abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (22%)
     (22%)
     (4%)
     (4%)
     (0%)
     (9%)
     (0%)
     (39%)
    Celkem 23 hlasů
     Komentářů: 4, poslední dnes 16:33
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek


    Vložit další komentář
    18.11.2008 00:35 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech
    Jakou distribuci pro začátečníka bych osobně považoval za flamebait. Tvrzení, že
    Začátečníkům bych určitě nedoporučil ani Slackware, ani Debian, protože kladou na uživatele-administrátora docela velké požadavky (ruční editace konfiguračních souborů atp.)
    ...je IMO vyložený blábol.
    Quando omni flunkus moritati
    18.11.2008 08:15 freshmouse
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech
    Celé je to takový zápisek v blogu... :-(
    18.11.2008 22:21 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech

    Až tohle hlasování skončí, mám v úmyslu hodit tam něco takového:

    Jakou distribuci pro začátečníka

    Na tuto otázku rozhodně neexistuje Jediná Správná Odpověď™. Každý má jiné zvyky, jiné požadavky, každému vyhovuje něco jiného, takže neexistuje jediná distribuce, která by vyhovovala všem. (Kdyby tomu tak bylo, není jich tolik.)

    Za distribuci vhodnou pro začátečníka se obvykle označuje taková distribuce, která má za cíl, aby se uživatel pokud možno nesetkal s nutností něco nastavovat ruční editací konfiguračních souborů či ovládat systém z příkazové řádky (Nicméně pokud tento způsob preferuje, i tyto distribuce mu to umožní.) Jako nejvýznamnější zástupce takových distribucí jmenujme například SUSE, Mandriva Linux (dříve Mandrake Linux), Ubuntu a jeho deriváty (Kubuntu, Xubuntu)

    Mezi hlavní výhody tohoto typu distribucí patří snadná instalace ("Instalace tohohle Linuxu je tak jednoduchá, že když nasypeš zrní kolem entru, tak to zvládne i slepice", zdroj) a ve výchozí konfiguraci dostupnost mnoha grafických nástrojů, které uživateli mají usnadnit budoucí správcovské úkony, jako je instalace softwaru či změna konfigurace. Jako další výhodu uveďme snahu vývojářů těchto distribucí předvídat problémy, se kterými se může uživatel setkat, a navrhnout jejich řešení, které od uživatele zpravidla nevyžaduje víc než pár kliknutí.

    Na druhou stranu spektra jsou stavěny distribuce, které se obvykle začátečníkům příliš nedoporučují. Z nejznámnějších jmenujme Debian, Gentoo či Slackware. Tyto distribuce nejsou primárně určeny začínajícím uživatelům, ale těm, kteří mají s Linuxem již nějaké zkušenosti.

    To v žádném případě neznamená, že jsou pro začátečníky nevhodné. I tyto distribuce obsahují pomocné grafické programy, které uživateli zjednodušují správu - mnohé z těchto programů nejsou nijak specifické pro distribuci a distribuce se často liší pouze v tom, jestli daný program ve výchozí instalaci je nebo není obsažen. Rozdíl spočívá spíše v tom, že na začátečníky se ohledy příliš neberou, takže se člověk pravděpodobně dříve dostane do situace, v níž je potřeba hledat návod na webu či se ptát v poradnách. (Do takové situace se uživatel nicméně s největší pravděpodobností dostane i se "začátečnickými distribucemi")

    V takovém případě nicméně všechny distribuce - začátečnické i ty pro zkušenější - nabízejí rozsáhlou dokumentaci, webové nebo e-mailové konference, kde je možné nechat si poradit od uživatelů - způsob řešení problémů tedy bývá podobný bez ohledu na to, jakou distribuci máte. (U některých je možné zakoupit si placenou podporu.)

    Obecně se nedá doporučit, kterou distribuci zvolit. Pokud máte nějakého známého, který Linux používá, můžete zkusit stejnou distribuci, jakou má on. Má s ní zkušenosti a pravděpodobně vám bude schopen poradit, protože již řešil problémy, které možná budete řešit také.

    Pokud žádného takového známého nemáte, nejvhodnější postup je pravděpodobně projít webové stránky výrobců jednotlivých distribucí, zjistit si co nejvíce informací a podle nich vybírat. Mnohé distribuce mají Live CD (Live DVD) varianty, které umožňují vyzkoušet si danou distribuci bez instalace na pevný disk - pokud to připojení k Internetu umožňuje, je zkoušení různých Live CD pravděpodobně nejlepší cesta, jak určit, která distribuce je pro vás právě ta pravá.

    Quando omni flunkus moritati
    Vojtěch Trefný avatar 20.11.2008 20:04 Vojtěch Trefný | skóre: 24 | blog: Blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech
    Tak tenhle zápisek by si jistě zasloužil všechny ceny. Naprosto skvěle napsáno!
    18.11.2008 09:16 srigi | skóre: 10 | blog: sricont
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech
    Mno, skuste posadit BFU windowsaka k PC a dat mu do ruky CD, raz Ubuntu a druhy raz Slackware, so slovami nainstaluj to do PC (s malym hintom, ze su to bootovacie CD).

    O vysledku netreba diskutovat.
    Max avatar 18.11.2008 11:29 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech
    Ale z toho nevyplývá nic o vhodnosti pro začátečníka ;-). To, že to nainstaluješ hnedle jedle ještě neznamená, že to je vhodné ;-). Pro Frantu z Horní Dolní, který chce proniknout do tajů GNU/Linuxu nebude třeba nejvhodnější ubuntu ;-). Stále platí, že začátečník by si sám měl vybrat distribuci, o které si myslí, že mu bude vyhovovat. A vybírá z toho, že si o těch konkrétních distribucích něco přečte.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    18.11.2008 16:11 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech
    V žádném případě není pravda, že je nutná ruční konfigurace editací souborů. Debian má stejně jako spousta dalších distribucí různé konfigurační programy, které nastavení vymyslí, dalších hodně jich obsahuje KDE/Gnome ve výchozí instalaci.
    Quando omni flunkus moritati
    18.11.2008 17:31 Vskutečnosti Saýc | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech
    Jenze BFU a nekdo kdo se chce naucit s linuxem, jen nema prozatim zadne znalosti jsou dost rozdilne skupiny. BFU se da ale tezko rikat zacatecnik, protoze to slovo tak nejak predpoklada, ze zacina. Ne ze konci/nechce se nicemu ucit.
    18.11.2008 06:31 letec
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech
    U toho Asusu se píše: "Jede v pohodě přes ovladač ath5 i obklikou přes Ndiswrapper" Nemá být náhodou "oklikou" a nikoliv "obklikou" ?
    18.11.2008 08:01 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech
    Má a rychlejší by bylo to rovnou opravit, než psát komentář :-) Už jsem to opravil...
    21.11.2008 22:36 hunerian | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech
    Díky za opravu, to mi nějak uniklo. :-)
    19.11.2008 14:00 merlyn
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech
    LOL, to je aspoň objektivní anketa!
    unknown_ avatar 20.11.2008 16:13 unknown_ | skóre: 30 | blog: blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech
    Tak nic, sem předtím četl, že z každé kategorie :-D
    25.11.2008 00:57 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech
    Předevčírem (tj. v pondělí těsně po půlnoci) tady byl článek s vyhlášením výsledků. Odkaz ale nikam nevedl a článek zmizel. Co to?
    Quando omni flunkus moritati
    25.11.2008 06:41 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech

    Preklep v nastaveni data vydani clanku?

     

    Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
    25.11.2008 17:06 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech
    To je otázka na mě nebo odpověď? ;-)
    Quando omni flunkus moritati
    25.11.2008 12:17 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech
    Luboš Doležel (Doli) avatar 25.11.2008 16:04 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech
    On nemusel být rychlý, ten nevyplněný článek je pod tím URL přístupný už dlouho. (Viz datum získání.)
    25.11.2008 17:09 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech
    Mě spíš ohromuje to, že jsou schopni většinu stránek vytáhnout ze svého vlastního datového prostoru. Dyť to na první pohled skoro vypadá, že mají stejné množství diskového prostoru jako zbytek internetu. (Já vím, obrázky nearchivují a internet bez porna se vejde na 4DVD...)
    Quando omni flunkus moritati
    25.11.2008 19:09 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech

    Řekl bych, že většina stránek bude menšina. Mám zkušenosti, že z výsledků jim stránky mizí, některé se tam nedostanou, ani když si přihlásím web k zaindexování a robot je projde. A to je ještě třeba odečíst stránky, u kterých odkaz na cache není uveden.

    Google bych přirovnal ke ztrátové kompresi, kde se jednotlivá data dohledávají podivnou heuristikou. Ostatně např. se mi nepodařilo z Googlu vymámit, jak se k diskutované stránce dostal. Na šťastné generování adres nevěřím.

    25.11.2008 20:47 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech
    Ostatně např. se mi nepodařilo z Googlu vymámit, jak se k diskutované stránce dostal.
    Že by Sitemaps nebo RSS?
    26.11.2008 08:51 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech

    Oboji na abicku je a google je zna.

    Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
    Fluttershy, yay! avatar 26.11.2008 10:47 Fluttershy, yay! | skóre: 93 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech
    Kdo vyhrál?
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    26.11.2008 14:19 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech

    zitra .. Viz puvodni clanek

    Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
    Fluttershy, yay! avatar 26.11.2008 14:29 Fluttershy, yay! | skóre: 93 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech
    Já myslel, že to trekker ví... ^_^
    🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
    Luboš Doležel (Doli) avatar 26.11.2008 22:32 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hlasování o nejlepších wiki záznamech
    Ty výsledky tam při tom nechtěném vydání nebyly vložené.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.