Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Na desktopu SuSE - hlavně kuli grafickému Yastu - uživatel jenom kliká jako ve woknech, žádné konfiguráky
jinak na svých PC, na kytících s armem a na SGI O2 - jedině DEBIAN!!!
<rejp>Proč lidé tak rádi píšou závěrečné uvozovky už před tečkou?</rejp>Myslím, že je to vliv programovacích jazyků - tam také nemůžete napsat
retezec="Ahoj;"
ale retezec="Ahoj";
.
A osobně si nepamatuju, že by se tato typografická pravidla probírala ve škole (snad mimo předmětů, které to mají "v popisu práce"), což je nejspíš také důvod, že mnoho lidí páchá typografická zvěrsva typu nepsání mezery za tečkou a čárkou nebo naopak psaní mezery před tečkou a čárkou. O mnohonásobných vykřičních a podobných hrůzách se raději nebudu zmiňovat ...
Proč lidé tak rádi píšou závěrečné uvozovky už před tečkou?Že by proto, že je to tak v mnoha případech správně? V článku vidím uvozovky jen v perexu, a tam jsou napsané správně, protože v uvozovkách není celá věta, ale jen jedno slovo. Uvozovky se píšou za tečkou jedině v případě, že je v uvozovkách celá věta.
V článku vidím uvozovky jen v perexu, a tam jsou napsané správně, protože v uvozovkách není celá věta, ale jen jedno slovo.Díky, ale tak úplně správně to nebylo - nebyly české. Napravil jsem to.
Mandriva bude IMHO tento rok vysoko
Také bych tipoval Gentoo až na tom 4. místě, o PCLinuxOS bylo tehdy hodně slyšet, myslím, že se spíš vytahoval počet jeho stažení (a vyzkoušení) než používanost, vidím to na mrtvého brouka
Jako laik, co je pro mne nepřijatelnější ?
Mandriva linux, openSuSe,Ubuntu.
ODS, Zelení, ČSSD... Ne začínal jsem s Mandrivalix... S Ubuntu byl problém, nepoznalo grafiku...(Mandriva i SuSe ji poznali a Manriva se mi z těch dvou líbí víc...) Neptal jsem se, jen oznamoval, že zmíněné tři jsou vhodné pro laiky a že jsem laik.
Tiskni
Sdílej: