abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    7.5. 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.5. 18:33 | IT novinky

    Apple představil (keynote) iPad Pro s čipem Apple M4, předělaný iPad Air ve dvou velikostech a nový Apple Pencil Pro.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    7.5. 17:11 | Nová verze

    Richard Biener oznámil vydání verze 14.1 (14.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 14. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 13:44 | Komunita

    Free Software Foundation zveřejnila ocenění Free Software Awards za rok 2023. Vybráni byli Bruno Haible za dlouhodobé příspěvky a správu knihovny Gnulib, nováček Nick Logozzo za front-end Parabolic pro yt-dlp a tým Mission logiciels libres francouzského státu za nasazování svobodného softwaru do praxe.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    7.5. 13:11 | IT novinky

    Před 10 lety Microsoft dokončil akvizici divize mobilních telefonů společnosti Nokia a pod značkou Microsoft Mobile ji zanedlouho pohřbil.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 21:33 | Komunita

    Fedora 40 release party v Praze proběhne v pátek 17. května od 18:30 v prostorách společnosti Etnetera Core na adrese Jankovcova 1037/49, Praha 7. Součástí bude program kratších přednášek o novinkách ve Fedoře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    6.5. 21:11 | IT novinky

    Stack Overflow se dohodl s OpenAI o zpřístupnění obsahu Stack Overflow pro vylepšení OpenAI AI modelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (64%)
     (7%)
     (13%)
     (16%)
    Celkem 141 hlasů
     Komentářů: 10, poslední včera 17:35
    Rozcestník

    Plasmate – plasmoid pro KDE 4 snadno a rychle

    26. 2. 2010 | Dan Vrátil | Programování | 3363×

    Plasmate je nový nástroj pro velmi snadnou tvorbu plasmoidů – programů pro desktop v prostředí KDE 4 – pomocí skriptovacích jazyků (JavaScript, Python, Ruby). Plasmate automatizuje množství netriviálních úkonů a zjednodušuje přípravu plasmoidu na několik kliknutí. Přečtěte si, jak rychle vytvořit první plasmoid, jak se s Plasmate pracuje, i o vynalézavém způsobu integrace správy kódu pomocí nástroje Git.

    Obsah

    Přibližně před rokem Aaron Seigo ve svém blogu představil nový nástroj pro usnadnění tvorby plasmoidů: Plasmate, který se tento měsíc dočkal první alfaverze. Plasmate se zaměřuje výhradně na Plasmoidy psané ve skriptovacích jazycích JavaScript, Python a Ruby, protože právě ty se nejvíce hodí na jednoduché, nenáročné úkoly. Každá funkce programu by podle Seiga měla být dostupná jen pár kliknutími. Nečekejte tedy žádné IDE ve stylu QtCreatoru či KDevelopu. V jednoduchosti je síla a Plasmate je opravdový silák!

    Zde je krátký souhrn toho, co už Plasmate umí:

    • zvýrazňování syntaxe
    • snadná správa projektů
    • verzování pomocí Gitu – už žádné tlačítko Uložit, změny jsou teď na časové přímce a můžete se volně pohybovat historií
    • náhledy – máte možnost neustále sledovat, jak applet zrova vypadá, aniž byste ho museli kompilovat a testovat nějakou externí aplikací
    • generátor metadat – nerozumíte-li složitým názvům v souborech .desktop, stačí vyplnit jeden formulář a konfigurace se vygeneruje automaticky
    • generování plasmoidu – stačí jen kliknout
    • publikování díla – jedno kliknutí a celý svět bude moci obdivovat eleganci vašeho kódu
    • dokumentace neustále po ruce

    A čeho se zatím nedočkáte? Například našeptávače s API, takže jediný způsob, jak zjistit parametry funkcí, je přes dokumentaci. Podobně chybí kontrola syntaxe. Toto jsou však omezení daná použitím Kate jako editoru kódu.

    Správa projektů

    link

    Jak se lépe seznámit s programem než tím, že ho použijeme. Můžeme si vybrat co budeme tvořit – Plasmoid, DataEngine, Runner nebo motiv Plasmy?

    plasmate 1 vytvoreni projektu

    Vzhledem k tomu, že Ruby neovládám a v Pythonu jsem naposledy programoval před čtyřmi lety, nezbývá mi jiná možnost, než vytvořit applet v JavaScriptu. Nenapadlo mě nic složitějšího než applet na přepis textu pozpátku.

    plasmate 2 jazyk projektu

    Editor

    link

    Hned poté nás přivítá samotný editor.

    plasmate 3 vychozi ui

    Já jsem neváhal a hned jsem začal programovat. Po pár minutách jsem měl kód a protože jsem svědomitý, ukládal jsem si i revize. Všimněte si funkčního náhledu vpravo dole, ve kterém můžete okamžitě testovat, co jste zrovna naprogramovali.

    plasmate 4 naprogramovano plasmate 5 git revize

    Ukládání do revizí je podlě mě dobrý nápad. Navíc nemusíte mít nejmenší zkušenosti s Gitem, popravdě si ani nevšimnete, že používáte Git. Měl bych ale výhrady k odstranění tlačítka Uložit. Plasmate sice čas od času automaticky ukládá změny, to ale uživatel neovlivní. Vzhledem k občasným pádům jsem tak musel kód psát několikrát.

    Metadata

    link

    Než můžete své dílo vyexportovat, musíte nastavit určité meta informace. Editor metadat, dostupný přes položku Metadata v pravém sloupci, může nastavování metadat usnadnit. Ale nemusí – já jsem dlouho zápasil s tím, proč applet nejde spustit, než jsem přišel na to, že jako API se musí nastavit JavaScript, ne C++ (ani jsem nějak nepochopil, proč je tam C++, když Plasmate applety v C++ neumí, a už vůbec ne, proč je to výchozí volba).

    plasmate 6 metadata

    Dokumentace

    link

    K dispozici jsou tutoriály o tvorbě plasmoidů, dokumentace API a průvodce Plasmatem. Dokumentace je ale jen online, takže pokud píšete o hodinách ve škole jako já, musíte se obejít bez dokumentace. Prohlížeč také nemá žádná tlačítka pro navigaci; myslím, že alespoň tlačítka ZpětVpřed by tu být mohla.

    plasmate 7 dokumentace

    Export

    link

    Když je program hotový, stačí kliknout na Install Project a aplet se nainstaluje, ale jen pro aktuálního uživatele. Pro vytvoření souboru .plasmoid (což není nic jiného než archiv všech souborů projektu zkomprimovaný metodou ZIP), který bychom mohli rozeslat do světa, slouží funkce Export Plasmoid. Poslední tlačítko (Publish) je zatím nefunkční, ale v budoucnu by mělo nahrát váš výtvor na kde-look.org. Podle Seiga se také plánuje možnost exportu zdrojových kódů plasmoidů do veřejného Git repozitáře, což je funkce, kterou jistě ocení hlavně vývojáři.

    plasmate 8 export

    Budoucnost

    link

    A co můžeme od projektu očekávat v následujících měsících a letech? Tak především je to integrace Qt Designeru, LokalizeQML, dále bude k dispozici offline dokumentace API, aby bylo možné programovat ve vlaku, v hospodách a na jiných místech, kde nemusí být k dispozici kvalitní připojení.

    Vývojáři plánují půlroční vývojový cyklus a prvního oficiálního vydání 0.1 bychom se měli dočkat společně s KDE SC 4.5 někdy v létě.

           

    Hodnocení: 80 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    26.2.2010 03:33 dark
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Plasmate – plasmoid pro KDE 4 snadno a rychle
    Nebylo by lepší udělat modul třeba pro KDevelop? Vytvářet nové IDE pro každou blbost se mi zdá jako krok vedle.

    Já osobně kompiluju plasmu stejně jako -python a -ruby:-)
    Marián Kyral avatar 26.2.2010 08:17 Marián Kyral | skóre: 29 | blog: Sem_Tam | Frýdek-Místek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Plasmate – plasmoid pro KDE 4 snadno a rychle
    Možná by to bylo lepší, ale takový moloch, jako je KDevelop zase může někoho odradit. Nicméně se klidně může stát, že v budoucnu obě aplikace splynou.
    26.2.2010 09:36 dark
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Plasmate – plasmoid pro KDE 4 snadno a rychle
    KDevelop má podle mě velmi slušný potenciál do budoucna, ve srovnání s dalšíma IDE je fakt rychlý, tak jen doufám, že za rok to nezahodí a nezačnou přepisovat pro Qt5 :-)
    26.2.2010 09:04 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Plasmate – plasmoid pro KDE 4 snadno a rychle
    To používání gitu je vcelku zajímavý nápad. Dokonce by mohlo být vcelku jednoduché napsat nějakou chytristiku, která bude generovat víceméně rozumné revize.
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.