Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
GNOME je na scéně přes desít let a zdá se, že se mu daří.
Novell vyvíjí.No platí vývojáře obou, jen do Gnome se snaží nacpat mono, což je podle mě jen skrytá podpora KDE, ale copak já tomu můžu rozumět?
@^UB#@S/{^EQQ,/#@^UC#@S/,^EQQ}/@-1S/{/#@^UR#.U1ZJQZ\^SC.,.+-^SXQ-^SDQ1J#@^U9/[] -+<>.,/<@:-FD/^N^EG9/;>J30000<0@I//>ZJZUL30000J0U10U20U30U60U 7@^U4/[]/@^U5#<@:S/^EG4/U7Q7;-AU3(Q3-91)"=%1|Q1"=.U6ZJ@i/{/Q2\@i/,/Q6\@i/}/Q 6J0;'-1%1'>#<@:S/[/UT.U210^T13^TQT;QT"NM5Q2J'>0UP30000J.US.UI<(0A-4 3)"=QPJ0AUTDQT+1@I//QIJ@O/end/'(0A-45)"=QPJ0AUTDQT-1@I//QIJ@O/end/'(0A-60)"=QP- 1UP@O/end/'(0A-62)"=QP+1UP@O/end/'(0A-46)"=-.+QPA^T(-.+QPA-10)"=13^T'@O/end/'(0 A-44)"=^TUT8^TQPJDQT@I//QIJ@O/end/'(0A-91)"=-.+QPA"=QI+1UZQLJMRMB\-1J.UI'@O/end /'(0A-93)"=-.+QPA"NQI+1UZQLJMRMC\-1J.UI'@O/end/'!end!QI+1UI(.-Z)"=.=@^a/END/^c^ c'C>Neptejte se mě, jak (a proč vlastně) to funguje. Myslím, že Emacs Lisp byl velmi významný pokrok.
char*M,A,Z,E=40,J[40],T[40];main(C){for(*J=A=scanf(M="%d",&C); -- E; J[ E] =T [E ]= E) printf("._"); for(;(A-=Z=!Z) || (printf("\n|" ) , A = 39 ,C -- ) ; Z || printf (M ))M[Z]=Z[A-(E =A[J-Z])&&!C & A == T[ A] |6<<27<rand()||!C&!Z?J[T[E]=T[A]]=E,J[T[A]=A-Z]=A,"_.":" |"];}a
#define P(X)j=write(1,X,1) #define C 39 int M[5000]={2},*u=M,N[5000],R=22,a[4],l[]={0,-1,C-1,-1},m[]={1,-C,-1,C},*b=N, *d=N,c,e,f,g,i,j,k,s;main(){for(M[i=C*R-1]=24;f|d>=b;){c=M[g=i];i=e;for(s=f=0; s<4;s++)if((k=m[s]+g)>=0&&k<C*R&&l[s]!=k%C&&(!M[k]||!j&&c>=16!=M[k]>=16))a[f++ ]=s;if(f){f=M[e=m[s=a[rand()/(1+2147483647/f)]]+g];j=j<f?f:j;f+=c&-16*!j;M[g]= c|1<<s;M[*d++=e]=f|1<<(s+2)%4;}else e=d>b++?b[-1]:e;}P(" ");for(s=C;--s;P("_") )P(" ");for(;P("\n"),R--;P("|"))for(e=C;e--;P("_ "+(*u++/8)%2))P("| "+(*u/4)%2 );}
No ja s tim mel take spoustu problemu a proto pouzivam Thunderbird, ktery si s tim poradi lepe. Dalsi problemy ma Gaim/pidgin, ktery pozira zpravy kdyz neni dostupny server/sit. Tvari se jako ze vse odeslal a pritom to neni pravda.Je to hlášeno?
A tvrdit o Evince ze funguje spolehlive to bych moc netvrdil. Napriklad se mne hrouti na Ansi SQL standardu atd...Nerozumím... Evince je prohlížeš PDF a PS dokumentů... (Nebo myslíš nějaký dokument, kde je popsáno ANSI SQL?)
A to nemluvim o nautilusu, ktery se hrouti kazdou chvili. Cely problem je, ze autori to netestuji na vice platformach a proste "stabilni" je to jen na verzi systemu, na kterem se to vyvijelo.Já to těžko můžu nahlásit za tebe, když nepoužívám tvou platformu...
A abych nezapomel editor na ZX spectru umel daleko vic veci nez gedit (az na zvyraznovani syntaxe). Obcas mne pride, ze se autori inspiruji v notepadu. :(ZX Spectrum jsem nikdy neměl v ruce. Ovšem Gedit umí všechno, co si myslím, že by měl umět (napadá mě jen chybějící možnost "srolovat" bloky kódu). A upozorňuji, že to je editor, nikoli IDE. Přídavné moduly jsou dostupné typicky v balíku gedit-plugins. Další lze nalézt na GNOME Live.
Gedit umí všechno, co si myslím, že by měl umět (napadá mě jen chybějící možnost "srolovat" bloky kódu).Já mám na textový editor obecně dost malé nároky (ze všech těch fíčur využiju opravdu máloco a málokdy), ale k tomu, co gedit neumí, musím přidat nemožnost změnit kódování otevřeného dokumentu. To je hlavní důvod, proč používám Kate.
uložil jsem na disk soubor ve Windows-1250A neukládal jste ho náhodou geditem?
Ono to funguje trochu jinak: GEdit má pro každé locale seznam zajímavých kódování.To asi má, ale zároveň trvám na tom, že si to musí nějak pamatovat (psal jsem, že soubory byly identické). Znovu: 1) Otevřu gedit. Do nového souboru napíšu znaky "ěščřžýáíé" (víc pro účely pokusu nepotřebuju). Uložím jako "soubor1.txt" v kódování win1250. Zavřu gedit. 2) Otevřu kate. Do nového souboru napíšu znaky "ěščřžýáíé". Uložím jako "soubor2.txt" v kódování win1250. 3) Otevřu gedit. V něm otevřu soubor1.txt (volbu "kódování znaků" ponechávám na "Automaticky detekované"). Text se zobrazí korektně. Zavřu soubor1.txt 4) V geditu otevřu soubor2.txt (volbu "kódování znaků" opět ponechávám na "Automaticky detekované"). Místo znaků "š" a "ž" jsou čtverečky. Tohle přece nejde vysvětlit pouze tím, že gedit postupně zkouší seznam zajímavých kódování. Proč se u dvou zcela identických souborů trefí právě u toho, který byl vytvořen jím samotným?
~/.gnome2/gedit-metadata.xml
napoví...
<document uri="file:///home/miro/Desktop/soubor1.txt" atime="1204801768"> <entry key="encoding" value="WINDOWS-1250"/> <entry key="position" value="9"/> </document> <document uri="file:///home/miro/Desktop/soubor2.txt" atime="1204802121"> <entry key="position" value="0"/> </document>
/apps/metacity/keybinding_commandsale prestoze napriklad polozka maximize_vertically tvrdi:
/apps/metacity/window_keybindings/maximize_horizontally
/apps/metacity/window_keybindings/maximize_vertically
This keybinding resizes a window to fill available vertical space. The format looks like " < Control >a" or " <Shift><Alt>F1". The parser is fairly liberal and allows lower or upper case, and also abbreviations such as " <Ctl>" and "<Ctrl>". If you set the option to the special string "disabled", then there will be no keybinding for this action.nic z toho se tam ulozit neda protoze hodnota klice je nevim proc definovana jako cele cislo a nikoli jako retezec ... coz nastaveni <Alt> F7 neumoznuje... nevite tedy nekdo jak na to? (jak si ochocit gconf
/apps/metacity/keybinding_commands/*
(tam se definují vlastní akce) a /apps/metacity/global_keybindings/*
(tam se definují zkratky pro akce).
rozresenim ... je .... kdyz uz conky udelal co mohl... zadost o funkci do gnome: "focus stealing prevention"Nainstaluju si conky a podívám se na to, abych to dobře naformuloval...
PS: mam pocit ze jsem se v gnome uz docela zabydlel... a to mi pripomina: diky za pomoc, be Vasi pomoci by se tak jiste nestalo. Petr.Není vůbec zač!
/apps/metacity/general/action_middle_click_titlebar
(pozor, v dokumentaci chybí, že je platnou hodnotou i "lower").
gnome-keybinding-properties
).
3. Už chápu ty maximalizace. Lze je běžně nastavit v Systém / Volby / Klávesové zkratky (mám dokonce dojem, že to tam přibylo zrovna ve verzi 2.20).
4. Zkusím si ten Glipper nainstalovat a podívat se na to, pak odpovím.
5. Ano, v GConfu je spousta věcí, co nejde nastavit "běžně". "Běžná okna" jsou pro GConf jen rozhraní. V GConfu jsou tady i nastavení, která: a) budou "běžnými okny" teprve implementovány, b) vůbec nemají být editována uživatelem, ale není dobré je natrvdo nabouchat do kódu (tzv. metaprogramování).
(Mimochodem, pokud jste v GNOME nový, tak GConf se prohlíží a edituje přímo přes gconf-editor
-- jen upozorňuju.)
Jinak bod 3. -- lze to nastavit přes dialogové okno.
Tiskni
Sdílej: