Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
„Podpora Ministerstva vnitra je pro nás velice důležitá. Potvrzuje záměr České republiky podporovat využívání open-source ve státní správě. Evropská unie i komise přijala dokumenty doporučující používat svobodný software ve státní správě a Česko nechce zůstat stranou,“ uvedl předseda OSS Alliance Filip Molčan.
„Ministerstvo vnímá narůstající zájem veřejné správy o využívání open-source technologií ve svých ICT, a proto se zájmem sledujeme a vážíme si aktivit Vaší organizace, o nichž jsme přesvědčení, že velkým dílem přispívají k úsilí správních orgánů o růst efektivity a snižování nákladů,“ napsal v dopise OSS Allianci Zdeněk Zajíček, náměstek ministra vnitra pro informatiku.
V dopise dále uvedl, že považuje oblast open-source a otevřených řešení za vhodný směr současného i budoucího využívání ICT ve veřejné správě. „Jak vzhledem k rozvoji e-govermentu, tak modernizaci veřejné správy vůbec. Proto jsme připraveni věnovat náležitou pozornost aktivitám a návrhům OSS Alliance a společně v této oblasti intenzivně spolupracovat,“ napsal Zdeněk Zajíček.
OSS Alliance také získala záštitu Českého helsinského výboru, který působí jako nevládní nezisková organizace pro lidská práva. Výbor vznikl v roce 1988 s cílem sledovat dodržování a porušování lidských práv v tehdejší ČSSR. Skupina třiceti lidí pod vedením profesora Jiřího Hájka navázala na obětavou činnost Charty 77, která se věnovala nezákonnostem a absurdním praktikám, jimiž se vyznačoval komunistický režim. Český helsinský výbor ocenil rozmanitou činnost OSS Alliance pro obce, neziskový sektor a další subjekty.
Dopis OSS Allianci od MVČR najdete na http://www.oss.cz/download/mvcr.pdf (PDF). Záštitu informatiky OSS Alliance získala v březnu 2005 - http://www.oss.cz/download/tiskovky/3-2005-zastita.pdf (PDF).
V případě potřeby nás kontaktujte:
Filip Molčan
filip.molcan@oss.cz
Martin Chlouba
martin.chlouba@oss.cz
Tel. +420 777 932 247
Cílem občanského sdružení je pomáhat při přechodu na svobodný software, tedy počítačové programy s veřejně přístupným zdrojovým kódem. Jeho využívání podporujeme při činnosti státní správy, samosprávy i soukromého sektoru. Spolupracujeme s českou i světovou open source komunitou. OSS Alliance má záštitu Jaderné fakulty ČVUT, Českého helsinského výrobu a Ministerstva vnitra České republiky.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: