Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Ta by cenu přechodu na Windows sama zaplatila a bylo pochopitelně zvláštní, proč by tak někdo dělal. Ukázalo se, že Microsoft by TSC zaplatil příspěvek v hodnotě 400 000 amerických dolarů na „marketingové aktivity“, pokud by došlo právě k této změně OS. Microsoft si stále stojí na svém, že i přes neúspěch ve výběrovém řízení touží Nigérie stále po Windows.V tržní ekonomice se touha po něčem vyjadřuje právě tím, kolik jsem za to ochoten zaplatit. Takže ta touha Nigérie asi nebude tak žhavá. To jsem zvědav, jak chce tohle MS zase okecat…
Aptitude je nadstavba apt.afaik neni.
Jediny vyrazny rozdiel medzi pouzitim apt-get a aptitude je ze aptitude si pamata ktore baliky boli instalovane automaticky ako zavislost a po odstraneni balika automaticky odstranuje aj tie zavislosti. .jak pro koho. pro nekoho muze byt docela vyrazny rozdil to, ze aptitude ma ncurses rozhrani ala dselect, takze nemusi studovat man, aby byl schopny pracovat s baliky. a jsou dalsi rozdily... ja presel z apt-* na aptitude pote, co jsem v doporucenem postupu na upgrade woody->sarge (z debian.org) nasel aptitude misto aptu.
apt-get search
místo apt-cache search
. V aptitude je to jednodušší. To ncurses rozhraní je výhoda jak pro koho. Já se v něm totiž nevyznám, neumím ho ovládat a proto ho raději nepoužívám. Příkaz je pro mně pohodlnější a rychlejší.
afaik neni.Ale je
Ja som na aptitude presiel ked som zistil ze apt neodstranuje zavislosti a to iste mi vadi na vsetkych RPM distrach.Odstraňuje. Jediná výhoda aptitude oproti apt je v tom, že aptitude umí (údajně) lépe řešit závislosti. Údajně píšu proto, že teprve včera jsem poprvé narazil na případ, kdy aptitude nabídl řešení, které bylo lepší, než od aptu.
Odstraňuje.Vo Vasom profile vidim ze pouzivate testing/unstable. tam je APT verzia 0.7.x ktora to uz dokaze, etch obsahuje APT 0.6.46. V stable nainstalujem s apt balik A ktory ma zavislost B. Po odstraneni baliku A pomocou apt-get remove zostava B nainstalovana. Aptitude uchovava zaznam ktore baliky boli instalovane automaticky ako zavislost a ktore manualne. Ked sa nainstaluje balik A cez aptitude tak balik B sa oznaci ako automaticky nainstalovany. Pri pokuse o odstranenie balika A sa automaticky odstrani aj balik B. V pripade ze chceme balik B ponechat tak ho mozeme oznacit za manualne nainstalovany. A toto je moj vymysel na purgovanie vsetkych nepotrebnych cfg: aptitude purge `deborphan --find-config -dn` :P
Ale jekdyz ja ti furt nejak nevim... co jsem se dival, tak aptitude apt-get nespousti, akorat s nim sdili jednu knihovnu a pracuji nad stejnou databazi balicku. to mi na oznaceni jako frontend prijde dost malo. ale kdyz to pisou v popisku, tak to bude asi pravda ;)http://packages.debian.org/etch/aptitude aptitude is a terminal-based apt frontend
na ncurses UI som zabudol lebo ho vobec nepouzivam.ncurses ui - taky tak, pouzivam aptitude od stabilizace sarge, ale o tom ui jsem se dozvedel asi pred 1/2 rokem, kdyz jsem ho videl u kamose. taky mi prijde zbytecne. asi jako dselect.
tych rozdielov je tam dost ale sprava zavislosti je jediny (pre mna) markantny rozdiel vo funkcnosti a je to dovod preco apt v deb etch ani nepouzivam.ted jsem si nechal vyjet balicky pro upgrade z apt-getu a aptitude. oba seznamy se dost lisi. nepatram po tom, co je lepsi. afaik je aptitude uprednostnovany vyvojari ~ je min pravdepodobne, ze mi neco rozbije.
Ja som na aptitude presiel ked som zistil ze apt neodstranuje zavislosti a to iste mi vadi na vsetkych RPM distrach.byl bych na tom stejne. jenze ja trubka nevedel, ze to aptitude umi, tak jsem si na to smolil skripty ;)
Tiskni
Sdílej: