abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek


    Vložit další komentář
    4.4.2017 09:46 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Jak fungují kvantové peníze
    100 let staré pivo pod lupou
    Podobný nález učinil už někdy v první polovině 90-tých let skautský oddíl v Krásném Březně při čištění potoka. Pravděpodobně kdysi nějakému rybáři láhev sklouzla do potoka a už tam zůstala, ukrytá v bahně. Bohužel láhev poctivě odevzdali, takže o tom co a jaké kvality bylo v ní už nikdo nikdy neslyšel. Nicméně předpokládám, že zachovaný vzorek na tom musel být mnohem lépe, než ty zmíněné zazděné tři vzorky a to z toho důvodu, že pod vodou je menší pravděpodobnost zteření gumového těsění uzávěru, a tím i to, že by došlo ke kontaminaci obsahu.
    Blaazen avatar 4.4.2017 13:17 Blaazen | skóre: 24 | blog: BL
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Jak fungují kvantové peníze
    @ zteření gumového těsění uzávěru

    V tomhle článku se píše o korkových uzávěrech. Tipuju, že to mělo normální korunky, akorát uvnitř tenký plátek korku. Fotka tam není. Ovšem co přesně našli skauti, to nevím, ani jak dlouho se používá guma.
    4.4.2017 13:49 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Jak fungují kvantové peníze
    Podle článku na Wikipedii byl třmenový uzávěr (který používá kaučukové těsnění) patentován r. 1877. Že by se u pivních lahví používaly korkové uzávěry silně pochybuji – pivo není šampus. Korunkové uzávěry (patentované r. 1892) se u pivních lahví začaly v evropských zemích šířit mnohem později osobně bych si troufal říct, že se v masovém měřítku začaly používat až po druhé světové válce. Pro lokální pivovary s nízkým výstavem bylo výhodnější používat třmenové uzávěry.

    Dle čeho tak soudím? V dětství jsme s kamarádem podnikali výpravy na smeťák a při našich "vykopávkách" jsme naráželi prakticky pouze na pivní lahve, která mívaly v minulosti třmenový uzávěr.
    4.4.2017 13:52 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Jak fungují kvantové peníze
    Ale tím samozřejmě netvrdím, že v tom pivovaru nemohli zazdít flašky s korunkovým uzávěrem. Nicméně mi přijde zvláštní, že to byly tři různé flašky které ani nepocházely všechny ze stejného pivovaru.
    5.4.2017 09:21 pavel houser
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Jak fungují kvantové peníze
    vidite, tak to mame docela hezkou minizahadu, ze? ono uz samotne zazdeni piva... bylo treba v tom roce 1915 pivo na listky/pridel? kazdopadne "pivni archeologie" mi prijde jako zajimavy subobor. z posledni doby viz treba uvahy, ze neolit zacal kvuli pivu, kvuli mouce by se na poli nikdo nedrel.
    5.4.2017 12:20 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Jak fungují kvantové peníze
    Nevím o tom, že by za první světové války existoval přídělový systém. Domnívám se, že ten byl za válku druhé zaveden právě proto, aby se předešlo excesům mezi obyvatelstvem, kvůli nedostatku potravin, jaké se odehrály za války první.

    Jinak pivo v minulosti nebyla zrovna nejlacinější záležitost. Tam kde byla bída se většinou zmrskali panákama. Na stejnou opici jich stačilo míň. Více k vývoji zdanění alkoholu viz bakalářská práce Lukáše Křapa
    5.4.2017 12:32 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Jak fungují kvantové peníze
    Nedalo mi to a jak jsem se dočetl přídělový systém v R.-U. byl zaveden v dubnu 1915. Ovšem na základní životní potřeby. Nápoje podle takto regulovány nebyly. Přídělový systém totiž znamenal, že ke koupi nestačily pouze peníze ale musel být navíc k dispozici i příslušné lístky. Takže když se někdo na lačno docpal "tekutým chlebem", měl vystaráno.
    5.4.2017 21:54 pavel houser
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Jak fungují kvantové peníze
    mozna se to zase regulovalo tim, ze obili zabavil stat a pivovary ho skoro nedostaly... (mimochodem, to 1915 smysl dava, protoze ve svejkovi listky jeste nejsou). slysel jsem historky, ze jak se postupne naopak v 50. letech rusily listky, ze rodina projedla a otce vzdy vyhodili, aby se sel naveceret 5 piv, ale nakolik jde o mestske legendy? no, kazdopadne to uz je uplne mimo tema abclinuxu :-)
    4.4.2017 19:17 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Jak fungují kvantové peníze
    skautum je guma nanic
    5.4.2017 13:54 tomfi | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Jak fungují kvantové peníze
    No tak jsem podle nadpisu doufal, že se dozvím jak mohou fungovat kvantové peníze... a místo toho se dozvím že vědci experimentálně ověřili existenci kvantových bankovek.

    Tedy, oni ty bankovky tedy nejprve sami vymysleli a pak experimentálně zjistili, že to co vymysleli fakt existuje.... Pak vymysleli jak je lze napadnout a, asi náhodou, se jim podařilo i zjistit, že tak jak je to napadlo napadnout to napadnout nejde :D Což navíc jako bonus sami ověřili :D

    ( mne na tom pobavila, tak ta pozitivní zpětná vazba... škoda že v praxi ti co vymyslí zabezpečení nejsou ti samí kdo pak to zabezpečení chtějí překonat :D oč by byl svět jednodušší, kdyby útočníci věděli jak mají přemýšlet při pokusu o zdolání zabezpečení a co všechno mají vyzkoušet aby zjistili že to nejde :D )
    Vždyť jsou to jen jedničky a nuly ...
    6.4.2017 08:30 Rob
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Jak fungují kvantové peníze
    jsem dost zvědavej na to lithium - to bude tunel až do australie...

    kdyby tak měl nekdo koule a řekl že to je strategická surovina a těžil to stát :-/

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.