Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 1015: KerningXKCD česky.
Jaderné noviny – 2. 2. 2012: Co se v Linuxu 2.6.39 stalo s diskovým výkonemAktuální verze jádra: 3.3-rc2. Citáty týdne: Steven Rostedt, Linus Torvalds, Ted Ts'o, Dave Chinner. Greg Kroah-Hartmann přechází k Linux Foundation. Co se v Linuxu 2.6.39 stalo s diskovým výkonem. Zrada bitového pole.
Hrajeme si s FFmpeg/Libav (2/2)Co dnes na webu letí a jak připravit videa pro přehrávání na internetu, aby se na ně podívalo co nejvíce lidí? Co všechno vlastně dnešní webové prohlížeče podporují? Minule jsme procházeli přípravnou fází, dnes se podíváme na tu praktickou, ovšem nějaké té omáčce se stejně nevyhneme.
OpenAFS – uživatelV tomto díle se budeme věnovat čerstvě vytvořenému uživateli z minulého dílu. Založíme mu volume, nastavíme mu jednoduché zálohování a ukážeme, jak si může vytvořit vlastní skupinu.
Komiks xkcd 1013: Probuďte se, ovčaniXKCD česky.
HW novinky: Radeony HD 7700 vůbec poprvé s double-precision v mainstreamuMůžeme za to poděkovat flexibilitě architektury AMD GCN, ale nově uváděné mainstreamové, tedy levné Radeony HD 7700 jsou prvními novodobými kartami, které podporují double-precision. Vedle nich se podíváme na nová SSD firmy Hitachi a vše završíme jednou zajímavou kovovou krabičkou od Olympusu ukrývající zbrusu nový CMOS čip.
Byla vydána první oficiální verze display systému Wayland. Došlo k rozdělení do balíčku Wayland, což je vlastní protokol a IPC mechanizmus, a balíčku Weston, což je referenční implementace kompozitoru.
Vyšla Mesa 8.0. Mezi hlavní novinky patří podpora OpenGL 3.0 v ovladačích Intel, Radeon R600g a Nouveau NVC0 pro Fermi, podpora nového hardwaru, přepracovaný VMware ovladač či řada výkonostních vylepšení. Pro detaily vizte poznámky k vydání a oznámení na Phoronixu.
Írán začal částečně blokovat SSL komunikaci, čímž vyřadil spoustu služeb využívajících HTTPS. Dále jsou blokovány určité kombinace IP adres a portů a některá klíčová slova. Podrobnosti na torproject.org.
V Kanadě se bude hlasovat o schválení zákona, podle kterého by ISP měli povinnost logovat historii navštívených webových stránek. K této historii by měla policie přístup, a to bez schválení soudem. Ministr pro veřejnou bezpečnost se nechal slyšet, že ti, kdo jsou proti zákonu, "upřednostňují práva lidí pracujících s dětským pornem a organizovaných kriminálníků před právy slušných občanů".
Vyšla nová vanilla linuxová jádra 2.6.27.61, 2.6.32.57, 3.0.21 a 3.2.6. Willy Tarreau (2.6.27.61) i Greg Kroah-Hartman (2.6.32.57, 3.0.21 a 3.2.6) doporučují aktualizaci.
Sdružení CZ.NIC zaevidovalo včera, v 16.12:14 hodin, doménu s pořadovým číslem 900 000.
„800tisící doménu jsme zaregistrovali přesně 13. května loňského roku, tedy právě před osmi měsíci. I s ohledem na dlouhodobý trend je proto velice pravděpodobné, že jubilejní doménu zaevidujeme ještě letos. Měsíčně je zaregistrováno přibližně 10 tisíc domén. Tento stav trvá už pomalu pět let, konkrétně od října 2007, kdy jsme začali naplno využívat náš vlastní registrační systém FRED,“ řekl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení. „Je symbolické, že registrace vyšla právě na včerejší den, kdy jsme v České republice oslavili 20 let od připojení k Internetu.“V nadväznosti na ukončenie spolupráce firmy Paxum (konkurent PayPalu v oblasti elektronických platieb) s klientami zaoberajúcimi sa nákupom a predajom bitcoinov a v súvislosti so sprísňujúcou sa bankovou reguláciou, Bitcoin Exchange Tradehill (jedna z najväčších bitcoin búrz) nie je naďalej schopná fungovať v súčasnej kapacite a obchodovanie bolo zastavené. Všetky svoje zdroje, ktoré majú klienti na účtoch TradeHill, by im mali byť vrátené. V súvislosti s touto správou ostatné burzy zaznamenávajú pokles.
Vyšla verze 3.5 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Mezi novinkami je například zabudovaná kontrola gramatiky pro angličtinu a několik dalších jazyků, vylepšení typografických vlastností, různá vylepšení Impressu a Drawu, nové funkce v Calcu odpovídající specifikaci OpenFormula či nativní PosgreSQL ovladač pro Base.
Free Software Foundation se rozhodla forknout svátek svatého Valentýna a vyhlásila „I Love Free Software Day“. Do oslav tohoto nového svátku pro fanoušky svobodného softwaru se můžete zapojit umístěním banneru na své stránky, zasláním děkovného dopisu vývojářům vašeho oblíbeného projektu nebo použižím tagu #ilovefs na vašem blogu, twitteru nebo identi.ca.
Vyšla nová verze 0.4.1 desktopového prostředí založeného na Qt, Razor-qt. Přináší nové komponenty razor-policykit, razor-power a razor-autosuspend. Přibylo nové téma Ambiance. Byla vylepšena funkce XDG autostart a Razor-qt autostart. Panelu nyní lze nastavit šířka, výška a vertikální nebo horizontální poloha. Těšit se můžeme na jednoduchý kalendář a Hello World panelový plugin pro potencionální vývojáře. Český překlad připravil Pavel Fric.
Neznámým útočníkům se podařilo infiltrovat FTP server projektu Horde a umístit backdoor do instalačních souborů Horde 3.3.12, Horde Groupware 1.2.10 a Horde Groupware Webmail Edition 1.2.10. Horde 4 ani žádné jiné verze, včetně těch v CVS a Git repozitářích, kompromitovány nebyly.
CZ.NIC má jako správce domény .CZ poměrně dobrý přehled o tom, kolik existuje zabezpečených domén s českou národní koncovkou. Jak je to ale „na druhé straně“, na straně resolverů?
Na tuto otázku přináší odpověď dnešní blogpost Ondreja Mikleho z Laboratoří CZ.NIC. V článku je popsaná metodika, která byla pro zjištění situace potřeba, i dva žebříčky z dubna a prosince loňského roku. I s ohledem na změny na konci loňského roku jistě nepřekvapí, že prosincovému žebříčku vévodí Telefónica O2 a Vodafone. Pořadí na dalších místech a další informace najdou zájemci na blogu správce české domény. Kdo se chce přesvědčit, jak je na tom jeho poskytovatel připojení, pro něj je tu jednoduchý test na stránkách o technologii DNSSEC.Britská SOCA (Jednotka pro závažný organizovaný zločin) zabavila doménu hudebního blogu s doménou pod TLD .com. Zjevně se tak stalo bez rozhodnutí soudu. Web nyní obsahuje výhrůžky a lživé informace o nelegálnosti stahování hudby a dále pak dělá reklamu webu, který je provozován sdružením různých "hudebních organizací" (IFPI je tam také). To vše pod záštitou vládní organizace.
Zamyšlení nad vznikajícím standardem OpenID Connect vyšlo dnes na blogu CZ.NIC. Zveřejnění tohoto textu je spojené s oznámením o releasu služby mojeID. V této nové verzi došlo především k úpravě uživatelského profilu mojeID a ke změnám v části týkající se předávání údajů poskytovatelům služeb. Podrobnějšímu představení novinek se v krátkém videu věnuje technický ředitel sdružení Jaromír Talíř, který je současně autorem aktuálního blogpostu.
Evropský soudní dvůr dnes rozhodl, že provozovatelé filehostingu nesmí být nuceni k zavádění "protipirátského" filtrování souborů. Stalo se tak ve sporu SABAM (belgická obdoba OSA) vs Netlog (sociální síť). Nucené filtrování by podle soudu znamenalo vážné narušení svobody informací a práva na soukromí. Soud také uvedl, že soukromí uživatelů je důležitější než ochrana copyrightu.
Zveme vás na 77. sraz LvB, který se bude konat v pátek 17. února od 18 hodin v domácím pivovaru a restauraci Magistr na Hrnčířské 23. Ukáží se i účastníci vývojářské konference?.. (a zkuste využít registrace, ať se obejdeme bez komprese) Těšíme se na vás
Byla vydána nová verze 2.058 kompilátoru DMD programovacího jazyka D firmy Digitalmars. Kromě opravy téměř 250 chyb přináší mimo jiné novou syntaxi lambda funkcí a podstatnou úpravu std.regex. Stahovat můžete zde (balíčky pro linux budou aktualizovány tradičně se zpožděním několika dní).
Organizace ICANN vydala toto úterý zprávu o tom, že registruje prvních 100 žádostí o nové generické domény nejvyšší úrovně.
Výkonný ředitel CZ.NIC Ondřej Filip tuto informaci okomentoval na blogu sdružení, kde mimo jiné říká."sám ICANN svůj proces designoval na 500 nových domén. Pokud bude žádostí více, plánuje ICANN, že jejich posuzování rozloží do více bloků – první o velikosti 500 a další po 400. Aby bylo možné žádost o doménu podat, je nutné nejdříve zaregistrovat žadatele. Ten pak má možnost požádat o přidělení slotů pro maximálně 50 domén. Za vytvoření každého slotu pak musí žadatel složit minimálně 5 000 USD."Vývojář James Bromberger provedl analýzu nákladů potřebných k znovuvytvoření Debianu od nuly a došel k závěru, že stávající hodnota projektu Debian je zhruba 19 miliard dolarů. K této částce dospěl pomocí programu SLOCcount, který vyčíslil, kolik by přibližně stálo naprogramovat 420 milionů řádků kódu při průměrném ročním platu programátora $72,533.
Nedávno zveřejněnou informaci o problémech spojených s RSA moduly rozebírá na blogu CZ.NIC Ondrej Mikle. Autor článku se v této tématice pohybuje delší dobu a proto je text doplněný o řadu odkazů na důležité dokumenty a diskuse.
Ondrej Mikle mimo jiné uvádí: „Existuje 1995 skupín po niekoľkých RSA kľúčoch, kde keď poznáte prvočísla aspoň jedného z vrcholov, môžete faktorizovať ostatné. Rovnako znalosť dvoch modulov z rovnakej skupiny umožňuje použiť Euklidov algoritmus na zistenie jedného z prvočísiel a teda faktorizovanie oboch modulov.“ Více informací v blogpostu s názvem Slabý generátor náhodných čísel umožňuje faktorizovať RSA moduly.Hudebnímu průmyslu poplatky za prázdná média, paměťové karty, tiskárny a další věci nestačí. Dle slov ředitelky české pobočky IFPI je aktuální "boj o poplatek z mobilních telefonů", aby byly podpořeny "spravedlivé náhrady autorům", protože hudba se poslouchá i přes telefony. Ředitelka dále požaduje odpojování uživatelů Internetu na základě opakovaných obvinění (jako HADOPI).
Začal Debian "Wheezy” artwork contest neboli soutěž, ze které vzejde grafický motiv chystaného Debianu 7 "Wheezy". Pokud se chcete zůčastnit, navrhněte požadavky splňující design, vytvořte mu vlastní stránku na wiki.debiang.org a nakonec ho přidejte do seznamu tamtéž.
V dnešních Hospodářských novinách (a také na iHNed.cz) vyšel celostránkový rozhovor s předsedou představenstva ICANN a také autorem prvního RFC, Stevem Crockerem. Ten přijel tento týden na pozvání CZ.NIC do Prahy, aby zde vystoupil na konferenci konané u příležitosti oslav 20. výročí připojení České republiky k Internetu. Z této akce je i reportáž, kterou v pondělí odvysílala Česká televize.
Oracle opravil 14 bezpečnostních chyb v Java SE. Pět z nich nese označení "maximum risk". Postiženo je JDK a JRE 7 Update 2, JDK a JRE 6 Update 30, JDK a JRE 5.0 Update 33, SDK a JRE 1.4.2:35 a JavaFX 2.0.2. Útočník může tyto zranitelnosti zneužít k instalaci škodlivého kódu a to pomocí speciálně upravených Java Webstart aplikací nebo webových služeb.
Sourcefabric, společnost stojící např. za Airtime Radio, představila svůj nový produkt Booktype. Jedná se o svobodnou platformu pro psaní a publikaci knih, která vzešla ze spolupráce Sourcefabrik s projektem FLOSS Manuals. Booktype umožňuje pracovat několika autorům současně na jedné knize, spravovat její obsah a exportovat ji do několika výstupních formátů a online obchodů s eBooky, jako je Amazon, iBooks nebo Lulu.com. Kromě mnohých nástrojů pro správu obsahu a historie úprav je autorům k dispozici i integrovaný "in-page" chat. Booktype je založen na platfromě Django a používá licenci AGPLv3.
CZ.NIC včera zveřejnil release candidate týkající se DNS serveru Knot DNS. V tomto vydání došlo k opravení několika chyb a k zařazení některých nových vlastností. Jimi jsou podpora NSID, podpora pro kořenovou zónu, nastavení uživatele, pod kterým má Knot DNS fungovat, a automatická kompilace zóny. Všechny změny najdou zájemci v souboru RELNOTES ve zdrojovém balíčku.
K vydání ostré verze by mělo dojít podle plánu v nejbližších týdnech. Autoři projektu proto budou rádi za všechna upozornění na jakékoliv nestability.Stejně jako u Fedory 16, tak i u nadcházející Fedory 17 bylo upuštěno od plánu použít Btrfs jako výchozí souborový systém. Nasazení Btrfs bylo původně schváleno FESCem koncem listopadu 2011, nedávno se ale ukázalo, že Anaconda, grafický instalační nástroj Fedory, není schopna s Btrfs oddíly interaktivně pracovat.
Po posledním Humble Bundle pro Android tu je nový Humble Bundle Mojam. Tento Bundle se výrazně liší od ostatních: herní studio Mojang (stojící např. za Minecraftem) se rozhodlo přispět hrou, kterou vytvoří za tento víkend (60 hodin). A aby to bylo zajímavější, tak celou dobu poběží live stream. Všechny vybrané peníze v tomto Bundle půjdou na charitu. Co jste vy schopni vytvořit za 60 hodin?
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
kablovy modem terayon tj715x, vypadky spojenia | 0 | 11.2. 22:38 |
Vhodný ARM procesor | 9 | 15.2. 13:09 |
Propojeni celniho panelu s MB. | 24 | 16.2. 20:53 |
Point to multipoint v licencovanem pasmu | 0 | 14.2. 10:04 |
UPC a Wi-Fi | 31 | 16.2. 12:06 |
problem s diskom = mount pise can't read superblock | 2 | 15.2. 08:44 |
Nefunkční monitor ACER AL1711 | 9 | včera 18:08 |
Webkamery v Linuxu | 2 | včera 20:13 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
MYSQL zmazanie duplicít | 7 | 16.2. 18:14 |
Kde si zalozit databazi | 4 | včera 18:38 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
maven a debugování (java) | 4 | 11.2. 13:50 |
Jak v PHP nahradit část html kódu | 2 | 11.2. 23:11 |
UTF znaky při parsování XML souboru | 0 | 12.2. 18:56 |
zadat vykřičník(y) jako vstup do php | 1 | 13.2. 11:19 |
Instalace novější glibc do starého systému. | 8 | včera 20:16 |
Jak na ukládání dat do pole s více hodnotami | 11 | 15.2. 20:05 |
C editor/compiler | 2 | 13.2. 18:00 |
sed | 7 | 14.2. 21:42 |
PHP funkce - Jak dostat proměnnou mimo funkci | 11 | 15.2. 23:24 |
Zranitelnosti webových aplikací | 3 | 14.2. 16:38 |
Java uloha | 4 | 15.2. 10:40 |
Existuje pro Graphviz resp. dot formát nějaký WYSIWYG editor? | 3 | včera 09:48 |
Jak přenést url v php | 6 | 15.2. 22:49 |
Zvětšení pole v Javě | 12 | 16.2. 17:08 |
Vyjmutí a navrácení číselné hodnoty | 1 | 16.2. 20:38 |
Jak smazat v mysql všechny řádky od/do | 5 | 16.2. 23:14 |
Jak nadefinovat jedne funkci 2 názvy | 12 | včera 23:11 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Solaris - mapovanie diskov a eeprom | 8 | 16.2. 22:14 |
FreeBSD ZFS + L2ARC | 0 | 16.2. 21:47 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: