Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
ano ale dokud nebude pod GPL tak se nikdo nedozví jestli v něm něco pod GPL licencí neníAle jo, na to by se přišlo.
klidně by mohli přeprasit celé QT +KDE4 a kdyby to udělali dobře tak to nikdo nepoznáNo ale to by byla snad ještě věští práce než si to napsat všecko sám, navíc microsoftí GUI knihovna+DE je imho o dost jednodušší (obsahuje méně featur) než Qt+KDE.
...navíc microsoftí GUI knihovna+DE je imho o dost jednodušší (obsahuje méně featur) než Qt+KDE.
imho, alebo si si to vycucal z prstu? Nejaký link by nebol? Oba tie systémy sú obrovské a osobne ani veľmi neverím tomu, že existuje niekto, kto je schopný ich fundovane porovnať
Predpokladajme, že dajú. Ale existencia zdrojákov je len nutná podmienka, nie postačujúca. Napríklad linuxový kernel je voľne k dispozícii, ale neverím tomu, že existuje vôbec jediný človek na tomto svete, ktorý mu kompletne rozumie (alebo si aspoň pamätá, čo všetko v ňom je).
Ja tak isto. A teda predpokladám, že si videl a poriadne ovládaš kompletné zdrojáky (alebo aspoň dokumentáciu, aj keď je to len slabý odvar) ako tých MS, tak tých Qt a vieš to _fundovane_ porovnať
Ta armada sa zase sklada z ludi. Mozno sa niekomu nechce nieco napisat a tak beha po internete.
Pravdepodobne to tak nebude ale urcite by som sa o to nestavil... clovek nikdy nevie
To je zvláštní. Tak proč potom celé TCP/IP a tooly kolem toho ve Windows pocházejí z BSD? (ikdyž pravda, to je trochu jiná licence, než GPL).
presneji receno uplne jina. navic s GPL nekompatibilni.
Jsem klasický GNU(/Linuxový) nadšenec, nicméně řada lidí mne asi bude označovat za fanatika.)
A armáda právníků a program managerů, kteří se tomu snaží zabránit. Velké americké firmy si hodně hlídají, odkud jejich kód pochází. Individuální selhání nelze vyloučit, ale ve větším měřítku je to krajně nepravděpodobné.
optimista.
len sa rachoti zbranami sposobom my mame xy patentou tak nezistujte co sme vam 'ukradli' lebo to spravyme aj my vo vasich SW.
Staci si pozriet jak mali niektore "velke" americke sw firmy z tym problem. Su na to aj stranky napr gpl-violations.org. Za amikou je tam napriklad Fortinet. A veci minimalne na hrane najdes aj pri inich firmach (napr 3 roky stara verzia cisco IDS bol stadnardny redhat linux + upravene moduly na sietovky. Vtedi som sa k zdrojakom modulou nedostal , a to tie modul o sebe tvrdia ze su GPL )
V mých očích by Microsoft docela stoupl, kdyby vydal kód s tím, že byli upozorněni na porušování licenčních podmínek.ROFL, to svou vlastní chybu dřív uzná můj spolubydlící než Microsoft, což ovšem hned tak nebude, protože on přece chyby nedělá. To je jen dělají všichni ostatní.
Tiskni
Sdílej: