají tvar název: hodnota, tedy např.:

    License: GNU GPL

    V názvech položek hlavičky se nerozlišují velká a malá písmena, tradičně se ovšem zapisují maďarskou notací (s velkými počátečními písmeny slov).

    Pitva spec souboru

    Velmi jednoduchý spec soubor lobster.spec, ke kterému by stačilo nahrát do SOURCES tarovou kouli lobster-1.10.tar.bz2, a mohli bychom zkompilovat binární rpm, by mohl vypadat kupříkladu:

    Summary: A poor human doctor emulator
    Name: lobster
    Version: 1.10
    Release: 1
    License: GNU GPL
    Group: Applications/Emulators
    Source: ftp://ftp.example.com/pub/lobster/%{name}-%{version}.tar.bz2
    Buildroot: %{_tmppath}/%{name}-%{version}-buildroot
    
    %description
    Lobster is a poor emulation of a human doctor, usually
    expecting human body parts in completely wrong places,
    or assuming people have various strange organs.
    On the other hand it can successfully implant human
    head to another body.  Lobster is a member of Planet
    Express.
    
    %prep
    %setup
    
    %build
    %configure
    make
    
    %install
    [ "$RPM_BUILD_ROOT" != "/" ] && rm -rf $RPM_BUILD_ROOT
    make install DESTDIR=$RPM_BUILD_ROOT
    
    %clean
    [ "$RPM_BUILD_ROOT" != "/" ] && rm -rf $RPM_BUILD_ROOT
    
    %files
    %defattr(-,root,root)
    %doc %{_mandir}/man1/lobster.1*
    %{_bindir}/lobster
    %doc README COPYING NEWS
    

    Na to, že má být velmi jednoduchý, obsahuje tedy spoustu věcí. Snadno si v nich ale uděláme pořádek. Soubor začíná hlavičkou s informacemi o balíku (následující seznam položek hlavičky není zdaleka úplný, později si povíme o dalších):

    Summary
    Stručné jednořádkové shrnutí. Aby se ve výpisu rpm -qi vešlo na řádek i s úvodním Summary:, doporučuje se dodržovat délku do 56 znaků.
    Name
    Jméno balíčku.
    Version
    Verze programu.
    Release
    Vydání (release) balíčku. Vydáváme-li novou verzi rpm, aniž se změnila verze programu samého, zvětšíme číslo vydání.
    License
    Licence. Obvykle ji uvádíme běžnou zkratkou, obskurní licence se pokusíme alespoň nějak charakterizovat: „proprietary“ či „charityware, GPL compatible“.
    Group
    Skupina. Každý balíček patří do nějaké skupiny, a každá distribuce má bohužel jinou množinu skupin – zkuste se pak zavděčit všem. Seznam skupin pro vaši distribuci najdete v /usr/share/doc/rpm-verze/GROUPS nebo někde poblíž.
    Source
    Tarová koule se zdrojovým kódem. Píšeme sice URL, ale hlavně proto, abychom sami věděli, kde se zdrojový kód vzal, rpmbuild ji stejně bude hledat v SOURCES. Ve zdrojovém kódu RPM sice najdeme náznaky, že se přímé stahování (jako v Gentoo) zamýšlelo, ale zatím se rozhodně nic samo nestahuje.
    Buildroot
    Adresář, kam se bude program při balení instalovat. Uvedená hodnota je typická a prozatím ji necháme takto.

    Po hlavičce následuje sekce %description s delším popisem balíku, který se vypisuje např. při rpm -qi. Píšeme ho zásadně anglicky, má-li být balík publikovatelný; stejně tak krátký popis (Summary), proto jsou anglicky i zde. Doplnění případných alternativních popisů v dalších jazycích si popíšeme ve čtrnáctém dílu.

    Dále vidíme nějaká makra a sekce. Nebo spíš všude samá makra a sekce. Makra můžeme definovat i ve spec souboru, ale jelikož si nevzpomínáme, že bychom nějaká definovali, asi je definoval někdo jiný někde jinde. Řada maker je předdefinována – např. %{_tmppath}, které jsme shodou okolností měnili v ~/.rpmmacros. Silné povahy se mohou na vlastní riziko už teď podívat do souboru /usr/lib/rpm/macros, kde jsou definována standardní makra; slabším to zatím nedoporučuji. Další makra se definují automaticky podle položek hlavičky – např. %{name} obsahuje hodnotu položky Name%{version} hodnotu položky Version.

    Ve spec souboru definujeme makra direktivou %define, přičemž můžeme samozřejmě využívat již definovaná makra. Vyhodnocení probíhá až při expansi (použití) makra.

    Praktický příklad: Programy často mají moduly či data v adresářích, jejichž název obsahuje verzi, ale ne celou, případně nějak transformovanou. Abychom nemuseli při kompilaci nové verze programu přepisovat ve spec souboru číslo verze na dvaceti místech ve třech růzých podobách a nevyhnutelně to někde splést, poskládáme pomocí maker všechny podoby z jediné výchozí definice:

    %define version_major 2
    %define version_minor 4
    %define version_extra 7
    %define pkgdir %{name}%{version_major}.%{version_minor}Version: %{version_major}.%{version_minor}.%{version_extra}
    

    Makro %pkgdir se pak expanduje na lobster2.4 a položka Version bude mít hodnotu 2.4.7.

    Výkonná část souboru se skládá z několika sekcí, které odpovídají jednotlivým fázím balení a jimž se věnuje následující kapitola.

    Nejčtenější články posledního měsíce

    Týden na ITBiz: Nekonečný pracovní den a propouštění lidí ve prospěch AI
    Týden na ScienceMag.cz: Umělá inteligence vtělená do kamene
    Událo se v týdnu 25/2025

    Nejkomentovanější články posledního měsíce

      všechny statistiky »

    Seriál Rukověť baliče RPM (dílů: 15)

    Rukověť baliče RPM - I (Úvod) (první díl)
    <—« Rukověť baliče RPM - II (Prostředí)
    »—> Rukověť baliče RPM - IV (Fáze balení)
    Rukověť baliče RPM 15 - XV (Závěr) (poslední díl)

    Související články

    Rukověť baliče RPM - I (Úvod)
    Rukověť baliče RPM - II (Prostředí)
    Rukověť baliče RPM - IV (Fáze balení)
    Rukověť baliče RPM - V (Zdrojové soubory)
    Rukověť baliče RPM - VI (Makro %setup)
    Rukověť baliče RPM - VII (Podepisování, verze)
    Rukověť baliče RPM - VIII (Závislosti)
    Rukověť baliče RPM - IX (Sekce %files)
    Rukověť baliče RPM - X (Skriptíky)
    Rukověť baliče RPM - XI (Architektury. systémy, platformy)
    Rukověť baliče RPM - XII (Makra, úvod)
    Rukověť baliče RPM - XIII (Makra, dokončení)
    Rukověť baliče RPM - XIV (Přizpůsobení)
    Rukověť baliče RPM 15 - XV (Závěr)
    Na co se často ptáme: Balíčkovací systémy kromě posledního odstavce o checkinstallu.
    Nebojíme se kompilace - I (Teorie)
    Nebojíme se kompilace - II (GCC, configure, make, checkinstall) kompilace a instalace software, opět kromě části o checkinstallu.
    Balíčkovací systém Mandrake Linuxu RPM na uživatelské úrovni (a pro Mandrake).

    Odkazy a zdroje

    Doporučené čtení

    Další články z této rubriky

    VDR a DVB-T2, část 2.
    VDR a DVB-T2, část 1.
    Šifrovaný Proxmox VE 6: ZFS, LUKS, systemd_boot a Dropbear
    MapTiler – proměňte obrázek v zoomovatelnou mapu
    Syncthing
           

    Hodnocení: 98 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    2.6.2005 12:52 Michal Marek (twofish) | skóre: 55 | blog: { display: blog; } | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Makra v komentářích
    Je to feature, že rpmbuild expanduje makra i v komentářích? Třeba
    ...
    %description
    blah blah
    
    #%debug_package
    %prep
    %setup
    ...
    
    expanduje %debug_package a dopadne to takhle
    ...
    Processing files: test-1-1
    Processing files: test-debuginfo-1-1
    error: Could not open %files file /home/michal/src/rpm/BUILD/test-1/debugfiles.list: \
    No such file or directory
    
    
    2.6.2005 16:33 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Makra v komentářích
    Je to feature.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.