Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Třeba to, že se většina na něm založených zařízení dodává s 32-bitovým UEFI (zatím neznám žádnou výjimku), a často dokonce takovým, že ignoruje změny BootOrder
. Ne že by to přímo znemožňovalo boot 64-bitového Linuxu, ale dost ho to zkomplikuje.
Obecně je to s podporou těchto zařízení dost problematické a poté, co jsem se stal napůl dobrovolně majitelem Acer Aspire Switch 10E (long story, TL;DR: náhrada za nastřádaný kredit, který se mi T-Mobile pokusil ukrást), si najednou připadám, jako bych se vrátil v čase o 15-20 let zpátky. Třeba rozchodit ten bootloader mi trvalo týden, a to si nemyslím, že bych byl až tak nezkušený nebo neschopný uživatel.
Především je potřeba 32-bitový EFI loader. Máte v podstatě dvě možnosti:
(a) zkopírovat si ho z nějaké 32-bitové image bootující přes UEFI. To byl v mém případě trochu problém, protože openSUSE standardně UEFI boot na i586 platformě nepodporuje. Dá se získat např. z fedletu nebo jsem nakonec našel někde image vyrobenou přes kiwi. U této varianty je trochu problém, že nejde (neumím) dodatečně změnit v loaderu cestu pro spuštění grubu. Pozor je také potřeba dávat na to, že UEFI typicky vyžaduje, aby EFI loader měl "správné" jméno (bootia32.efi
), jinak ho ignoruje.
Druhá možnost je nechat ho vygenerovat pomocí grub2, ale je potřeba použít správný target i386-efi
. Aby to fungovalo automaticky, je dobré mít jádro se zapnutým CONFIG_EFI_MIXED
(to je dobré obecně, aby si systém rozuměl s 32-bitovým UEFI) a grub2 obsahující commit 1a33de8b5612
nebo jeho backport (aby automaticky poznal, že má generovat pro tento target).
No a aby toho nebylo málo, můj UEFI jako bonus sice nechá efibootmgr
vytvořit příslušné proměnné a nastavit BootOrder
, ale pak to všechno při bootu stejně zresetuje na default. Takže jakmile je jednou správný bootia32.efi
vygenerovaný, je potřeba ho v setupu nastavit jako první volbu pro boot. Nebo se dá jít cestou nejmenšího odporu a zkopírovat ho tam, kde UEFI očekává ten windowsí (EFI/Microsoft/bootmgfw.efi
); pak je ale potřeba tohle pro jistotu zopakovat pokaždé, když hrozí, že se loader změnil.
Humor je přešel, když jsme udělali test, kdy po několik týdnů nastavovali různé intenzity Wifi a já to měl vždy po týdnu poslepu ohodnotit. Trefil jsem se ze 100%.Cool, tady ti za to dají tři mega. (a v brmlabu padesát litrů)
Wifi není nejzdravější při dlouhodobém pobytu v jejím dosahu.Zajímavé, byly by k tomu nějaké podrobnosti?
A co je nad to, poškozuje nevratně buněčné membrány, stěny, chromozomy, krevní obraz, imunitní a nervový systém. To jsou jasně prokázané a nadále pozorované běžné projevy už takto "slabého" vyzařování, za jaké se považuje wi-fi laickou veřejností. V jedné internetové diskuzi se většina neznalých vysmývala, jak může mít vůbec smysl článek o tom, zda wi-fi škodí zdraví, když wi-fi mívá běžný výkon 100mW až 1W. Jenomže dřívější opakované studie prokazují nevratná poškození a na tom stojí také Salzburská doporučení.i úplné nesmysly
Pokud půjdete častěji na rentgenové vyšetření, budete po nějaký čas zářit více, nad hodnoty přirozeného, přírodního radiačního pozadí.
Tiskni
Sdílej: