Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
„Podpora Ministerstva vnitra je pro nás velice důležitá. Potvrzuje záměr České republiky podporovat využívání open-source ve státní správě. Evropská unie i komise přijala dokumenty doporučující používat svobodný software ve státní správě a Česko nechce zůstat stranou,“ uvedl předseda OSS Alliance Filip Molčan.
„Ministerstvo vnímá narůstající zájem veřejné správy o využívání open-source technologií ve svých ICT, a proto se zájmem sledujeme a vážíme si aktivit Vaší organizace, o nichž jsme přesvědčení, že velkým dílem přispívají k úsilí správních orgánů o růst efektivity a snižování nákladů,“ napsal v dopise OSS Allianci Zdeněk Zajíček, náměstek ministra vnitra pro informatiku.
V dopise dále uvedl, že považuje oblast open-source a otevřených řešení za vhodný směr současného i budoucího využívání ICT ve veřejné správě. „Jak vzhledem k rozvoji e-govermentu, tak modernizaci veřejné správy vůbec. Proto jsme připraveni věnovat náležitou pozornost aktivitám a návrhům OSS Alliance a společně v této oblasti intenzivně spolupracovat,“ napsal Zdeněk Zajíček.
OSS Alliance také získala záštitu Českého helsinského výboru, který působí jako nevládní nezisková organizace pro lidská práva. Výbor vznikl v roce 1988 s cílem sledovat dodržování a porušování lidských práv v tehdejší ČSSR. Skupina třiceti lidí pod vedením profesora Jiřího Hájka navázala na obětavou činnost Charty 77, která se věnovala nezákonnostem a absurdním praktikám, jimiž se vyznačoval komunistický režim. Český helsinský výbor ocenil rozmanitou činnost OSS Alliance pro obce, neziskový sektor a další subjekty.
Dopis OSS Allianci od MVČR najdete na http://www.oss.cz/download/mvcr.pdf (PDF). Záštitu informatiky OSS Alliance získala v březnu 2005 - http://www.oss.cz/download/tiskovky/3-2005-zastita.pdf (PDF).
V případě potřeby nás kontaktujte:
Filip Molčan
filip.molcan@oss.cz
Martin Chlouba
martin.chlouba@oss.cz
Tel. +420 777 932 247
Cílem občanského sdružení je pomáhat při přechodu na svobodný software, tedy počítačové programy s veřejně přístupným zdrojovým kódem. Jeho využívání podporujeme při činnosti státní správy, samosprávy i soukromého sektoru. Spolupracujeme s českou i světovou open source komunitou. OSS Alliance má záštitu Jaderné fakulty ČVUT, Českého helsinského výrobu a Ministerstva vnitra České republiky.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: