Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 3. 6. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.30-rc8. Citáty týdne: Andrew „akpm“ Morton, Steven Rostedt. V krátkosti: Opakování zápisů core dumpu; Strom zařízení; „Oblast chráněná před hostitelem“; reflink(); Řízení ID procesů. Kolik příznaků stránek opravdu máme? Zase Xen. Čištění stránek, část druhá.
Typografický systém Lout: ÚvodPokud vám připadá TeX příliš složitý nebo těžkopádný, ale přesto požadujete kvalitní sazbu svých dokumentů, je možná Lout právě pro vás tou správnou cestou.
LightScribe – pálení obrázků na povrch optických diskůTechnologie LightScribe umožňuje vypalovat obrázky v odstínech šedi na popisovou stranu speciálních CD a DVD médií. Podpora pro Linux existuje, i když má svá omezení.
Hardwarové novinky – 26/2009Lenovo nasadí Core i7 v noteboocích již v lednu. Intel a Nokia společně v mobilním světě. 40nm GPU NVIDIA i pro desktopy. Matrox s DisplayPortem. 640GB disky Seagate notebookové velikosti. Miniaturní 16GB flashka Buffalo. Corsair se zdroji 80Plus Gold.
Palm Pre a WebOS, konkurent pro iPhone a AndroidNa začátku roku Palm konečně představil svůj nový, linuxový operační systém – WebOS – a také zařízení, na kterém WebOS poběží – Palm Pre. Po delší odmlce se konečně dostal na (americký) trh a ohlasů rozhodně není málo.
ProFTPD + MySQL + kvóty + šifrováníFTP server ProFTPD – MySQL, kvóty, šifrování (FTPS), práva. Příprava prostředí: Kompilace ze zdrojových kodů a moduly třetích stran; Příprava MySQL; Nastavení ProFTPD. FTP klienty: FileZilla; Krusader (kio-slaves); gFTP. Práva k souborům, adresářům a .ftpaccess.
Navzdory přísnému NDA a omezenému počtu vývojářů s přístupem do Palm Developer Network uniklo na internet vývojové prostředí (SDK) nové linuxové platformy webOS. Oficiálně má být SDK veřejnosti zpřístupněno na konci letošního léta, do té doby ho mohou využívat pouze pozvaní vývojáři.
Rozhodnutí přidat do základní instalace Debianu správce poznámek Tomboy a tím pádem i Mono je podle Richarda Stallmana špatné a vede komunitu riskantním směrem. Problém podle něj není jen v projektu Mono, ale týká se všech implementací C#, které prý mohou být napadeny Microsoftem a jeho patenty. Proto odrazuje od používání aplikací napsaných v tomto jazyce zvláště pokud existuje alternativa.
Vyšel Python 3.1. Přináší řazený slovníkový typ, různé optimalizace typu int, mnohem rychlejší io modul, čistě Pythonovou implementaci příkazu import, rozšířenou syntaxi příkazu with a další novinky.
Vyšla druhá opravná verze Debianu Lenny. Opravuje především různé bezpečnostní chyby a několik vážných problémů. Instalátor nyní umožňuje instalaci předchozí stabilní verze (Etch) a zahrnuje aktualizovaný balíček cdebconf, který řeší několik problémů s vykreslováním instalátoru.
Red Hat oznámil, že Fedora 12 bude vydána pod jménem Constantine. To získalo nejvíce hlasů a zvítězilo tak nad návrhy Umbria, Orville, Rugosa a Chilon.
Vyšel Avidemux 2.5.0. Audio kodeky a zařízení a video filtry jsou nyní pluginy. Totéž platí i pro enkodéry Xvid a x264, které mají navíc aktualizované rozhraní v Qt. Průvodci jsou nyní skriptovaní a lze je snadněji rozšířit. Dále byly aktualizovány knihovny FFmpeg a bylo opraveno několik chyb.
Byla vydána čtvrtá betaverze vývojářského IDE pro KDE 4, KDevelop 4. Mezi novinky patří například working sets, integrace rychlého otevírání do toolbaru a nový přepínač perspektiv. Opraveno bylo také mnoho chyb.
V roce 2003 oznámený a v roce 2006 započatý přechod na open source software v mnichovské veřejné správě úspěšně pokračuje. 60 % ze 14.000 desktopů používá OpenOffice, přičemž ostatní se k nim připojí do konce roku a Firefox a Thunderbird jsou již nyní na všech stanicích. LiMux (distribuce založená na Debianu) je zatím nainstalován na desetině počítačů a na dalších 70 % by se měl dostat do roku 2012. Zdroj: Slashdot.org
Vyšlo NetBeans 6.7. Zaměřuje se na integraci Maven (vedle existující podpory Ant) a Kenai, což je platforma srovnatelná s Java.net, SourceForge.net nebo Google Code.
Bylo vytvořen nový patch, který umožňuje obejít patenty u souborového systému VFAT. Původní patch zakazoval vytváření dlouhých názvů souborů. Nový patch umožňuje přepnout ovladač do režimu, kdy podporuje buď jen krátké nebo dlouhé názvy. Patentován je totiž jen převod mezi nimi.
Red Hatu roste příjem světové recesi navzdory, byl zaznamenán čtvrtletní nárůst o 11 %. Odhadhuje se, že důvodem jsou nižší ceny produktů než u konkurenčního Sunu a Microsoftu. Oproti tomu firmě Oracle klesly příjmy o 5 %. Více na The News Observer.
Mozilla a její připravované Content Security Policy (CSP) má pomoci zabránit Cross-Site Scripting (XSS) útokům. CSP bude omezovat domény, které mají právo ve stránce spustit skript. Věc ve svém blogu popisuje Brandon Sterne.
Aaron Seigo se ve svém blogu zamýšlí nad freedesktop.org jako doktor nad svým pacientem. Freedesktop.org je důležitý pro budoucnost opensource desktopu, ale trápí jej dvě závažné nemoci - administritus a anarchióza. V rámci léčby založil projekt xdg-specs a rozpoutal důležitou diskuzi na mailing-listu. Freedesktop.org by se měl stát mnohem přístupnější vývojářské komunitě.
Phoronix přináší srovnání výkonu souborových systémů ext4, Btrfs a NILFS2, přičemž ext4 vychází z porovnání jako nejvýkonnější volba, ovšem od zbývajících dvou (novinek) lze očekávat zlepšení.
Dnes bylo oznámeno vydání první verze aplikace Kaya, která je následníkem projektu Tagua (obecný frontend pro deskové hry pro KDE). Kaya zatím umí hrát šachy, minišachy a šógi (s backendy podporujícími protokol XBoard, resp. s GNU Shogi).
Vyšlo Mono 2.4.2. Je to údržbové vydání, které opravuje přes 150 chyb. Je to však zároveň první verze, jež podporuje ASP.NET MVC framework uvolněný jako open source pod licencí MS-PL na začátku dubna.
Vyšlo PHP 5.3.0. Obsahuje několik novinek a opravuje přes 140 chyb. Mezi novinky patří jmenné prostory (namespaces), goto, podpora ternárního operátoru ?: a garbage collector pro cyklické reference. Vizte kompletní seznam změn.
Mozilla vydala Firefox 3.5. Můžete se podívat na video představující novinky, přečíst si seznam nových vlastností pro vývojáře a stahovat z oficiálního webu.
Vyšel VirtualBox 3.0. Mezi hlavní novinky patří podpora až 32 virtuálních CPU v guestech (pouze s VT-x nebo AMD-V), podpora OpenGL 2.0 na Windows, Linuxu a Solarisu a experimentální podpora Direct3D 8/9 programů a her na Windows.
ArsTechnica shrnuje argumenty pro a proti správci síťových připojení ConnMan, který je použit v Moblinu, ve srovnání s rozšířeným NetworkManagerem.
Zrodila se nová online hra ArenaLive, která se má postavit titulu jako je QuakeLive, avšak zde se jedná o OpenSource počin založený na OpenArena s tím rozdílem, že tuto oblíbenou hru lze hrát přímo skrze váš prohlížeč - zatím je podporován pouze Firefox 32/64bit pod OS GNU/Linux, podpora dalších platforem příjde už brzy. Hra je zatím ve vývoji, takže to nejlepší teprve příjde. Vyžaduje pouze plugin a data, které se stáhnou pomocí instalátoru. Zapojit do testování se může kdokoliv.
Na webu TuxRadar vyšlo povrchní (jde o úvod do problematiky) srovnání SCM git, Subversion a Bazaar.
Vyšlo KDE 4.3.0 RC1. Přináší spoustu změn, oprav a novinek ve všech oblastech. Například integraci PolicyKit, modul nastavení pro akce vyvolané HW událostmi, stromový pohled v System Settings, network:/ kio slave. Řazení adresářů ve správci souborů je nyní volitelné (nemusí být nahoře). Dostupné jsou opět i LiveCD založené na openSUSE (1.2.95) pro x86 a amd64.
Byly vydány aktualizované ISO obrazy distribuce PCLinuxOS 2009.2 a to jak ve verzi s KDE 3.5.10, tak s Gnome 2.26.2. Dále v nich najdete Firefox 3.0.11, Thunderbird 2.0.0.22, GetOpenOffice pro instalaci OpenOffice.org 3.1 v libovolném ze 104 jazyků a mnoho dalšího.
Vyšlo PostgreSQL 8.4. Přináší spoustu novinek a zlepšení. Mezi hlavní z nich patří paralelní obnovování databáze, což zrychlí proces obnovení ze zálohy až 8×, dále možnost nastavení práv pro jednotlivé sloupce, a také nové monitorovací nástroje požadavků na DB.
Vyšlo Gnome 2.26.3 -- poslední opravné vydání aktuální řady. Přináší spoustu opravených chyb, vylepšenou dokumentaci a překlady. Nyní se vývojáři soustředí na verzi 2.28, která by měla přijít v září.
Vyšla Open Database Licence (ODbL) v1.0. Jde o licenci určenou pro svobodné datové zdroje.
Vyšel Red Hat Enterprise Linux 5.4 beta. Nejdůležitější věcí je KVM (Kernel-based Virtual Machine) s podporou běhu jiných RHEL a vybraných verzí Windows Server. Navíc přibyla podpora Intel VT-d a FUSE. V podobě technické ukázky jsou dostupné nástroje pro Fibre Channel over Ethernet a Clustered Samba.
Vyšel distrbuovaný VCS Mercurial 1.3 s experimentální podporou podrepozitářů. Dalšími věcmi jsou rozšíření Share, přidané překlady nebo vyšší výkon pod Windows.
Byla vydána nová verze IMAP/POP3 serveru Dovecot. Změn oproti verzím 1.1 je celá řada, například plná podpora sdílených schránek a IMAP ACL, přidání podpory dalších rozšíření protokolu IMAP (CONDSTORE, QRESYNC, ESEARCH, ESORT, SEARCHRES atd.), nové pluginy (Autocreate, Listescape), virtuální schránky nebo podpora draftu IMAP Response Codes.
Byla vydána nová verze 1.10 programu pgAdmin, sloužícího pro správu databází serveru PostgreSQL a jeho klonů. Na seznam novinek se můžete podívat na domovské stránce projektu.
Patrick Volkerding oznámil, že stávající vývojová větev distribuce Slackware přešla do RC verze. Jako obvykle nejsou vydány oficiální ISO obrazy, ale můžete stahovat týdenní buildy a to včetně 64bitové verze. Více informací naleznete v changelogu.
Canonical uvolnil důležitou bezpečnostní aktualizaci pro Ubuntu 6.06, 8.04, 8.10 a 9.04 (týká se to i Kubuntu, Xubuntu a Edubuntu). Ta opravuje 15 chyb obsažených v distribučním kernelu. Je silně doporučováno co nejdříve updatovat systém (aby se změny projevily, je nutné následně restartovat počítač).
Vyšlo vývojové Wine 1.1.25. Přináší podporu různých Unicode kódování do Notepadu, zlepšuje správu paměti (hlavně v OpenGL), desktopové nabídky se nyní automaticky pročišťují a novinkou jsou také počátky implementace windowscodecs DLL. Kromě toho byly aktualizovány překlady a opravena spousta chyb.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: