Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ITBiz.cz – Kam směřuje open source router Turris Omnia, jak testovat náhodnost, co nabízí moderní korporátní notebooky, ochrana dat i pro Linux a cloud, počet volných pozic v IT rosteCisco koupí IoT start-up Jasper, Seagate čelí hromadné žalobě kvůli vadným diskům, Twitter mění systém řazení zpráv, malware může z ERP pronikat do průmyslových systémů, devět z deseti internetových zařízení má slabá místa, ČR loni nejbezpečnější zemí EU pro uživatele internetu, vypsána aukce kmitočtů pro LTE...
Linuxové herní novinky - leden 2016Superpowers, vývojové herní prostředí pro HTML5, vydáno pod svobodnou licencí. Pro Linux vyšly hry Medieval II: Total War, Drox Operative, Space Grunts, Death by Game Show, Punch Club, Attractio a mnohé další. První linuxové herní novinky roku 2016 jsou tu.
Jaderné noviny - 11. 2. 2016: Napište si vlastní bezpečnostní modulStav vydání jádra. Napište si vlastní bezpečnostní modul.
Díky spolupráci společností STMicroelectronics a Ac6 je možné vyvíjet software pro mikrokontroléry STM32 pomocí SW4STM32 a STM32CubeMX také na Linuxu. Na Eclipse založené IDE System Workbench for STM32 (SW4STM32) a konfigurátor a inicializátor STM32CubeMX jsou ke stažení na stránce OpenSTM32 Community [LinuxGizmos.com].
Čtenářům a čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k Valentýnu aneb Dni lásky ke svobodnému softwaru (I love Free Software Day, #ilovefs).
Spolek OpenAlt zve na 125. sraz příznivců open source přístupu k spolupráci, vědě a vzdělávání, který proběhne v Brně v pátek 19. února od 18:00 v restauraci Stavba na ulici Grohova 101/2.
GNOME 3.20 by dle plánu mělo vyjít 23. března. Článek Vyzkoušejte testovací verze aplikací nového GNOME na MojeFedora.cz popisuje, jak lze ve Fedoře 23 vyzkoušet připravované novinky bez nutnosti instalovat Rawhide nebo experimentální repozitář. Noční vydání vybraných aplikací GNOME lze nyní jednoduše a izolovaně instalovat pomocí xdg-app.
V pátek odpoledne odpovídal Ari Jaaksi, Senior Vice President Mozilla Connected Devices odpovědný za Firefox OS, na Mozilla Discourse na otázky uživatelů. Mozilla.cz přináší výběr a překlad toho nejzajímavějšího.
Byla vydána verze 1.0 staticky typovaného programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie). Jedná se o programovací jazyk pro JVM a Android. V plánu je překlad do JavaScriptu. Za vývojem jazyka stojí především společnost JetBrains. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2. Jazyk lze vyzkoušet online [reddit].
Byla vydána verze 3.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg. Přehled novinek v Changelogu (GitHub).
Byla vydána nová LTS verze 3.0.0 open source monitorovacího systému Zabbix. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci. Zmínit lze nové webové rozhraní nebo podporu šifrování mezi jednotlivými komponentami Zabbixu.
Kritická chyba ve funkci getaddrinfo v glibc a eglibc, CVE-2015-7547, umožňuje kompromitaci počítače pomocí DNS odpovědi. Chyba se nachází v glibc od verze 2.9 (2009). Jedná se o buffer overflow, kdy se útočníkem vytvořený DNS paket zapíše do příliš malého bufferu.
Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.0 specifikace Vulkan (Wikipedie), nového standardu specifikujícího multiplatformní výpočetní a grafické API pro přístup k GPU. Jedná se o výsledek 18 měsíční intenzivní spolupráce výrobců grafických karet a vývojářů počítačových her a operačních systémů. Současně se specifikací byly vydány ovladače, SDK a různá dema. Představení vlastností Vulkanu například v pdf prezentaci.
Po téměř deseti letech od vydání verze 0.3.0 byla vydána verze 0.4.0 open source operačního systému ReactOS, jehož cílem je binární kompatibilita s operačními systémy společnosti Microsoft, viz test aplikací. Přehled novinek v poznámkách k vydání a ChangeLogu.
Byla vydána verze 1.3.0 multimediálního přehrávače MPlayer. Nejnovější verze přináší kompatibilitu s FFmpeg 3.0 "Einstein".
Bryce Harrington (Samsung) oznámil vydání verze 1.10.0 Waylandu a Westonu. Podrobnosti v oznámení o vydání Waylandu a v oznámení o vydání Westonu. Jednou z novinek je podpora drag and drop. Vydání verze 1.11.0 je plánováno na 31. května 2016.
Mozilla.cz upozorňuje na dva články věnující se paměťové náročnosti Firefoxu. V prvním článku (en) se řeší paměťová náročnost multiprocesové architektury Firefoxu Electrolysis (zkráceně e10s). Větší počet procesů znamená i větší spotřebu paměti, 8 procesů znamená asi dvojnásobné množství paměti oproti jednomu. Ve druhém článku (en) je porovnávaná paměťová náročnost Firefoxu s konkurenčními prohlížeči.
Společnosti Canonical a Meizu společně představují mobilní telefon Meizu PRO 5 Ubuntu Edition. Telefon bude k vidění příští týden na veletrhu Mobile World Congress 2016 a během veletrhu jej bude možné předobjednat stránkách Meizu. Cena nebyla zatím stanovena.
Bylo uvolněno patnácté číslo časopisu Linux Voice z loňského června. K dispozici je jak ve formátu pdf o 116 stranách (81 MB), tak ve formátu ePub ve vysokém (68 MB) i nízkém (22 MB) rozlišení.
Jak na předpověď počasí z příkazové řádky? Příkazem "finger brno@graph.no" nebo "curl -4 http://wttr.in/" [nixCraft].
Dnes 18.2.2016 od 18:30 v The Spot bude Tomáš Kulich prednášať o tom, ako a prečo robiť 'optimistic updates' alebo 'latency compensation' na strane klienta, ako rozumne skladať viaceré optimistic updates za seba, ako riešiť kolízie s backend dátami a čo keď spojenie vypadne natrvalo.
Čo je to tá idempotentnosť, a prečo je PUT lepší ako POST. A hlavne, ako sa neukódiť k smrti a neurobiť viac bugov ako osohu, pretože programátori si zaslúžia istoty.
Youtube pozvánka a meetup.
Byla vydána verze 1.6 programovacího jazyka Go (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdůraznit lze například podporu HTTP/2 v balíčku net/http.
Zephyr je novým oficiálním projektem konsorcia Linux Foundation (Linux Foundation Collaborative Projects). Jedná se o open source realtimový operační systém pro internet věcí (IoT). Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Apache 2.0. Představení Zephyru na YouTube.
Dustin Kirkland z Canonicalu se v příspěvku na svém blogu rozepsal o plánované podpoře souborového systému ZFS v kontejnerech na Ubuntu 16.04 LTS (Xenial Xerus). Na otázky kolem kompatibility licencí CDDL a GPLv2 odpovídá příspěvkem Licence ZFS a Linux. Dle právníků Canonicalu je vše v pořádku. Software Freedom Conservancy situaci sleduje.
Pro Ubuntu 14.04 LTS a jeho odnože byla oznámena nová verze udržovacího vydání 14.04.4 s jádrem 4.2, Mesa 11 a X.Org 1.17.2. Přehled novinek ve shrnutí změn. Pokud máte již nainstalováno z předchozího ISO obrazu, povýšení jádra, Mesa a X.Org není automatické v rámci aktualizací, ale je potřeba vyvolat ručně (viz komentář). Obsaženému jádru končí podpora za 6 měsíců, stejně jako předchozím 3.16 a 3.19. V té době vyjde Ubuntu 14.04.5, které bude obsahovat pravděpodobně jádro 4.4, respektive zděděné po Ubuntu 16.04 LTS a to bude společně s prvotním jádrem 3.13 podporováno až do konce celkové podpory 14.04 LTS, tj. do dubna 2019.
Dnes byly představeny dva podprojekty openSUSE – nové image s nejnovějším softwarem KDE přímo z gitu postavené buď na rolling distribuci Tumbleweed, nebo na stabilním Leapu. Uživatel tak může zkoušet poslední novinky v projektu KDE i s aktualizacemi a vybrat si, jestli i zbytek systému chce co nejnovější, nebo zda zvolí konzervativní stabilní základ a novinky bude sledovat jen v KDE. Díky OBS správci balíčků KDE v openSUSE již delší dobu podporovali repozitáře s novějšími verzemi KDE, nyní k těm již vydaným přibudou i opravdu ty nejnovější změny.
Na MojeFedora.cz byl vydán třídílný seriál na téma Docker ve Fedoře: Začínáme s Dockerem na Fedoře, Stavíme svůj první Docker kontejner a Docker obrazy nejen pro Fedoru.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Přístup na /dev/parport0 nebo /dev/lp0 | 1 | 13.2. 11:26 |
Jak zjistit výrobce skříně | 23 | 15.2. 21:43 |
Nove SSD - Reallocated_Sector_Ct | 5 | 15.2. 21:56 |
openwrt update | 7 | 18.2. 22:05 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Python a opakovany vypis dat z databaze | 13 | 15.2. 22:16 |
ISIR | 3 | 18.2. 12:31 |
Jak získat vzorec ? | 6 | 17.2. 11:27 |
Výpis formátovaného textu v Pythonu | 5 | 18.2. 15:07 |
Python3.4 - Rozšířené funkce print() | 7 | včera 20:37 |
Python3.4 - Čím zjistit cestu k souboru | 3 | včera 23:02 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Výpadky připojení k internetu zřejmě způsobené bind9 | 23 | včera 14:43 |
nastavení LC_CTYPE | 3 | včera 23:42 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: