Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Rozšířené atributy mají problém s API. Témeř každý operační systém má jiné rozhraní, což potěší, když chcete atributy používat ve své aplikaci.
SGI razí svoje API balíkem attr (sem patří v článku zmiňované nástroje), které v podstatě simuluje služby jádra na IRIXu.
Jenže v nedávné době získala glibc také obálku (<sys/xattr.h>) nad linuxovým getxattr(2), která je samozřejmě odlišná od funkcí v libattr (<attr/xattr.h>).
A to jsem se ještě nevyjádřil ke schopnostem API, kde třeba ve FreeBSD je možné číst libovolnou část hodnoty atributu (prakticky se tam atributy chovají jako další proud dat i-uzlu) nebo všelijaká omezení na délku hodnot, která se liší operační systém od operačního systému a také souborový systém od souborového sytému.
A aby toho nebylo málo, kromě nástrojů z attr (getfattr(1)), existují nástroje z projektu XFS, které rovněž slouží k práci s rozšířenými atributy (attr(1)).
Korunu tomu nasazují desktopová prostředí, která i přes halasnou podporu freedesktop standardů zcela opomíjí user.mime_type, takže moje snaha protlačit ukládání MIME typu wgetem se u správce nesetkala s pochopením.
Tiskni
Sdílej: