Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 29. 8. 2013: Více telefonů na jednom telefonuAktuální verze jádra: 3.11-rc7. Citáty týdne: Andy Lutomirski, Christoph Hellwig. Vyloučení flink(). Jmenné prostory zařízení.
Manjaro LinuxPřed časem jsme si představili distribuci Chakra, která se odtrhla od Arch Linuxu, aby se vývojáři mohli zaměřit na uživatelskou přítulnost. Tehdy jsem si posteskl, že kompatibilitu nemuseli zcela zavrhnout — tak jako Linux Mint zůstává založený na Ubuntu, příp. Debianu. Je tu ale jiná distribuce, která se Archu drží na dohled, přitom ale nejde pouze o připravené liveCD s grafickým instalátorem. Jmenuje se Manjaro Linux — podle hory Kilimandžáro — a Mint v mnoha ohledech skutečně připomíná.
LLVM a Clang – více než dobrá náhrada za GCCGCC po dlouhou dobu bylo prakticky jedinou věcí, která by člověka napadla při spojení Linux a kompilátor jazyka C. V posledních letech se ale klidné vody začínají čeřit. Co je to LLVM a co s tím má společného Clang?
HW novinky: Intel přejde u desktopových CPU na dvouletý cyklusFenomén tick-tock výroby, kdy se vždy po roce střídá náběh ověřené architektury na novém výrobním procesu s vylepšenou architekturou na procesu lepší, opět následováno touto architekturou na procesu zase o pár nanometrů menším, má v desktopech své časy spočítané. Intel bude tick-tock procesory uvádět nadále jen pro mobilní segment, v desktopech bude nabízet pouze tock generace.
Před rokem byl představen open-source film Tears of Steel. Film i všechny zdrojové soubory jsou k dispozici pod licencí Creative Commons. Osmičlenný tým z Ústavu automatizace Čínské akademie věd (CASIA) použil zdrojové soubory, vyměnil herce a vytvořil vlastní verzi filmu.
Dnes byl zveřejněn program konference LinuxDays. Těšit se můžete na dva dny přednášek, během kterých potkáte osobnosti jako Petr Olšák, Pavel Tišnovský, Tomáš ‚Scarabeus‘ Chvátal či Jan Holešovský. Čekají vás témata jako ZFS na Linuxu, nasazení Linuxu ve velké síti, Bitcoin či matematika při řešení závislostí mezi balíčky. Konference se koná 5. a 6. října v pražských Dejvicích a před účastí se zaregistrujte.
Očekávaná nová verze operačního systému FreeBSD 10.0 má první testovací vydání. Mezi nejzajímavější novinky patří nová implementace kontejnerů (VPS), podpora pro AMD Radeon KMS, Raspberry Pi, Virtio zařízení, nový virtualizační hypervisor BHyVe.
Lepší představu o nových vlastnostech budoucího FreeBSD 10 si můžete udělat na wiki page FreeBSD10, jenom berte na vědomí, že toto nejsou poznámky k vydání (release notes), ale jen wiki článek, který je pravděpodobně v nějaké míře zastaralý.
Linux Foundation zveřejnila výroční zprávu o vývoji Linuxu. Jedná se o přehled statistik zveřejňovaný pravidelně od roku 2008. Lze se dočíst například to, že od roku 2005 se do vývoje Linuxu zapojilo téměř 10 tisíc vývojářů z více než tisíce společností. Od loňské zprávy je to více o 1100 vývojářů z 225 společností. Do vývoje jádra nejvíce přispěly společnosti Red Hat, Intel a Texas Instruments. Infografika na Google+.
OpenBSD 5.4 vyjde 1. listopadu. Oficiální píseň je už ale k dispozici. Nejnovější hudební hit z produkce OpenBSD je věnován jejich nejlepším hackům. Píseň s názvem Our favorite hacks lze stáhnout ve formátech MP3 a OGG.
Nově objevená zranitelnost v populárním webovém frameworku Django poukazuje na to, že používání příliš dlouhých hesel nemusí být vždy tou nejlepší volbou. Jak vysvětluje webový vývojář James Bennett, Django používá pro hashování hesel algoritmus PBKDF2, který sice velice znesnadňuje uhádnutí hesla brute-force technikou, ale může také způsobit DoS. Při použití tohoto algoritmu totiž zabere porovnání hesla o velikosti 1 megabyte s hashem přibližně minutu, a tudíž je jasné, co opakované zasílání takovéhoto řetězce může způsobit. Všem uživatelům používajícím framework Django je doporučeno upgradovat na nejnovější verze.
Pro LinuxDays je program zveřejněn, podoba LinuxAltu čeká na vaši volbu (do 29. září). Skalní příznivci se mohou začít registrovat. Zároveň tímto děkujeme všem odvážlivcům, kteří šli s kůží na trh.
Oficiálně byly uvolněny nové verze produktů Firefox (24.0), Thunderbird (24.0) a SeaMonkey (2.21). Nový Firefox přichází například s funkcí "Zavřít panely vpravo". Nový Thunderbird umí například "Ignorovat vlákno". Ve všech třech produktech jsou řešeny bezpečnostní problémy (Firefox, Thunderbird, SeaMonkey). Podrobné informace v poznámkách k vydání (Firefox, Thunderbird, SeaMonkey).
Akademie CZ.NIC, vzdělávací centrum sdružení CZ.NIC, od září nabízí dvojici kurzů zaměřených na vývoj open-source softwaru. Kurzy Svobodná aplikační bezpečnost a Open Source SW Quality Assurance provede vývojář a manažer kvality sdružení CZ.NIC Petr Závodský. Obou kurzů je možné se zúčastnit jak v pražském sídle akademie, tak v její brněnské pobočce.
Praktický kurz s názvem Svobodná aplikační bezpečnost seznámí účastníky se základy aplikační bezpečnosti v duchu open-source. Připraveny jsou praktické ukázky simulovaných kybernetických útoků a příklady zranitelností s představením nejdůležitějších nástrojů aplikační bezpečnosti. U konkrétních útoků pak lektor představí možné způsoby prevence. Kurz Open Source SW Quality Assurance se zaměřuje na dva aspekty vývoje aplikací – samotnou kontrolu jakosti a neméně důležitý proces testování. Během kurzu bude lektor klást důraz na pět základních principů vývoje: funkčnost, použitelnost, spolehlivost, výkonnost a podporovatelnost systémů a platforem. Více informací na internetových stránkách www.nic.cz/akademie nebo v tiskové zprávě.eWeek zveřejnil část veřejné diskuze s Linusem na LinuxConu. Mezi zajímavější otázky patřilo to, jestli jej někdy americká vláda požádala o vložení backdooru (zadních vrátek) do Linuxu. Za souhlasného kývání hlavy odpověděl, že ne.
Distribuce OpenSUSE se v betaverzích 13.1 začíná uživatelů ptát, jestli nechtějí vyzkoušet systém souborů Btrfs. Tato otázka sice v konečné verzi nebude, v následujících verzích ale možná bude Btrfs nabízeno jako výchozí systém souborů. Btrfs je zajímavé hlavně velkým množstvím nabízených schopností. Více na Phoronixu.
K dispozici jsou vybrané videozáznamy a prezentace z linuxové konference LinuxCon North America 2013. Konference proběhla ve dnech 16. až 18. září v New Orleans. Doporučit lze například Linux Kernel Panel.
Na serveru indiegogo.com byl spuštěn projekt Quad Core Linux-Android Dual Booting Tablets. Jedná se o 9.7" tablet s vysokým rozlišením displeje (2048×1536), připraveným dual bootem Android + jiný linuxový systém a možností bootovat další OS. Předpřipravená distribuce je Linaro postavená na Ubuntu pro Arm s LXDE. Podle dalších informací je již připraven obraz distribuce Arch a zprovozněná distribuce openSUSE. Tento projekt následuje po předchozích, již realizovaných, projektech. Pokud máte zájem můžete přispět a potažmo si předplatit tento tablet, jen myslete na to, že investice nebude pravděpodobně konečná a budete muset doplatit DPH.
Na zítra připadá letošní Software Freedom Day. Kolik podpůrných akcí se koná v Česku a na Slovensku? Dle aktuální mapy akcí pouze jedna jediná (3v1 v Brně).
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Ubuntu 13 nejede usb dvbt Avermedia volarx. | 2 | 17.9. 23:35 |
Evolve venus dual hd nemůžu ho rozchodit. | 1 | 18.9. 16:34 |
Podmienky ISP pre pridelenie verejne IPv4 | 12 | včera 20:03 |
DD-WRT WOL | 6 | včera 15:14 |
Teplota pevného disku | 7 | včera 16:25 |
nefunkční klávesy na levé straně (Aspire One) | 0 | včera 13:46 |
debian aoc-usas2lp-mv8 mvsas | 0 | včera 17:01 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Firebird omezení současných přístupů | 2 | 19.9. 17:54 |
mysql - CONSTRAINT - NO ACTION / RESTRICT | 2 | 19.9. 15:29 |
Tvorba databáze pro jednoduchý skladový program | 24 | včera 19:53 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Mobilní efekt listování na dotykovém monitoru | 2 | 16.9. 20:39 |
Existuje způsob, jak donutit XSLT aby do textovýho výstupu vložilo celej kus původního xml? | 1 | 17.9. 14:39 |
Jak strukturovat xml - multijazykové dokumenty | 9 | včera 13:28 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: