Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Sony spolupracuje se ZMP na linuxové vývojářské platformě RoboCarSony údajně pracuje spolu s japonskou společností ZMP na vývoji technologií pro automobily, které umí jezdit samy bez přičinění řidiče. ZMP je známá tím, že nabízí vývojářské platformy RoboCar a senzorové systémy postavené na operačním systému Linux.
Byla spuštěna bezplatná registrace na konferenci Security Session, která se koná v sobotu 11.4.2014 od 9:00 ve FIT VUT, Božetěchova 1, Brno, místnost D105. Security Session je nekomerční konference, jejímž cílem je informovat návštěvníky o aktuálních hrozbách a novinkách na poli informační bezpečnosti, technologiích, CZ/SK projektech a komunitách. Více informací a registrace na stránkách konference www.security-session.cz
Letos se uskuteční v pořadí již 10. ročník soutěže Networking Academy Games. Finále kategorie HS3 (SŠ družstva) se uskuteční již 27.3.2015 v Praze (FIT ČVUT). Registrace a více informací na stránkách soutěže www.netacad-games.cz.
Registrace do kategorií jednotlivců - NetRiders (CCNA, CCENT, ITE) je otevřena do 3.4.2015 na stránkách soutěže www.academynetriders.com.
Byla vyhlášena soutěž Hackaday Prize 2015. Soutěž je určena vývojářům open source hardwaru. První cenou je stejně jako loni výlet do vesmíru nebo 196 883 dolarů (Monster group). Uzávěrka přihlášek je 17. srpna. Loňským vítězem se stal SatNOGS (zprávička), projekt globální sítě open source pozemních satelitních stanic.
Dne 17. dubna 2015 nastane změna ve vedení Debianu. Stávající vedoucí Lucas Nussbaum v letošní volbě nekandiduje. Bude novým vedoucím projektu Debian Mehdi Dogguy, Gergely Nagy nebo Neil McGovern? Do 31. března probíhá volební kampaň. Od 1. do 14. dubna vlastní volba. Podrobnosti na stránce Debian Project Leader Elections 2015.
OpenBSD 5.7 vyjde 1. května. Oficiální píseň Source Fish je už ale k dispozici. Lze ji stáhnout ve formátech MP3 a OGG. Nekomprimovanou verzi lze získat na CD spolu s OpenBSD 5.7. K dispozici je také oficiální plakát. Píseň k OpenBSD 5.7 vychází z písně Soul Man v podaní Blues Brothers (YouTube).
Na serveru Kukuruku byl zveřejněn článek s názvem USB Killer pojednávající o zařízení vypadajícím jako běžný USB flash disk, jež místo paměťových čipů obsahuje kondenzátory a po vložení do počítače může některé jeho části nenávratně zničit.
V srpnu a září loňského roku proběhla na Kickstarteru kampaň (zprávička) na podporu vývoje multimediálního centra Slice postaveného na výpočetním modulu Raspberry Pi. Kampaň byla velice úspěšná. Cílová částka 90 tisíc liber byla překonána dva a půl krát. Po půl roce jsou balíčky se Slice odesílány přispěvatelům. Předobjednáno bylo přibližně 1500 center Slice. Kvůli zachování ceny bylo ale objednáno 3000 desek plošných spojů. Vývojáři předpokládají, že 1500 center prodají ve svém obchodě.
Spolek OpenAlt zve na 114. sraz svých příznivců, který proběhne v pátek 20. března od 18:00 v Brně v restauraci U kormidla (Kounicova 286/43) a v Praze ve Vinohradském Parlamentu (Korunní 1, Praha 2 – Vinohrady).
Vývojový tým OpenSSL informuje, že 19. března budou vydány verze 1.0.2a, 1.0.1m, 1.0.0r a 0.9.8zf kryptografické knihovny OpenSSL. Opraveno bude několik bezpečnostních chyb. Jedna z nich velice vážná. Detaily a patche nebudou do vydání nových verzí knihovny zveřejňovány.
Mattel v únoru na veletrhu hraček představil novou chytrou interaktivní Hello Barbie. V prodeji by měla být za 74,99 dolarů. Ukázka komunikace s Barbie na YouTube. Nejedná se o naučené věty. Panenka - Velký bratr - vše nahrává a pomocí Wi-Fi připojení posílá do cloudu, kde se komunikace vyhodnocuje a na základě předchozích rozhovorů připravuje odpověď. Ochránci soukromí pláčou a podepisují petici za zákaz prodeje. [Slashdot]
Komunita kolem PowerDNS představila dnsdist - inteligentní sw balancer, sloužící primárně k distribuci DNS provozu na rekurzivní DNS servery. Balancer umožňuje analyzovat procházející provoz a reagovat na obsah dotazů, jejich četnost a podobně. Je možné jej využít mimo jiné k obraně před útoky typu "Chinese water torture attack".
Na středu 25. března je plánován OpenNebula TechDay v prostorách ČVUT v Praze Dejvicích. Akce se koná od 13:00 do 17:00 a poté je věnováno 30min volné diskusi.
Jde o první akci v ČR věnovanou OpenNebule, nástroji s nímž můžete "postavit Cloud" nebo virtualizované datacentrum.
Akce bude kromě úvodu do problematiky a provedením instalací obsahovat také prezentace "z provozu" (CESNET, Etnetera, PANACEA).
V X.Org, přesněji v knihovně libXfont, byly nalezeny 3 bezpečnostní chyby (CVE-2015-1802, CVE-2015-1803, CVE-2015-1804). Jde o nedostatečnou kontrolu při zpracování fontů ve formátu BDF. Uživatel může spustit kód s oprávněními X serveru (obvykle root). Chyby jsou opraveny v libXfont 1.5.1 a 1.4.9.
Richard Hughes, tvůrce kalibrační sondy ColorHug, představil na svém blogu nový open source hardware. Jedná se o senzor okolního světla ColorHug ALS, který umožňuje automaticky nastavovat jas displeje u notebooků, jež tuto vlastnost nemají. Aktuálně funguje pouze v GNOME >= 3.14.
Před třiceti lety, v březnu 1985, byl v časopise Dr. Dobb's Journal of Software Tools publikován GNU Manifest (Wikipedia). Richard Stallman v něm vysvětluje a definuje cíle projektu GNU a vyzývá k účasti a podpoře.
Probíhá již 12. akce Humble Bundle pro PC a Android. Do konce března si za vlastní cenu můžete koupit balíček multiplatformních her bez DRM, příp. s klíči na Steam, a v některých případech s OST. Část platby můžete poslat charitě včetně EFF. Seznam her zatím zahrnuje Tetrobot and Co.,Titan Attacks!, The Inner World, VVVVVV, při platbě vyšší než průměr navíc Costume Quest a Ironclad Tactics a za více než $10 ještě RPG Shadowrun Returns; více her přibude později.
Byla vydána verze 6.8 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu nových vlastností. Nově jsou ve výchozím stavu místo MD5 otisků klíčů zobrazovány jejich SHA256 otisky, navíc zakódované pomocí base64. Změněno bylo visuální zobrazování otisků klíčů. Zmínit lze také experimentální podporu rotace klíčů (zprávička) nebo refaktorování kódu.
Fedora Magazine informuje, že ve Fedora koncilu (Council) je neobsazené místo poradce nebo poradkyně pro otázky diverzity (Diversity Advisor). Matthew Miller, vedoucí projektu Fedora, čeká na návrhy do konce března.
Šimon Zámečník nám v prednáške Confused Coder #2 [zprávička] ukázal, že Javascriptu v ľubovoľne veľkých projektoch sa naozaj netreba báť. Stačí využiť jeden zo spôsobov riešenia modularizácie a načítavania závislostí. Videozáznam z prednášky
Vývojový tým OpenSSL dle plánu (zprávička) vydal nové verze kryptografické knihovny OpenSSL. Ve verzích 1.0.2a, 1.0.1m, 1.0.0r a 0.9.8zf je opraveno celkově čtrnáct bezpečnostních chyb.
Bylo uvolněno čtvrté číslo časopisu Linux Voice z loňského července. K dispozici je jak jedno velké PDF o 116 stranách (38 MB), PDF jednotlivých článků, ePub ve vysokém (79 MB) a nízkém rozlišení (24 MB).
V rámci bezpečnostní konference CanSecWest proběhla hackerská soutěž Pwn2Own 2015 (Wikipedia). Výsledek Pwn2Own 2015: operační systém Windows - 5 zneužitelných chyb, Internet Explorer 11 - 4 chyby, Mozilla Firefox - 3 chyby, Adobe Reader - 3 chyby, Adobe Flash - 3 chyby, Apple Safari - 2 chyby, Google Chrome - 1 chyba. Úspěšným hackerům bylo vyplaceno celkově 557 500 dolarů.
Byly vydány verze 5.4.39, 5.5.23 a 5.6.7 skriptovacího jazyka PHP. Nové verze opravují několik bezpečnostních chyb včetně CVE-2015-0231, CVE-2015-2305 a CVE-2015-2331.
Sirius je open source inteligentní osobní asistent (IPA), možná alternativa Siri, Google Now nebo Microsoft Cortana. Za projektem stojí Clarity Lab z University of Michigan. Sirius využívá CMU Sphinx (sphinxbase a pocketsphinx), Kaldi, Protocol Buffers a OpenCV. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. [Phoronix]
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
školní notebook | 19 | 18.3. 19:07 |
RAID5, ano nebo ne? | 122 | včera 18:27 |
Mechanická klávesnice - jaká tlačítka? | 1 | včera 10:30 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Onjasnění příkazu use | 1 | 15.3. 19:45 |
PHP - Trida jako uloziste | 4 | 16.3. 19:34 |
Grafy RRDTOOL | 2 | 16.3. 22:35 |
QT designer a multiplatformni APP i pro Android? | 6 | včera 21:47 |
Jak vyřešit víceúrovňové menu | 1 | 19.3. 22:54 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: