abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 13:55 | Nová verze

Byla vydána verze 15.0 na Debianu založené linuxové distribuce Untangle NG Firewall. Přehled novinek v poznámkách k vydání a ve videu na YouTube. Vyzkoušet lze (zatím neaktualizované) demo webového rozhraní.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 12:11 | Pozvánky

Letošní ročník konference LinuxDays se uskuteční o víkendu 3. a 4. října, opět se potkáme v pražských Dejvicích na FIT ČVUT. Také během devátého ročníku nás budou čekat desítky přednášek, workshopy, stánky a spousta doprovodného programu. Aktuální dění můžete sledovat na Twitteru nebo Facebooku, přidat se můžete také do telegramové diskusní skupiny.

Petr Krčmář | Komentářů: 1
dnes 10:22 | Zajímavý článek

Alexander Popov se v příspěvku na svém blogu podrobně věnuje možnostem zneužití bezpečnostní chyby CVE-2019-18683 v linuxovém podsystému V4L2. Videoukázka eskalace práv na YouTube. Chyba byla v upstreamu opravena v listopadu loňského roku. Alexander Popov se chybě věnoval ve své přednášce (pdf) na konferenci OffensiveCon 2020.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 06:00 | Nová verze

Byla vydána nová verze 20.02.17 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Využíván je MLT Multimedia Framework 6.20.0 a WebVfx 1.2.0. Nejnovější Shotcut je k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak i Snap.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 16:22 | IT novinky

Spolkový úřad pro informační bezpečnost (Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik) schválil používání softwarů Gpg4win a Gpg4KDE, tj. nadstaveb nad GnuPG, pro šifrování a přenos utajovaných informací stupně utajení Vyhrazené (VS-NUR FÜR DEN DIENSTGEBRAUCH (VS-NfD)), EU RESTRICTED a NATO RESTRICTED [reddit].

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 12:44 | Humor

Viceprezident společnosti Oracle Matthew O'Keefe napsal na Twitteru: "Kdyby databáze Oracle neexistovala, světová ekonomika by se zastavila. Kdyby většina open source distribuovaných databází neexistovala, byl by svět pro data mnohem bezpečnějším místem". Příspěvek rozpoutal diskusi nejenom na redditu a následně byl z Twitteru smazán (Wayback Machine).

Ladislav Hagara | Komentářů: 17
včera 09:33 | Nová verze

Byla vydána nová verze 1.38 správce síťových připojení ConnMan (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit podporu WireGuardu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 06:00 | Zajímavý projekt

Byl spuštěn Humble Book Bundle: Cybersecurity 2020 by Wiley. Za 1 euro a více lze koupit 7 elektronických knih, za 7,50 eur a více lze koupit 13 elektronických knih a za 13,50 eur a více lze koupit 20 elektronických knih věnovaných kybernetické bezpečnosti od nakladatelství Wiley. Peníze lze libovolně rozdělit mezi nakladatelství Wiley, Humble Bundle, Electronic Frontier Foundation a Let's Encrypt.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
17.2. 21:55 | Zajímavý článek

Clear Linux je distribuce vyvíjená firmou Intel; vybočuje optimalizací na výkon, pročež se používá např. k běhu benchmarků, ale také pro vývojáře či do cloudu. Recenze na Ars Technica se zaobírá použitím Clear Linuxu jako uživatel: instalace, pozorování rychlosti spouštění Gimpu, správa balíčků a instalace Google Chrome nebo konfigurace OpenZFS. Praktické nasazení mimo specializace, kde je výkon kritický, nakonec nedoporučuje.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 5
17.2. 21:44 | Nasazení Linuxu

Jižní Korea se z historických důvodů potýká se silnou závislostí na Microsoftu (konkrétně ActiveX), kterou se snaží postupně odbourat. Na jaře 2019 tamní ministerstvo vnitra oznámilo testování Linuxu na pracovních stanicích. Nyní, po skončení podpory Windows 7, byl přechod potvrzen s cílem omezit závislost na třetí straně a snížit náklady. Do roku 2026 je v plánu, že uživatelé budou používat notebooky s Windows, ale připojovat se na vzdálený linuxový desktop v cloudu. Některá ministerstva již Linux používají.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
Vydržela vám novoroční předsevzetí?
 (9%)
 (6%)
 (3%)
 (82%)
Celkem 161 hlasů
 Komentářů: 0
Rozcestník

www.AutoDoc.Cz

Rukověť baliče RPM - III (Struktura spec souboru)

2. 6. 2005 | David Nečas | Návody | 9925×

Spec soubor popisuje veškerý průběh konfigurace, kompilace, balení a instalace nebo odinstalace.

Struktura spec souboru

Spec soubor je řádkově orientovaný. Zpětné lomítko v něm obecně nepřipojuje následující řádek; některé jeho části jsou ovšem skripty v shellu a v nich se spojování řádků chová, jak jsme zvyklí. Komentáře se označují standardně #:

# Toto je komentář

Procento je speciální znak (escape character); uvidíme-li procento, víme, že následuje nějaká vymyšlenost RPM, z nichž nejběžnější jsou makra a sekce spec souboru. Chceme-li napsat obyčejné procento, zdvojíme je: %%.

Spec soubor se skládá z hlavičky (preamble) a několika sekcí. Sekce začínají řádkem s názvem sekce

%description

a končí začátkem další sekce nebo koncem souboru. Na pořadí sekcí nezáleží, jsou ale jistá tradiční uspořádání, jež se vesměs dodržují.

Makra se zapisují %{název_makra}, případně jen %název_makra. Makra tedy vypadají stejně jako sekce, ale protože sekcí je jen několik a pevně daných, není problém s konflikty. Rozlišují se velká a malá písmena.

Hlavička začíná na začátku souboru a končí začátkem první sekce. Řádky hlavičky mají tvar název: hodnota, tedy např.:

License: GNU GPL

V názvech položek hlavičky se nerozlišují velká a malá písmena, tradičně se ovšem zapisují maďarskou notací (s velkými počátečními písmeny slov).

Pitva spec souboru

Velmi jednoduchý spec soubor lobster.spec, ke kterému by stačilo nahrát do SOURCES tarovou kouli lobster-1.10.tar.bz2, a mohli bychom zkompilovat binární rpm, by mohl vypadat kupříkladu:

Summary: A poor human doctor emulator
Name: lobster
Version: 1.10
Release: 1
License: GNU GPL
Group: Applications/Emulators
Source: ftp://ftp.example.com/pub/lobster/%{name}-%{version}.tar.bz2
Buildroot: %{_tmppath}/%{name}-%{version}-buildroot

%description
Lobster is a poor emulation of a human doctor, usually
expecting human body parts in completely wrong places,
or assuming people have various strange organs.
On the other hand it can successfully implant human
head to another body.  Lobster is a member of Planet
Express.

%prep
%setup

%build
%configure
make

%install
[ "$RPM_BUILD_ROOT" != "/" ] && rm -rf $RPM_BUILD_ROOT
make install DESTDIR=$RPM_BUILD_ROOT

%clean
[ "$RPM_BUILD_ROOT" != "/" ] && rm -rf $RPM_BUILD_ROOT

%files
%defattr(-,root,root)
%doc %{_mandir}/man1/lobster.1*
%{_bindir}/lobster
%doc README COPYING NEWS

Na to, že má být velmi jednoduchý, obsahuje tedy spoustu věcí. Snadno si v nich ale uděláme pořádek. Soubor začíná hlavičkou s informacemi o balíku (následující seznam položek hlavičky není zdaleka úplný, později si povíme o dalších):

Summary
Stručné jednořádkové shrnutí. Aby se ve výpisu rpm -qi vešlo na řádek i s úvodním Summary:, doporučuje se dodržovat délku do 56 znaků.
Name
Jméno balíčku.
Version
Verze programu.
Release
Vydání (release) balíčku. Vydáváme-li novou verzi rpm, aniž se změnila verze programu samého, zvětšíme číslo vydání.
License
Licence. Obvykle ji uvádíme běžnou zkratkou, obskurní licence se pokusíme alespoň nějak charakterizovat: „proprietary“ či „charityware, GPL compatible“.
Group
Skupina. Každý balíček patří do nějaké skupiny, a každá distribuce má bohužel jinou množinu skupin – zkuste se pak zavděčit všem. Seznam skupin pro vaši distribuci najdete v /usr/share/doc/rpm-verze/GROUPS nebo někde poblíž.
Source
Tarová koule se zdrojovým kódem. Píšeme sice URL, ale hlavně proto, abychom sami věděli, kde se zdrojový kód vzal, rpmbuild ji stejně bude hledat v SOURCES. Ve zdrojovém kódu RPM sice najdeme náznaky, že se přímé stahování (jako v Gentoo) zamýšlelo, ale zatím se rozhodně nic samo nestahuje.
Buildroot
Adresář, kam se bude program při balení instalovat. Uvedená hodnota je typická a prozatím ji necháme takto.

Po hlavičce následuje sekce %description s delším popisem balíku, který se vypisuje např. při rpm -qi. Píšeme ho zásadně anglicky, má-li být balík publikovatelný; stejně tak krátký popis (Summary), proto jsou anglicky i zde. Doplnění případných alternativních popisů v dalších jazycích si popíšeme ve čtrnáctém dílu.

Dále vidíme nějaká makra a sekce. Nebo spíš všude samá makra a sekce. Makra můžeme definovat i ve spec souboru, ale jelikož si nevzpomínáme, že bychom nějaká definovali, asi je definoval někdo jiný někde jinde. Řada maker je předdefinována – např. %{_tmppath}, které jsme shodou okolností měnili v ~/.rpmmacros. Silné povahy se mohou na vlastní riziko už teď podívat do souboru /usr/lib/rpm/macros, kde jsou definována standardní makra; slabším to zatím nedoporučuji. Další makra se definují automaticky podle položek hlavičky – např. %{name} obsahuje hodnotu položky Name%{version} hodnotu položky Version.

Ve spec souboru definujeme makra direktivou %define, přičemž můžeme samozřejmě využívat již definovaná makra. Vyhodnocení probíhá až při expansi (použití) makra.

Praktický příklad: Programy často mají moduly či data v adresářích, jejichž název obsahuje verzi, ale ne celou, případně nějak transformovanou. Abychom nemuseli při kompilaci nové verze programu přepisovat ve spec souboru číslo verze na dvaceti místech ve třech růzých podobách a nevyhnutelně to někde splést, poskládáme pomocí maker všechny podoby z jediné výchozí definice:

%define version_major 2
%define version_minor 4
%define version_extra 7
%define pkgdir %{name}%{version_major}.%{version_minor}Version: %{version_major}.%{version_minor}.%{version_extra}

Makro %pkgdir se pak expanduje na lobster2.4 a položka Version bude mít hodnotu 2.4.7.

Výkonná část souboru se skládá z několika sekcí, které odpovídají jednotlivým fázím balení a jimž se věnuje následující kapitola.

Nejčtenější články posledního měsíce

Novoroční prodej softwarových licencí pokračuje! Získejte od Goodoffer24 Windows 10 Pro za za € 9,68, Microsoft Office 2016 Pro za za € 22,25!
VDR a DVB-T2, část 1.
VDR a DVB-T2, část 2.

Nejkomentovanější články posledního měsíce

VDR a DVB-T2, část 1.
VDR a DVB-T2, část 2.
Distribuční novinky 1-3/2020
  všechny statistiky »

Seriál Rukověť baliče RPM (dílů: 15)

Rukověť baliče RPM - I (Úvod) (první díl)
<—« Rukověť baliče RPM - II (Prostředí)
»—> Rukověť baliče RPM - IV (Fáze balení)
Rukověť baliče RPM 15 - XV (Závěr) (poslední díl)

Související články

Rukověť baliče RPM - I (Úvod)
Rukověť baliče RPM - II (Prostředí)
Rukověť baliče RPM - IV (Fáze balení)
Rukověť baliče RPM - V (Zdrojové soubory)
Rukověť baliče RPM - VI (Makro %setup)
Rukověť baliče RPM - VII (Podepisování, verze)
Rukověť baliče RPM - VIII (Závislosti)
Rukověť baliče RPM - IX (Sekce %files)
Rukověť baliče RPM - X (Skriptíky)
Rukověť baliče RPM - XI (Architektury. systémy, platformy)
Rukověť baliče RPM - XII (Makra, úvod)
Rukověť baliče RPM - XIII (Makra, dokončení)
Rukověť baliče RPM - XIV (Přizpůsobení)
Rukověť baliče RPM 15 - XV (Závěr)
Na co se často ptáme: Balíčkovací systémy kromě posledního odstavce o checkinstallu.
Nebojíme se kompilace - I (Teorie)
Nebojíme se kompilace - II (GCC, configure, make, checkinstall) kompilace a instalace software, opět kromě části o checkinstallu.
Balíčkovací systém Mandrake Linuxu RPM na uživatelské úrovni (a pro Mandrake).

Odkazy a zdroje

Doporučené čtení

Další články z této rubriky

VDR a DVB-T2, část 2.
VDR a DVB-T2, část 1.
Šifrovaný Proxmox VE 6: ZFS, LUKS, systemd_boot a Dropbear
MapTiler – proměňte obrázek v zoomovatelnou mapu
Syncthing
       

Hodnocení: 98 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

2.6.2005 12:52 Michal Marek (twofish) | skóre: 55 | blog: { display: blog; } | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Makra v komentářích
Je to feature, že rpmbuild expanduje makra i v komentářích? Třeba
...
%description
blah blah

#%debug_package
%prep
%setup
...
expanduje %debug_package a dopadne to takhle
...
Processing files: test-1-1
Processing files: test-debuginfo-1-1
error: Could not open %files file /home/michal/src/rpm/BUILD/test-1/debugfiles.list: \
No such file or directory

2.6.2005 16:33 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
Rozbalit Rozbalit vše Re: Makra v komentářích
Je to feature.
ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.