Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny - 9. 9. 2015: Reimplementace mutexů spárovanými zámkyStav vydání jádra. Citáty týdne: Rik van Riel a Linus Walleij. Reimplementace mutexů spárovanými zámky.
Zpráva pro talentované linuxáky: pojďme s námi tvořit internetV září je tomu 10 let, co vznikl VSHosting. Jeden z prvních projektů, o který jsme se kompletně starali bylo ČSFD.cz, a tento projekt hostujeme stále. Dnes se ve VSHostingu staráme o tisíce serverů, mezi kterými jsou top projekty, známé portály, velké eshopy a mnoho dalších. O tyto servery se stará náš Linux guru tým.
IBM vás zve na cloudovou konferenci 11. října 2016IBM vás zve na mezinárodní cloudovou konferenci, která proběhne 11. října od 8:30 na jednom z nejvyšších míst v Praze, tedy skoro v oblacích, a sice ve Fusion Restaurant & Lounge baru v City Tower, 27. patro, Hvězdova 1716/2b, Praha 4.
Týden na ITBiz.cz - Intel vyčleňuje McAfee do samostatné firmyTelefony s Androidem napadá virus, linuxové servery IBM, vodivý a ohebný nanofilm, počet mobilních zákazníků v ČR ustálen, poskytovatelé Wi-Fi a jejich zneužití, MATLAB a internet věcí…
HW novinky: DDR5 a HBM3 paměti vystrkují růžkyBěhem několika málo let dojde ke značné evoluční obměně toho, co vídáme nejen v paměťových slotech základních desek, ale zejména na grafických kartách. Dnes se blíže podíváme na chystané nové standardy a nemineme ani další témata v čele s novými radeony a novou zrcadlovkou od Canonu.
Filtrujeme čtivé texty z Projektu Gutenberg 8V dnešním dílu přistoupíme k filtraci souborů na základě obsahu. V minulých dílech jsem předvedl zkoumání délek souborů pomocí unixových nástrojů pro zpracování textu.
Vše nejlepší k dnešnímu Software Freedom Day (SFD) (Wikipedie). Richard Stallman, zakladatel Nadace pro svobodný software (FSF), zveřejnil informační video. Přehled podpůrných akcí na aktualizované mapě akcí.
Libreboot (Wikipedie), projekt mající za cíl vytvoření svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy, fork Corebootu bez proprietárních blobů, se v květnu stal součástí projektu GNU. V srpnu bylo vydáno první GNU vydání (zprávička). Před dvěma dny Libreboot projekt GNU opustil (commit). Leah Rowe, vývojářka Librebootu, ve svém emailu obvinila Nadaci pro svobodný software (FSF) z diskriminace a propuštění zaměstnankyně na základě pohlaví. Nadace pro svobodný software (FSF) obvinění odmítá (email, oficiální vyjádření). Další informace na stránkách Librebootu.
Přijďte se dozvědět více o programovacím jazyce Go na 3. brněnské setkání, které proběhne 22. 9. od 19:00 v prostorách sklípku Kiwi.com na adrese Hlinky 102. Více informací na Golang Brno meetup #3. Čekají na vás přednášky: Reimplementing Manatee from C++ to Go od Radoslava Rábary z Lexical Computing, Testing and Mocks od Petra Maliny, CTO v FlowUp.cz a Concurrency in Go and Erlang od Petra Lemenkova z Red Hat Czech.
Vývojáři distribuovaného systému správy verzí Git připravili pro uživatele tohoto systému dotazník s 50 otázkami. Vyplnit jej lze do 20. října. Výsledky budou zveřejněny na wiki stránce Git User's Survey 2016.
Byla uvolněna další dvě čísla stostránkového anglicky psaného časopisu Linux Voice: 22. číslo z ledna a 23. číslo z února letošního roku. K dispozici jsou pod licencí CC BY-SA 3.0 jak ve formátu pdf, tak ve formátu ePub ve vysokém i nízkém rozlišení.
Na webových stránkách konference LinuxDays byl zveřejněn program 90 zajímavých přednášek a workshopů. Současně byla spuštěna registrace. Konference proběhne o víkendu 8. a 9. října 2016 v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na Fakultě informačních technologií.
Byl představen Riot - IM zaměřený na komunikaci v týmech a skupinách, snažící se konkurovat Slacku. Riot (dříve Vector) používá moderní decentralizovaný protokol Matrix a mimo jiné podporuje silné skupinové end-to-end šifrování vylepšenou verzí Double Ratchet (Axolotl) algoritmu Olm, kde lze volit kompromis mezi silou forward secrecy a mírou zachování historie zpráv. Riot je dostupný pro Android, iOS i jako webová aplikace. Více viz článek na TechCrunch.
Vyšla verze 25.1 textového editoru (operačního systému) GNU Emacs. V článku na Mastering Emacs jsou okomentovány nejzajímavější novinky.
Opera 40, verze 40.0.2308.54, byla prohlášena za stabilní. Z novinek lze zmínit především integrovanou VPN (zprávička). Po jejím povolení se v adresním řádku objeví ikonka VPN (YouTube) a provoz je směrován přes proxy servery společnosti SurfEasy ze skupiny Opera se sídlem v Kanadě. Opera 40 je postavena na Chromiu 53 (Dev.Opera, Changelog).
Byl vydán Mozilla Firefox 49.0. Podrobné informace v poznámkách k vydání a na stránce věnované vývojářům. Nejnovější verze tohoto webového prohlížeče přináší například podporu Widevine na Linuxu (zprávička) nebo odstraňuje službu Firefox Hello (zprávička). Dle bezpečnostního upozornění MFSA 2016-85 bylo opraveno 18 bezpečnostních chyb (CVE), 4 z nich jsou kritické.
SOIT (Spoločnosť pre otvorené informačné technológie) v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou UPJŠ KE organizuje OSS Víkend v Košiciach – pravidelné stretnutie priaznivcov otvorených technológií. Prihláste svoju prednášku alebo workshop podľa pokynov na stránke OSS Víkendu. Ďalšie informácie a už prihlásené príspevky sú zverejnené na stránke OSS Víkend. Organizátori pripravujú linuxový a programátorský workshop. Sprievodnou akciou bude aj certifikačná skúška LPI za zníženú cenu. Akcia je otvorená pre všetkých záujemcov bez potreby registrácie. Podujatie na Facebooku. Záznamy z prechádzajúceho OSS Víkendu na YouTube.
Otevřená certifikační autorita Let's Encrypt se v rámci transparentnosti v příspěvku na svém blogu věnuje nákladům na svůj provoz. Předpokládané náklady na provoz Let's Encrypt v příštím roce jsou 2,91 milionu dolarů, tj. cca 70 milionů Kč.
Po půl roce od vydání verze 3.20 (zprávička) bylo vydáno GNOME 3.22 s kódovým názvem Karlsruhe. Součástí jsou nové hlavní funkce a vlastnosti, stejně jako řada menších vylepšení a oprav chyb. Z novinek lze zdůraznit podporu pro Flatpak. Vydání obsahuje 22 983 změn od přibližně 775 přispěvatelů. Podrobnosti i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře a správce systémů. Přehled novinek také na oficiálním videu.
Po téměř 6 měsících vývoje od vydání verze 1.14 (zprávička) byla vydána verze 1.16 grafického prostředí MATE (Wikipedie). Přehled nových vlastností a vylepšení v poznámkách k vydání.
Bryce Harrington (Samsung) oznámil vydání verze 1.12.0 Waylandu a Westonu. Podrobnosti v oznámení o vydání Waylandu a v oznámení o vydání Westonu.
Chceš se podílet na zajímavém projektu, spolupracovat s vývojáři z praxe a získat cenné zkušenosti? Přijď se podívat na nabídku otevřených projektů (některé z nich mohou vést i k BP/DP), promluvit si s vedoucími a zjistit, jestli tě některé z nich zaujmou. Akce je zaměřená na prezentování aktuálně běžících open source projektů v Red Hatu, do kterých se mohou zapojit studenti vysokých, ale i středních škol.
Prezentaci projektů provedou jejich vedoucí, se kterými si také můžete promluvit o tom jak se do projektů zapojit. Prezentace probíhá stánkovou formou, takže je možné přijít kdykoliv v uvedené časy. Na událost není potřeba se registrovat, vstup je volný.
Project Marketplace se bude konat na dvou brněnských fakultách:
- FIT VUT 27. září 2016 od 13:00 do 16:00 v Red Hat Lab - Q304-305.
- FI MUNI 5. října 2016 od 13:00 do 16:00 v Red Hat Open Source Lab - S505.
FB události: FIT VUT, FI MUNI.
Více informací na stránce Red Hat University Program.
Byly vydány verze 1.1.0a, 1.0.2i a 1.0.1u kryptografické knihovny OpenSSL. Dle bezpečnostního upozornění bylo opraveno několik bezpečnostních chyb. Nejvážnější z nich je CVE-2016-6304 (Debian) v OCSP rozšíření.
Vidar Holen aktualizoval svůj přehled s počty (sprostých) slov (Internet Archive) obsažených ve zdrojových kódech Linuxu. Nejedná se pouze o přidání zdrojových kódů nových verzí Linuxu. Přidána byla především možnost definování si vlastních slov.
Po třech týdnech od vydání wattOS R10 LXDE oznámili vývojáři odlehčené linuxové distribuce wattOS také vydání wattOS R10 Microwatt. Obě vydání vycházejí z Ubuntu 16.04.1 LTS. Výchozím správcem oken v Microwattu je dlaždicový (tiling) i3, webovým prohlížečem Surf, správcem souborů PCManFM a pdf prohlížečem Mupdf. Ukázka prostředí na YouTube.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Notebook se občas samovolně vypne | 4 | 20.9. 20:04 |
Jaku domácí laserovou tiskárnu ? | 4 | včera 12:22 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
SQLite dynamické buňky | 4 | 22.9. 06:51 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Sázecí web aplikace | 1 | 18.9. 23:14 |
Podepisovní SOAP message pro EET | 6 | 22.9. 04:50 |
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Raspberry pi 3 + kamerový modul V2-spuštění živého přenosu přímo v Raspbianu | 2 | 21.9. 21:08 |
Existuje v Linuxu něco jako kingo root pro android telefony ve windows? | 7 | 20.9. 19:32 |
Nemožné prijímať súbory cez bluetooth v LMDE2 | 1 | 20.9. 09:28 |
Monit: navratove hodnoty | 4 | 21.9. 14:13 |
Wifi hotspot | 5 | včera 18:53 |
Ubuntu 16.04 - jak na google drive ? | 7 | 22.9. 15:18 |
linux mint, xampp pro linux | 4 | 22.9. 19:14 |
OpenVPN, | 6 | 22.9. 17:22 |
spustenie playera cez dialkový ovládač | 11 | včera 23:38 |
NumLock | 8 | včera 19:03 |
Přehrávaní/grabovaní Blu-ray na Linuxu. | 2 | 22.9. 18:52 |
Debian 8 MATE - add printer | 5 | včera 12:08 |
linux mint, lampp, menší problémy | 3 | včera 11:41 |
openvpn priority pres wondershaper na wl500gp | 0 | včera 12:57 |
VPN L2TP na raspi | 2 | včera 21:29 |
USB pod virtuálem KVM | 2 | včera 22:31 |
Bluetooth: nelze prenest soubor z Androidu na Debian Wheezy | 0 | včera 23:27 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
'fetchmail' pro OWA (Outlook WebApp) | 3 | 19.9. 21:10 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: