Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Kryogenní čipy pro kvantové počítačeJak efektivně řídit systémy qubitů? Nová oběžnice Země, Betelgeuse jako supernova a exopolární záře. Antivodík se chová stejně jako vodík běžný. Změna gravitace umožňuje ihned zachytit zemětřesení. Slitiny s vysokou entropií a robotická slunečnice pro solární články.
Týden na ITBiz: Pro české firmy prý může přechod na SAP S/4HANA znamenat potížeJaké jsou nejčastější nástroje kybernetických zločinů? Notebook Acer ConceptD – sprinter v bílém smokingu. Pro české firmy prý může přechod na SAP S/4HANA znamenat potíže. Digitální nadvláda do roku 2023?
Distribuční novinky 8-9/2020Druhá polovina února přinesla aktualizace zvláště instalačních obrazů distribucí Untangle NG Firewall, Absolute Linux, Netrunner, IPFire, Manjaro, KaOS a GhostBSD. Pak byla aktualizována také kniha Linux from Scratch. Větší vydání představuje port Androidu 9.0 na architekturu x86.
Windows 10 Pro za 10,99 €, Office od 27,29 € od GoodOffer24Březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem. Zima ještě neskončila, prodejce GooOffer24 má proto pro konec zimní sezóny další nabídku softwarových licencí, včetně další 30% slevy!
Týden na ScienceMag.cz: Magnetická tornádaPodařilo se poprvé objevit bílkovinu mimozemského původu? Vrstvy elektronů – nová forma hmoty? Jak souvisejí kvantové počítače a urychlovače částic? Průlom ve výrobě kvalitního grafenu? Diamanty utlučené z ropy. Silná interakce může asi i odpuzovat. Na uzly pomocí matematiky.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference InstallFest 2020. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Přednášky lze sledovat také online. Přehled dění na Twitteru.
Byla vydána verze 1.0 javascriptové knihovny pro kreativní programování p5.js. Přehledu novinek, historii ale i budoucnosti této javascriptové alternativy k programovacímu jazyku a integrovanému vývojovému prostředí Processing vyžadujícího Javu je věnován článek na Medium. Vyzkoušet p5.js lze v p5.js Web Editoru.
Komunita kolem Linuxu From Scratch (LFS) vydala Linux From Scratch 9.1 a Linux From Scratch 9.1 se systemd. Nové verze knih s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů přichází s Glibc 2.31, Binutils 2.34 nebo Linuxem 5.5.3. Novým je balíček zstd ve verzi 1.4.4. Současně bylo oznámeno vydání verze 9.1 knih Beyond Linux From Scratch (BLFS) a Beyond Linux From Scratch se systemd.
Mozilla.cz informuje, že nový Firefox pro Android vyjde během dubna. Firefox Preview (kódově Fenix) nahradí současný Firefox pro Android (kódově Fennec). Pokud si chcete nový Firefox osahat předem, můžete si ho už dnes nainstalovat souběžně se stávajícím.
Eric S. Raymond (ESR), programátor a autor publikací jako Katedrála a tržiště nebo Umění programování v Unixu, publikoval na svých stránkách článek The right to be rude (Právo být hrubý). Jedná se o reakci na jeho vyhození z diskusního listu organizace Open Source Initiative, kterou s Brucem Perensem spoluzakládal a byl 6 let jejím prezidentem. Bruce Perens odešel z Open Source Initiative v lednu letošního roku kvůli nestandardnímu projednávání Cryptographic Autonomy License (CAL).
David Revoy vydá svůj open source webový komiks Pepper&Carrot také knižně a ve vlastní režii. Použije k tomu pouze open source software. Nemá to jednoduché. Již ve třetím obsáhlém příspěvku na svém blogu popisuje problémy a jejich postupné řešení.
V rozhovoru pro rakouský deník Der Standard vysvětluje Dave Camp, který je zodpovědný za vývoj webového prohlížeče Mozilla Firefox, proč vlastně vyvíjet vlastní vykreslovací jádro [Servo] a jak chce Mozilla přistupovat k ochraně soukromí.
Miguel de Icaza, zakladatel projektů GNOME a Mono a společnosti Xamarin, jež byla později koupena Microsoftem, píše v příspěvku Scripting Applications with WebAssembly (Skriptování aplikací s WebAssembly) na svém blogu o své fascinaci WebAssembly. Zmiňuje projekt Wasmer jehož cílem je možnost spouštění jednoho binárního WebAssembly souboru na všech možných platformách.
Otevřená certifikační autorita Let's Encrypt v diskusním fóru oznámila, že zítra 4. března kvůli chybě revokuje přes 3 miliony certifikátů. Zda se problém týká konkrétního certifikátů lze ověřit podle názvu počítače nebo sérového čísla.
Sam Aaron po více než dvou letech od vydání verze 3.1 vydal novou verzi 3.2 aplikace Sonic Pi (Wikipedie) určené nejenom pro výuku programování pomocí skládání hudby. Přehled novinek na GitHubu, na Patreonu nebo v diskusním fóru.
Firefox doposud implicitně nepodporoval hardwarovou akceleraci WebGL, javascriptového grafického API, ale to se na Waylandu mění s čerstvým nočním sestavením a budoucím vydáním Firefoxu 75, jak upozorňuje Martin Stránský a dodává pokyny, jak akceleraci povolit.
Vývojáři svobodného 3D softwaru Blender představili plán vývoje Blenderu na roky 2020 až 2025. Každý rok v květnu vyjde verze s prodlouženou podporou 2 roky (LTS). První taková verze bude 2.83. Změněno bude verzování. V srpnu 2021 bude vydána verze 3.0. V srpnu 2024 verze 4.0.
Dan Luu dal dohromady tabulku ukazující přírůstek argumentů unixových nástrojů na moderním GNU/Linuxu ve srovnání s prací Douglase McIlroye z roku 1979. K dispozici je v článku s bližším vysvětlením metodiky.
Projekt SETI@home, na platformě BOINC založené distribuované výpočty usilující o nalezení mimozemské inteligence v rádiovém signálu (představení v článku), po bezmála 21 letech skončí, resp. 31. března přestane uživatelům posílat nová data ke zpracování a zaměří se na analýzu dosavadních výstupů.
Z online webové aplikace draw.io pro vytváření různých typů diagramů bude diagrams.net. Společnost stojící za touto aplikací s otevřeným zdrojovým kódem má problém s doménou .io.
Simon Long na blogu Raspberry Pi představil nový program agnostics pro test rychlosti SD karet. Jedná se o první z plánovaných diagnostických testů Raspberry Pi.
HPE s AMD postaví superpočítač s názvem El Capitan s výkonem 2 exaFLOPS, což je 10 krát více než výkon současného nejvýkonnějšího superpočítače z TOP500 s názvem Summit. Uvnitř El Capitana budou nové generace CPU AMD EPYC a GPU Radeon Instinct.
Společnost Collabora vydala verzi 4.2.0 svého online kancelářského balíku Collabora Online. Přehled novinek s náhledy, animovanými gify a videi v oficiálním oznámení. Vyzkoušet lze vývojovou verzi pro domácí uživatele Collabora Online Development Edition (CODE). Collabora Online vychází z LibreOffice Online (cgit).
Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.15.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Nové vlastnosti: Lze vytvářet speciální účty, které se v aplikaci nezobrazují v přehledu účtů v hlavním okně. Tyto účty, pokud mají nízká přístupová oprávnění nezpůsobující doručení zpráv, dokáže Datovka použít k periodické automatické kontrole obsahu datové schránky. Přidána podpora nové funkce pro spisové služby, která hlásí množství zpráv ve schránce po úspěšné synchronizaci účtu.
Příspěvek na blogu Raspberry Pi představuje jednoduchou aplikaci s názvem Raspberry Pi Imager pro stažení a zapsání obrazu operačního systému pro Raspberry Pi na SD kartu. Videoukázka na YouTube. Raspberry Pi Imager je ke stažení ve verzích pro Windows, macOS a Ubuntu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Článek na popularizačním webu Quanta Magazine představuje důkaz MIP*=RE zveřejněný v lednu na arXiv.org. Zjednodušeně, interaktivní dokazovací systém (kvantový počítač s provázáním) teoreticky může řešit na Turingově stroji nerozhodnutelné problémy jako problém zastavení. Shrnutí také v blogu Quantum Frontiers či Scotta Aaronsona a následné diskuzi.
Společnost iXsystems stojící za svobodným softwarem pro vytváření datových úložišť na síti FreeNAS a také jeho komerční variantou s podporou TrueNAS běžící na jejích hardwarových řešeních oznámila, že jejich názvy sjednotí. Z FreeNAS bude TrueNAS CORE a z TrueNAS se stane TrueNAS Enterprise.
Byly zveřejněny informace o vážné bezpečnostní chybě CVE-2020-8597 v balíčku ppp (Point-to-Point Protocol) ve verzích 2.4.2 až 2.4.8. Její CVSS je 9.8. Jedná se o CWE-120. Útočník může vzdáleně spustit libovolný kód pod právy roota.
Po více než třech měsících vývoje od vydání verze 244 byla vydána nová verze 245 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze zdůraznit novou službu systemd-homed.service(8), viz přednáška "Ahoj, jsem Lennart Poettering a teď vám vezmu váš domovský adresář…" na linuxové konferenci AllSystemsGo! 2019.
Společnost Positive Technologies informuje o neopravitelné chybě v čipových sadách od Intelu. Podrobněji v příspěvku Intel x86 Root of Trust: loss of trust na jejím blogu.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Epyc 7002 ... CCX/core/L3cache (dopady na výkon)? | 10 | 1.3. 23:41 |
OSPF problém s HUAWEI ...? nebo s židlí ? | 1 | 3.3. 20:33 |
Jak bezpečně zlikvidovat starý telefon? | 18 | včera 19:15 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Jak v pythonu ziskat text za prvni teckou | 3 | 1.3. 14:42 |
Problém s cestou která obsahuje mezeru a je uložená v proměnné | 19 | 5.3. 01:36 |
hledání práce (Java) | 2 | 3.3. 10:14 |
Prace se souborem C | 25 | včera 23:53 |
Jak počkat v JavaScriptu na dokončení požadavku XMLHttpRequest? | 2 | 5.3. 13:01 |
C++: osmo-trx minimalistická úprava radioInterface | 2 | 5.3. 21:11 |
Python - úvozovky vs apostrofy | 5 | včera 14:54 |
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
HTML Spice Client | 6 | 2.3. 01:22 |
raspberry google assistant | 3 | 29.2. 11:04 |
Nastavení více RPi jako wifi access point | 6 | 3.3. 23:49 |
Android nepřipojí exfat vytvořený v Linuxu | 10 | 5.3. 18:49 |
Brave prohlížeč - jak přidat Ostatní záložky? | 6 | 3.3. 18:44 |
ffmpeg a filtry | 18 | 1.3. 22:47 |
Ubuntu 18.04.4 LTS remote desktop | 8 | 3.3. 04:50 |
Výjimka v pohyblivé řádové čárce (SIGFPE) | 13 | 4.3. 00:39 |
Nefunční plocha | 3 | 3.3. 05:00 |
PCMA Kodek pro testp SIP | 8 | 5.3. 16:18 |
Samovolné posouvání myši, nemožnost klikat. | 18 | 4.3. 20:51 |
klíčenka | 7 | 3.3. 22:56 |
NFS nad NFS | 19 | 5.3. 11:03 |
holywood hacking | 6 | 5.3. 22:04 |
Rychlost kopírování stejného disku pod NTFS/ext4 | 27 | včera 23:01 |
GIMP 2.10 flatpak chybějící fonty? | 0 | včera 11:00 |
disk a ram | 8 | včera 23:18 |
Nedostatok miesta - Linux mint | 5 | včera 23:39 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: