Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.
Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 15. 8. 2013: Y2038 na obzoruAktuální verze jádra: 3.11-rc5. Citáty týdne: Jean-Baptiste Quéru, Systém souborů π, James Bottomley, Dave Jones. Siemon: Fronty v linuxové síťové vrstvě. Úvahy o roku 2038.
Roccat Pyra a další drobné herní myšiHerní myši mohou být zajímavé nejen pro hráče — přitom dostupnost počítačových her pro GNU/Linux se poslední dobou dramaticky zlepšuje — ale i ostatní uživatele, jsou totiž nabízeny v pestřejší škále tvarů a velikostí a navíc často disponují technicky vyspělejšími senzory, které také stíhají růst s rozlišením displejů. V tomto článku se podíváme na trošku opomíjenou kategorii, a sice drobnější myši vhodné pro fingertip grip: CM Storm Xornet, Logitech G300, Roccat Pyra a Zowie MiCO. Prozradím ještě, že periferie značky Roccat vybočují tím, že je pro ně dostupný konfigurační software i pro GNU/Linux.
Komiks xkcd 1232: Realistické požadavkyXKCD česky.
Zpravodaj o Víně – 4. 9. 2013: Výkonnostní vylepšení Direct3DNové verze Wine. Výkonnostní vylepšení v podpoře D3D. Bezpečnostní problémy a aplikace pro Windows. Změny v databázi aplikací.
HW novinky: Xbox One bude rychlejšíJednou z novinek posledních dní je reakce Microsoftu na lepší parametry APU v Playstation 4. Xbox One tedy zrychlí, my se vedle toho pak podíváme na další témata zahrnující várku nových CPU Intel „Haswell“, spuštění výroby DDR4 čipů nebo třeba moc pěkný kompakt od Canonu…
Již jen tento víkend můžete přidávat svá polínka do hlasování. Pak spadne opona. Vlastně opačně. My odtajníme, vy vyberete. A abychom předešli obvyklým tanečkům. Ano. Akce se opravdu koná v poslední obydlené pravotočivé zatáčce před Vídní.
Organizace ICANN oznámila tento pátek, že byla uzavřena další fáze vzniku nových generických domén nejvyšší úrovně. Mezi schválenými žádostmi o nové gTLD je také jediná doména českého zájemce – .UNICORN. V počátečním hodnocení (Initial Evaluations) zůstává už jen posledních 29 žádostí.
Podle výsledků zveřejněných na stránkách ICANNu prošlo počátečním schvalovacím procesem celkem 1760 přihlášek, 121 zájemců svoji žádost stáhlo a dvě žádosti (.AFRICA a .GCC) nebyly schváleny. Za povšimnutí jistě stojí, že ke stažení téměř čtvrtiny stažených žádostí došlo v průběhu července a srpna, tedy na téměř samém konci procesu. „Jediná česká doména .UNICORN se dostala do poměrně malé skupiny těch, u nichž si ICANN vyžádal dodatečné informace, které budou následně postoupeny do takzvaného rozšířeného hodnocení (Extended Evaluation). Podle zveřejněných informací zbývá společnosti Unicorn upřesnit zejména technické a provozní informace, jako je například podpora IPv6 či ochrana práv vyplývající z průmyslového vlastnictví,“ uvádí na blogu CZ.NIC Jiří Průša. Ani žádosti, které prošly procesem hodnocení, však nemají zatím vyhráno. Více než třetina žádostí totiž obsahuje konflikt s dalšími žadateli – nejvíce zájemců je o doménu .APP, .ART a .HOME.Liberix, o.p.s. připravil PDF brožuru, která má pomoci místním úřadům, školám a dalším institucím objevit svobodný software, odstranit předsudky kolem něj panující a v ideálním případě také přesvědčit vedoucí IT oddělení a další zainteresované, že prosazovat a především používat otevřený software a formáty má smysl.
Cílem brožury je nejen otevřený software představit, ale také ukázat jeho přednosti a kvality, vysvětluje okolnosti jeho pořízení a nasazení a nabízí i objektivní porovnání s uzavřeným softwarem z hlediska funkčnosti i finanční náročnosti. Vše je podpořeno příklady z praxe. Brožuru si můžete stáhnout, ale hlavně ji doporučte, ukažte nebo pošlete těm, kteří o softwaru ve veřejné správě rozhodují a kterým je hlavně určena. Za vznik příručky patří velký dík Nadačnímu fondu Otakara Motejla, který její tvorbu finančně podpořil.Jak většina nás už tušila na začátku spolupráce a "Elop" kauzy, Microsoft kupuje od Nokie její divizi mobilních telefonů. Podle dnešního sdělení obou firem zaplatí Microsoft za získané aktivity 5,44 miliardy eur (zhruba 140 miliard Kč). Více na Novinky.cz
Včera vyšlo nové jádro 3.11. Mezi novinkami je např. příznak O_TMPFILE pro systémová volání open a openat, experimentální podpora dynamické správy výkonu pro AMD Radeon grafické karty, podpora ARM v KVM and Xen a podpora pro NFS 4.2 a SELinux pro NFS. Více v článku na kernelnewbies.org nebo cgit.
Kubuntu navázalo spolupráci s firmou Emerge Open a výsledkem je nabídka komerční podpory pro tuto distribuci. Emerge Open je přitom nezisková organizace, takže zisky proudí zpět do Kubuntu.
Se začátkem školního roku startuje naplno moravská pobočka Akademie CZ.NIC, vzdělávacího centra sdružení CZ.NIC. Nejen zaměstnanci IT firem z regionu, ale také třeba vysokoškolští studenti nebo počítačoví nadšenci si mohou vybrat ze široké nabídky speciálních kurzů spojených s aktuálními internetovými technologiemi. Kompletní přehled brněnských termínů je k dispozici na internetových stránkách www.nic.cz/akademie.
V brněnském centru Akademie CZ.NIC je do konce tohoto roku vypsáno celkem 15 kurzů věnovaných DNS, DNSSEC, BGP, IPv6 a protokolu SIP. Bližší informace o těchto tématech včetně termínů konání, anotací nebo cílů kurzů najdou zájemci na stránkách akademie. Zde je možné se na kurzy rovnou také přihlásit. Lektory Akademie CZ.NIC jsou zaměstnanci sdružení, vysokoškolští pedagogové a odborníci z praxe. Vzdělávací centrum správce české národní domény poskytuje i kurzy na míru pro specifické skupiny internetových uživatelů. Této nabídky v minulosti využili například zaměstnanci Akademie věd České republiky nebo Policie České republiky.Stefan Dösinger pracuje na vylepšení výkonu Direct3D ve Wine, a to pomocí přesunutí překladu na OpenGL do odděleného vlákna. To u her omezených výkonem vašeho CPU (tedy ne GPU) zvyšuje výkon až o 100 % a někdy je překonáván i výkon na Windows.
Greg Kroah-Hartman zveřejnil na svém blogu návod, jak na počítači s UEFI secure bootem zavést linuxové jádro podepsané vlastními klíči.
Vedoucí Laboratoří CZ.NIC, Ondřej Surý, vydal dnes na blogu zajímavou zprávu, která zaujme už svým titulkem - Proč je opravdu zapotřebí DNSSEC?. Aktuální blogpost popisuje útok na DNS, se kterým přišli izraelští výzkumníci Amir Herzberg a Haya Shulmanová z izraelské Bar Ilan University. Ti na konferenci IETF 87 v Berlíně představili novou variantu otrávení DNS pomocí fragmentace IP paketů. Nové variace útoku na DNS ukazují, že opravdu potřebujeme kryptograficky silné DNS a potřebujeme jej pokud možno ihned.
Tým SUSE pro LibreOffice se přesouvá do společnosti Collabora. Collabora současně nabídne komerční podporu pro LibreOffice.
Na serveru Fedora.cz bylo zveřejněno pokračování seriálu o integrovaných vývojových prostředích pro Linux. Ve čtvrtém dílu se Pavel Tišnovský věnuje integrovaným vývojovým prostředím vhodným pro tvorbu a ladění aplikací napsaných v Pythonu. Porovnává specializovaná IDE pro Python s univerzálními IDE, která se s využitím zásuvných modulů (pluginů) mohou Pythonu relativně snadno přizpůsobit. Podrobně se věnuje integrovaným vývojovým prostředím IDLE a Eric.
Vyšla menší aktualizace prostředí, aplikací a platformy KDE. Verze 4.11.1 obsahuje obvyklé aktualizace překladů a opravy chyb, viz bugzilla.
Vyšlo čtvrté číslo anglicky psaného časopisu GIMP Magazine. Časopis si klade za cíl podporovat GIMP a související open-source software. Stáhnout jej lze ve formátu pdf (175 MB), nebo přečíst online na Issuu. Koupit lze také tištěnou verzi na MagCloud. Představení časopisu na YouTube.
Do zítra, soboty 7. září, je poslední šance hlasovat o programu konference LinuxDays. Hlasujte pomocí formuláře na webu. Konference se bude konat 5. a 6. října 2013 v Praze.
Guardian, New York Times a ProPublica vydali souběžně článek na základě dokumentů poskytnutých Edwardem Snowdenem o přísně tajných programech americké NSA a britské GCHQ, které umožňují prolomit velkou část šifrované komunikace na Internetu. Tajné služby po novinářích žádaly, aby tento článek nebyl zveřejněn. Nakonec byl zveřejněn jen s vynecháním některých detailů (o tom které šifrovací algoritmy, aplikace či systémy jsou prolomeny). Bruce Schneier na Guardianu zveřejnil článek jak se chránit před špehováním NSA.
Na blogu nově se rodícího emailového klienta Mailpile vývojáři informují, že jim byl zmrazen účet PayPal. Firma PayPal po nich požaduje rozpočet a vývojové cíle programu Mailpile, jinak účet vydá až po jednom roce a vydání verze 1.0.
Před týdnem vyšla nová verze Alfresco Community pod číslem 4.2.d, pro více informací viz stránky projektu. Ke stažení je na stránkách projektu. Alfresco je svobodná alternativa k MS Sharepoint, využívající jeho protokol pro komunikaci s MS Office a mnoho dalších funkcí; dostupná je ve dvou verzích: Community a Enterprise.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Notebook na práci - 1600x1200 | 14 | 4.9. 09:34 |
Paměť na archivování dat | 13 | 4.9. 13:49 |
Tiskarna Brother DH-2130 na Squeeze netiskne | 2 | 2.9. 20:04 |
Mikrotik 250GS VLAN | 5 | 2.9. 23:45 |
dobry gigabitov switch | 15 | 4.9. 14:07 |
USB OTG adaptér - komunikace s DSLR jako s diskem ne jako se zařízením | 1 | 3.9. 10:28 |
N54L Gigabit ethernet | 3 | 4.9. 19:57 |
Leadtek USB Winfast mini v Ubuntu 13.04 | 1 | včera 12:03 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Nahodna data pro PostgreSQL | 4 | 4.9. 17:11 |
Nastavení databáze na nerozlišování velikosti písmen. | 47 | včera 14:27 |
GROUP BY, seskupení NEgroupovaných polí | 3 | 5.9. 12:29 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Zjištění MAC | 14 | 1.9. 18:51 |
Drag and Drop - uložení pozice | 3 | 1.9. 22:14 |
JS - Jak načíst do souboru index.html jiný soubor | 11 | 4.9. 08:21 |
Reverzni SQL | 6 | 3.9. 17:21 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: