Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
„Podpora Ministerstva vnitra je pro nás velice důležitá. Potvrzuje záměr České republiky podporovat využívání open-source ve státní správě. Evropská unie i komise přijala dokumenty doporučující používat svobodný software ve státní správě a Česko nechce zůstat stranou,“ uvedl předseda OSS Alliance Filip Molčan.
„Ministerstvo vnímá narůstající zájem veřejné správy o využívání open-source technologií ve svých ICT, a proto se zájmem sledujeme a vážíme si aktivit Vaší organizace, o nichž jsme přesvědčení, že velkým dílem přispívají k úsilí správních orgánů o růst efektivity a snižování nákladů,“ napsal v dopise OSS Allianci Zdeněk Zajíček, náměstek ministra vnitra pro informatiku.
V dopise dále uvedl, že považuje oblast open-source a otevřených řešení za vhodný směr současného i budoucího využívání ICT ve veřejné správě. „Jak vzhledem k rozvoji e-govermentu, tak modernizaci veřejné správy vůbec. Proto jsme připraveni věnovat náležitou pozornost aktivitám a návrhům OSS Alliance a společně v této oblasti intenzivně spolupracovat,“ napsal Zdeněk Zajíček.
OSS Alliance také získala záštitu Českého helsinského výboru, který působí jako nevládní nezisková organizace pro lidská práva. Výbor vznikl v roce 1988 s cílem sledovat dodržování a porušování lidských práv v tehdejší ČSSR. Skupina třiceti lidí pod vedením profesora Jiřího Hájka navázala na obětavou činnost Charty 77, která se věnovala nezákonnostem a absurdním praktikám, jimiž se vyznačoval komunistický režim. Český helsinský výbor ocenil rozmanitou činnost OSS Alliance pro obce, neziskový sektor a další subjekty.
Dopis OSS Allianci od MVČR najdete na http://www.oss.cz/download/mvcr.pdf (PDF). Záštitu informatiky OSS Alliance získala v březnu 2005 - http://www.oss.cz/download/tiskovky/3-2005-zastita.pdf (PDF).
V případě potřeby nás kontaktujte:
Filip Molčan
filip.molcan@oss.cz
Martin Chlouba
martin.chlouba@oss.cz
Tel. +420 777 932 247
Cílem občanského sdružení je pomáhat při přechodu na svobodný software, tedy počítačové programy s veřejně přístupným zdrojovým kódem. Jeho využívání podporujeme při činnosti státní správy, samosprávy i soukromého sektoru. Spolupracujeme s českou i světovou open source komunitou. OSS Alliance má záštitu Jaderné fakulty ČVUT, Českého helsinského výrobu a Ministerstva vnitra České republiky.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: