Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 6. 6. 2013: Vlastní OOM killerAktuální verze jádra: 3.10-rc4. Citáty týdne: Arnd Bergmann, Luc Verhaegen. Na cestě ke spolehlivému rešení OOM v užvatelském prostoru.
Zpravodaj o Víně – 20. 6. 2013: Wine 1.6 se blížíNové verze Wine. Jak těžké je implementovat WinAPI. Wine bez X serveru. Google Summer of Code zahájeno. Testování na NT4. Hledají se překladatelé Wine. Změny v databázi aplikací.
Komiks xkcd 1217: BuňkyXKCD česky.
HW novinky: převážně SSD, ale také revoluce v podání NvidieNvidia vedle tuctové GeForce GTX 760 přišla s jedním hodně šokujícím ohlášením. Její technologie a patenty bude možné si nově licencovat, případně použít již hotová GPU řešení ve vlastních produktech. Inspirace ARMem je zde zjevná. Podíváme se také ale na pole SSD, kde se poslední dobou urojilo hned několik zajímavých věcí…
Linuxové fotonovinky - začínámeDnes bychom vám rádi představili nový seriál, který bude mapovat vývoj linuxového softwaru, který má něco do činění s fotografiemi. Vyvoláváním RAWů, skenováním negativů, upravováním, konvertováním či uploadováním na sociální sítě. Uvidíme, jestli bude témat dost na pravidelný seriál, nebo občasné díly, ale to bude tak trochu záviset i na vás...
Konference JavaZone 2013 se blíží. Pořadatelé pokračují v tradici a před konferencí zveřejňují krátký film věnovaný Javě. Letos je to apokalyptický Javapocalypse. Loni to byl The Java Heist. Předloni The Streaming. V roce 2010 Java 4-Ever.
Podle serveru vgleaks.com poběží PlayStation 4 na FreeBSD 9, alespoň tak to vypadá z SDK.
Kris Moore, vedúci vývojár PC-BSD sa na oficiálnom blogu zmieňuje o plánovaných pridaných vlastnostiach, ktoré budú ďalším posunom k použitiu ZFS ako východiskového súborového systému.
Okrem už hotovej podpory ZFS vo viacerých administrátorských nástrojoch PC-BSD to bude hlavne implementácia Multiple Boot Environments (umožnené bootovanie do uloženého snapshotu, nezávislá aktualizácia viacerých uložených bootovateľných snapshotov, klonovanie atď), kvôli čomu sa prejde na GRUB a ďalej opustenie podpory architektúry i386.
Vyšel KScreen 1.0 (více o něm na AbcLinuxu). Verze 1.0 značí, že tento nový správce obrazovek pro KDE je už dostatečně stabilní.
Podpora Windows XP končí 8. dubna 2014. Po tomto termínu nebudou poskytovány ani bezpečnostní aktualizace. Odhaduje se, že jenom v Německu je Windows XP stále nainstalováno na 20 milionech počítačů. Tyto počítače obvykle nesplňují ani minimální systémové požadavky novějších Windows. Pro řadu uživatelů dostatečně výkonné počítače ale nemusí skončit na skládce. Město Mnichov se rozhodlo pomoci občanům s přechodem z Windows XP na Linux. Plánuje spustit informační kampaň a rozdat 2000 CD s Linuxem. [OMG! Ubuntu!]
Byl vydán QCAD 3.1. QCAD je komfortní nástroj pro tvorbu technických výkresů, licencovaný pod GPLv3. Ke stažení jsou binárky pro Windows, Linux, Mac a samozřejmě i zdrojový kód.
Vyšla nová verze XenServeru od Citrixu, ale tentokrát již pouze v jedné a to open source verzi. Placená je pouze podpora a jsou tím pádem dostupné všechny enterprise funkce. Více informací viz blog projektu : Introducing XenServer the Project a XenServer 6.2 is now fully open source!. Ke stažení možno zde : Download - XenServer
Byl vydán Mozilla Firefox 22. WebRTC je nyní ve výchozím stavu povoleno. Přibyla možnost měnit rychlost přehrávání HTML5 audia a videa. Ve Správci doplňků jsou nově Služby. Díky asm.js byla zrychlena podmnožina JavaScriptu. Zrychleno bylo také vykreslování WebGL. Podpora HTML5 byla rozšířena o elementy data a time. Pro vývojáře jsou v Průzkumníku nově Písma. Řešeny jsou také bezpečnostní problémy. Podrobnější informace v poznámkách k vydání. Vydána byla také verze s prodlouženou podporou 17.0.7.
Evropská Nadace pro Svobodný software (FSFE) informuje o rozhodnutí Krajského soudu v Hamburku v případu Harald Welte proti FANTEC. Společnost FANTEC porušila GPL. Ve firmwaru multimediálního přehrávače FANTEC 3DFHDL použila netfilter/iptables a nezveřejnila zdrojové kódy. Společnost FANTEC musí zaplatit pokutu, jakož i náklady na právníky. Harald Welte je emeritním členem vývojového týmu netfilter/iptables a zakladatelem GPL Violations.
NVIDIA vydala první verzi svých proprietárních grafických ovladačů pro ARM. Jde o verzi 319.32 a funkčně je ekvivalentní ovladačům pro x86. Což znamená i chybějící podporu EGL.
Vyšla nová verze BitTorrent klienta Transmission 2.80. Vylepšení najdete v GTK+ i Qt frontendu, ale také v lepším využívání systémové cache a práci se soubory obecně.
Richard M. Stallman byl zařazen do síně slávy Internetu. Vedle něj i spousta dalších významných lidí jako Aaron Swartz nebo Jimmy Wales. RMS se k tomu vyjádřil slovy, že teď je na čase učinit přítrž tomu, aby z Internetu byl nástroj pro hromadné sledování.
Vyšel Knoppix 7.2. Výchozím prostředím je LXDE, dále jsou k dispozici KDE 4.8.4 a GNOME 3.4.2. Dále experimentálně podporuje UEFI boot po instalaci na USB médium.
Pracovníci výzkumného a vývojového centra CZ.NIC připravují koncept online podepisování technologií DNSSEC a to pro záznamy uložené na DNS serveru Knot DNS. Protože by vývojáře tohoto open source DNS serveru zajímalo, jak se k tomuto projektu staví jeho uživatelé, vznikl v Laboratořích CZ.NIC krátký dotazník. Pokud se mezi vámi najdou tací, kteří by měli zájem podělit se o své názory, autoři Knot DNS budou rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu; vaše postřehy pomohou autorům DNS serveru při jeho dalším vývoji. Dotazník je určen i zahraničním uživatelům, proto je v angličtině.
Tisková zpráva Evropské komise: Digitální agenda: Otevřené normy by veřejnému sektoru ušetřily 1 miliardu eur ročně. Místopředsedkyně Evropské komise Neelie Kroesová: „Otevřené normy vytvářejí konkurenční prostředí, přinášejí inovace a šetří finanční prostředky. Dnes vydávané pokyny jsou určeny vnitrostátním orgánům, jejichž práce může být s otevřenými normami inovativnější a efektivnější."
Jonathan Riddell na svém blogu oznámil, že Kubuntu na display server Mir nepřejde. Nadále bude používat X.Org. Přechod na Mir považuje za odklon od komunitního vývoje k přístupu, jaký se používá u Androidu nebo v Apple.
Byly vydány FreeIPA 3.2.1 a SSSD 1.10. FreeIPA je řešení pro správu identit integrujicí LDAP, Kerberos a další služby. SSSD zprostředkovává rozhraní mezi operačním systémem a IPA, Active Directory, nebo obecným LDAP a Kerberos serverem. Nové verze jsou zaměřeny především na vylepšení integrace s Active Directory, ale přináší také počáteční implementaci dvoufaktorové autentizace, zjednodušené zálohování a obnovení IPA serveru, možnost instalace IPA serveru bez vestavěné CA a další vylepšení a opravy.
Vědci z Carnegie Mellon University zabývající se počítačovou bezpečností otestovali ve svém systému Mayhem (PDF) většinu ELF binárních souborů obsažených v Debianu Wheezy. Nyní se zajímájí o způsob, jakým mají nalezených přibližně 1200 problémů nahlásit.
Fedora.cz informuje, že Schrödingerova kočka žije – Fedora 19 je hotová. Jaroslav Řezník oznámil, že na základě rozhodnutí zapojených týmů na Go/No-Go Meetingu byla Fedora 19 schválena a její status je "Go". Fedora 19 vyjde 2. července 2013.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Zamrzání Raspberry PI | 6 | včera 10:20 |
GPS modul | 3 | 25.6. 21:04 |
shader 3.0 karta | 4 | 25.6. 17:24 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
licence na mysql | 5 | 27.6. 09:27 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Destruktor a interface v C++ | 13 | 25.6. 11:36 |
Špatná vazba mezi QTableView a QFileSystemModel | 11 | 27.6. 11:08 |
C++ porting to Clang : templates & namespace lookup | 2 | 26.6. 12:46 |
Rychlost nacitani externiho odkazu | 1 | 27.6. 14:20 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: