Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
import -window root "~/Desktop/$(date +%Y%m%d-%H%M%S).png"
mi vrati>
import: unable to open image `~/Desktop/20080224-181324.png': No such file or directory.
import -window root "/home/userName/Desktop/$(date +%Y%m%d-%H%M%S).png"
#!/bin/sh if [ -n "$DISPLAY" ]; then Xdialog --title "INPUT BOX" \ --inputbox "Pracovní plocha bude uložena jako obrázek\n\ do adresáře ~/Desktop.\n\ Pro uložení obrázku zadej jeho název\n\ a stiskni klávesu [Enter]." 18 45 2> /tmp/inputbox.tmp.$$ retval=$? input=`cat /tmp/inputbox.tmp.$$` rm -f /tmp/inputbox.tmp.$$ case $retval in 0) echo "Input string is '$input'";; 1) echo "Cancel pressed.";; 255) echo "Box closed.";; esac #Pokud je $input=0, nahrad jej datumem [ -z "$input" ] && input=`date +"%d.%m.%Y_%H:%M"` 2>/dev/null #Odstran mezery z $input a pokud nazev zacina teckou, nahrad ji pismenem "o". #Lomitka "/" nahrad pomlckou "-" input=$(echo $input | sed '/[ \t]/s//_/g;/\//s//-/g;/^[\.]/s//o/') 2>/dev/null #import -window root ~/Desktop/"$input.png" 2>/dev/null xwd -root | convert xwd:- png: ~/Desktop/"$input.png" 2>/dev/null fi
xwd | convert
(a ta hromada dalších příkazů) je rychlejší než import
? (Btw, nereju, vážně mě to zajímá.)
[karel@karel ~]$ time xwd -root | convert xwd:- capture.png 0.00user 0.03system 0:00.47elapsed 7%CPU (0avgtext+0avgdata 0maxresident)k 0inputs+0outputs (0major+661minor)pagefaults 0swaps [karel@karel ~]$ time import -window root capture.png 0.99user 0.05system 0:01.54elapsed 68%CPU (0avgtext+0avgdata 0maxresident)k 0inputs+0outputs (0major+3756minor)pagefaults 0swaps
import
doporučuji vyzkoušet scrot
, je o dost rychlejší. Nevím proč, ale s import sejmutí obrazu mělo většinou znatelné zpoždění.
Je důležité připomenout, že se nejedná o konferenci, výstavu nebo podobnou událost určenou pro širokou veřejnost.Jako zaměstnanci (resp. vývojáři) Canonicalu by ti mohli dát ve škole výjimku.
Tiskni
Sdílej: