abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

dnes 00:44 | Pozvánky

V sobotu 21. října 2017 se na půdě Elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze uskuteční RT-Summit – setkání vývojářů linuxového jádra a uživatelů jeho real-time verze označované jako preempt-rt.

… více »
Pavel Píša | Komentářů: 1
včera 23:44 | Bezpečnostní upozornění

V Linuxu byla nalezena bezpečnostní chyba CVE-2017-15265 zneužitelná k lokální eskalaci práv. Jedná se o chybu v části ALSA (Advanced Linux Sound Architecture).

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 22:44 | Komunita

Greg Kroah-Hartman informuje na svém blogu, že do zdrojových kódu linuxového jádra bylo přidáno (commit) prohlášení Linux Kernel Enforcement Statement. Zdrojové kódy Linuxu jsou k dispozici pod licencí GPL-2.0. Prohlášení přidává ustanovení z GPL-3.0. Cílem je chránit Linux před patentovými trolly, viz například problém s bývalým vedoucím týmu Netfilter Patrickem McHardym. Více v často kladených otázkách (FAQ).

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 22:04 | Pozvánky

Rádi bychom vás pozvali na přednášku o frameworku Avocado. Jedná se o testovací framework další generace, inspirovaný Autotestem a moderními vývojovými nástroji, jako je třeba git. Přednáška se bude konat 23. října od 17 hodin na FEL ČVUT (Karlovo náměstí, budova E, auditorium K9 – KN:E 301). Více informací na Facebooku.

… více »
mjedlick | Komentářů: 0
včera 21:44 | Bezpečnostní upozornění

Nový útok na WPA2 se nazývá KRACK a postihuje prakticky všechna Wi-Fi zařízení / operační systémy. Využívá manipulace s úvodním handshake. Chyba by měla být softwarově opravitelná, je nutné nainstalovat záplaty operačních systémů a aktualizovat firmware zařízení (až budou). Mezitím je doporučeno používat HTTPS a VPN jako další stupeň ochrany.

Václav HFechs Švirga | Komentářů: 2
15.10. 00:11 | Zajímavý projekt

Server Hackaday představuje projekt RainMan 2.0, aneb jak naučit Raspberry Pi 3 s kamerovým modulem pomocí Pythonu a knihovny pro rozpoznávání obrazu OpenCV hrát karetní hru Blackjack. Ukázka rozpoznávání karet na YouTube. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
14.10. 15:11 | IT novinky

Online obchod s počítačovými hrami a elektronickými knihami Humble Bundle byl koupen společností IGN. Dle oficiálních prohlášení by měl Humble Bundle dále fungovat stejně jako dosud.

Ladislav Hagara | Komentářů: 8
14.10. 06:00 | Zajímavý článek

Brendan Gregg již v roce 2008 upozornil (YouTube), že na pevné disky se nemá křičet, že jim to nedělá dobře. Plotny disku se mohou rozkmitat a tím se mohou prodloužit časy odezvy pevného disku. V září letošního roku proběhla v Buenos Aires konference věnovaná počítačové bezpečnosti ekoparty. Alfredo Ortega zde demonstroval (YouTube, pdf), že díky tomu lze pevný disk použít také jako nekvalitní mikrofon. Stačí přesně měřit časy odezvy

… více »
Ladislav Hagara | Komentářů: 7
13.10. 14:33 | Komunita

Společnost SUSE natočila a na YouTube zveřejnila dva nové videoklipy: 25 Years - SUSE Music Video (7 Years parody) a Linus Said - Music Parody (Momma Said).

Ladislav Hagara | Komentářů: 6
13.10. 12:55 | Zajímavý projekt

Autoři stránky Open Source Game Clones se snaží na jednom místě shromažďovat informace o open source klonech proprietárních počítačových her. Přidat další hry nebo návrhy na zlepšení lze na GitHubu. Na stránce Open Source Text Games jsou shromažďovány informace o open source textových hrách. Opět lze k vylepšení nebo doplnění stránky použít GitHub.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
Těžíte nějakou kryptoměnu?
 (6%)
 (2%)
 (15%)
 (76%)
Celkem 717 hlasů
 Komentářů: 24, poslední 27.9. 08:30
  Rozcestník

  Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)

  9. 7. 2010 | David Watzke | Návody | 6169×

  V tomto díle si povíme něco o příkazech často používaných v shellových skriptech: basename/dirname, testread.

  Obsah

  basename a dirname

  link

  Tyto dva příkazy slouží k získání konkrétní části cesty k souboru. Oběma příkazům se zadává kompletní cesta k souboru či adresáři. Příkaz basename slouží k výpisu samotného názvu souboru či adresáře, který získá ze zadané cesty, zatímco příkaz dirname vypíše název nadřazeného adresáře.

  $ basename /tmp/soubor.txt
  soubor.txt
  
  $ dirname /tmp/soubor.txt
  /tmp
  

  Toto se hodí v různých skriptech, které přímo pracují se soubory. V různých shellech lze tyto externí příkazy nahradit za (podstatně) rychlejší vestavěné funkce, například v Bashi lze použít toto:

  $ cesta="/home/dave/file.ogg"
  $ adresar="${cesta%/*}"
  $ soubor="${cesta##*/}"
  $ echo -e "cesta: $cesta\nadresar: $adresar\nsoubor: $soubor"
  cesta: /home/dave/file.ogg
  adresar: /home/dave
  soubor: file.ogg
  

  Ovšem zde je důležité podotknout, že chování těchto dvou metod není úplně stejné. Můžete si to zkusit například na tomto příkladu:

  $ cesta="/tmp/xyz/"
  $ basename "$cesta"
  xyz
  $ echo "${cesta##*/}
  # nevypíše nic
  

  Proč bashová metoda nevypíše nic? Protože ${cesta##*/} znamená odstranění části řetězce z proměnné $cesta od začátku až po poslední lomítko (včetně).

  Příkaz basename má ještě jednu vlastnost. Zadáte-li jako druhý argument příponu, tak ji z názvu souboru odstraní. Tedy za předpokladu, že by to neznamenalo výpis prázdného řetězce a že byla daná přípona v názvu nalezena. Není-li daná přípona v názvu nalezena, není to považované za chybu.

  $ basename "/tmp/velky_soubor.tar.xz" .xz
  velky_soubor.tar
  

  test

  link

  Příkaz test slouží k vyhodnocování různých výrazů a tvrzení. Použijete-li příkaz správně, tak vždy pouze vrátí návratovou hodnotu 0, nebo 1 jako signalizaci, že tvrzení platí, nebo neplatí, a nic nevypíše.

  test dovede pracovat se soubory a adresáři. Umí ověřit, zda je soubor či adresář zapisovatelný (přepínač -w), spustitelný (-x), zda lze číst (-r) či zda vůbec existuje (-e). Dále umí zjistit, zda je soubor obyčejný soubor (-f), blokové zařízení (-b), znakové zařízení (-c), symbolický odkaz (-h nebo -L), pojmenovaná roura FIFO (-p), socket (-S) či adresář (-d).

  # ověřuje, zda cesta „/“ ukazuje na adresář;
  # vrátí 0 (pravda), protože kořenový adresář existuje vždy
  test -d /
  
  # ověřuje, zda existuje soubor /tmp/xyz
  test -e /tmp/xyz
  

  Pomocí test lze také zkoumat řetězce znaků.

  # pravda, pokud je řetězec $X nenulový
  test "$X"
  
  # pravda, pokud jsou řetězce $A a $B stejné
  test "$A" = "$B"
  
  # pravda, pokud jsou řetězce navzájem různé
  test "$B" != "$C"
  
  # pravda, pokud je řetězec nulové délky;
  # toto vrátí 0
  test -z ""
  

  Dále lze porovnávat celá čísla. Je možné použít operátory:

  • rovná se (-eq),
  • nerovná se (-ne),
  • větší než (-gt),
  • větší nebo rovno (-ge),
  • menší než (-lt) a
  • menší nebo rovno (-le).
  # pravda, 150 je menší nebo rovno 150
  test 150 -le 150
  
  # nepravda, 100 = 100
  test 100 -ne 100
  

  Výrazy lze kombinovat pomocí přepínačů -a (logický AND, tedy „a zároveň“) nebo -o (logický OR, „nebo“). Dále je lze negovat přidáním vykřičníku před výraz. Můžeme také ovlivňovat prioritu vyhodnocování výrazů pomocí závorek.

  # vrátí 1, protože minimálně druhý výraz neplatí (s -a musí platit oba)
  test \( -w /tmp \) -a \( 100 -eq 101 \)
  
  # pokud je adresář /tmp zapisovatelný, vrátí 0, protože platí alespoň jeden výraz
  test \( -w /tmp \) -o \( 100 -eq 101 \)
  
  # pravda, pokud soubor není zapisovatelný
  test ! -w "soubor"
  

  V praxi se test používá v shellových skriptech, nejčastěji v kombinaci s podmínkou if. Také se často místo test píše pouze hranatá závorka [, přičemž je to totéž, ale takto zapsaný příkaz je nutné ukončit opačnou hranatou závorkou ].

  # toto:
  test -x skript.sh
  # je totéž jako toto:
  [ -x skript.sh ]
  

  Předvedeme si ukázkové použití v Bashi. Píšeme funkci my_mkdir, které zadáte název adresáře a ona jej vytvoří, pokud neexistuje. Ovšem nejdříve ověří, zda již neexistuje soubor či adresář stejného názvu a zařídí se podle toho (vypíše patřičnou informaci). Pomineme, že taková funkce nemá valný význam, protože mkdir podobné kontroly dělá sám.

  my_mkdir() {
  	# pokud soubor či adresář s tímto názvem již existuje
  	if [ -e "$1" ]; then
  		# pokud adresář s tímto názvem již existuje
  		if [ -d "$1" ]; then
  			echo "Adresář s tímto názvem již existuje."
  			return 0
  		else
  			echo "Již existuje soubor se stejným názvem." >&2
  			return 1
  		fi
  	else
  		# vytvoříme adresář, protože soubor ani adresář s daným názvem neexistuje
  		if mkdir -p "$1"; then
  			echo "Adresář byl úspěšně vytvořen."
  			return 0
  		else
  			echo "Adresář se nepodařilo vytvořit." >&2
  			return 1
  		fi
  	fi
  }
  

  read

  link

  read je šikovný nástroj, který slouží k načtení jednoho řádku ze standardního vstupu do dané proměnné (či více proměnných).

  Když vyžadujeme od uživatele nějaký vstup za běhu programu, můžeme read použít následovně:

  echo -n "Jak se jmenuješ? "
  read NAME
  echo "Právě jsi mi prozradil, že se jmenuješ ${NAME}."
  

  read má jediný přepínač, a sice -r, který slouží k nastavení toho, jak se má nakládat s výskytem znaku „\“ (zpětné lomítko). Bez něj je považován za escapující znak, přičemž s ním je brán doslova jako znak „\“.

  Často se ve skriptech používá ke zpracování textového souboru řádek po řádku, pomocí cyklu while. Následuje ukázka v Bashi, která očísluje řádky daného souboru.

  x="$IFS"
  IFS=""
  n=0
  while read -r line; do
  	echo "$((++n)) $line"
  done < soubor.txt
  IFS="$x"
  

  Je možné načítat i do více proměnných najednou:

  $ read a b
  acko becko
  $ echo $b :: $a
  becko :: acko
  

  Znak, podle kterého se daný řetězec rozdělí na několik částí, je dán proměnnou IFS, jak je naznačeno výše. Výchozí hodnota této proměnné jsou speciální znaky tab, mezera a nový řádek. Pokud je proměnná IFS nastavená na prázdnou hodnotu (pomocí IFS=""), k žádnému rozdělení nedojde.

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  9.7.2010 00:44 Pavel
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  Me oblibene...
   cat neco | while read line; ...
  9.7.2010 02:05 Ash | skóre: 53
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  Ta varianta uvedená v článku má vůči této jisté objektivní výhody.
  9.7.2010 09:13 vlk
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  Radsej takto :
    <neco while read line; ...
  
  9.7.2010 10:18 Pavel
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  Dost casto potrebuju mezi tim catem a while neco grepovat, takze zobak je hezky, ale malo platny...
  9.7.2010 12:30 Mti. | skóre: 31 | blog: Mti
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  Oboji ma svoje. Ta roura Ti zase z toho while nepusti ven promenne... alespon ne naprimo.
  Vidim harddisk mrzuty, jehoz hlava plotny se dotyka...
  9.7.2010 12:51 Ash | skóre: 53
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  V Bashi lze i <(grep foo soubor.txt) což spojuje oboje výhody do jednoho. Ale to jen doplňuji, nic proti cat sem | tam.
  10.7.2010 04:10 zulu
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  A to takhle nemůžeš?
  10.7.2010 04:12 zulu
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  Beru zpět, špatně jsem si to vyložil.
  10.7.2010 04:07 zulu
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  A to funguje kde?
  10.7.2010 23:41 plk
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  co kde kdy jak proc?
  11.7.2010 04:55 zulu
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  <neco while
  11.7.2010 14:26 Ash | skóre: 53
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  Předpokládám že v sh, bash, zsh, csh, tcsh, máte nějaké podezření že to někde nefunguje?
  11.7.2010 20:01 Jirka P
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  Takhle to nefunguje nikde, ono totiž aby shell poznal (podle gramatiky) cyklus, musí být to rezervované slovo první. Nefunguje to minimálně v bashi a v dashi (co jsem teď vyzkoušel).

  Podle posixové gramatiky navíc

  <neco while x

  znamená spuštění příkazu "while" (existuje-li někde na disku) s parametrem x a vstupem přesměrovaným z neco.
  11.7.2010 20:56 Ash | skóre: 53
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  No jak jsem říkal, ta varianta popisovaná v článku má své výhody. Máte pravdu, nevím kam na tohle vlk šel, možná v tom zsh. Osobně používám to co je v článku.
  9.7.2010 02:03 Ash | skóre: 53
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  read má jediný přepínač, a sice -r

  Běžné jsou i ready (asi ne POSIX?) co mají ještě -p.
  read -p "Jak se jmenuješ? " NAME
  13.7.2010 17:41 pht | skóre: 48 | blog: pht
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  read [-ers] [-u fd] [-t timeout] [-a aname] [-p prompt] [-n nchars] [-d delim] [name ...]
  (bash)
  In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
  13.7.2010 20:24 Ash | skóre: 53
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  Dobré :)
  13.7.2010 17:43 pht | skóre: 48 | blog: pht
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  K basename a dirname bych dodal ještě užitečný příkaz readlink.
  In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
  LennyCZ avatar 22.7.2010 00:06 LennyCZ | skóre: 8 | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  Jak je prosím možné toto (jde o bash)?
  lennycz@hugo:~$ IFS=x
  lennycz@hugo:~$ read a b
  aaaxbbbxcccxddd
  lennycz@hugo:~$ echo $a
  aaa
  lennycz@hugo:~$ echo $b
  bbb ccc ddd
  lennycz@hugo:~$ 
  
  Čekal bych jedno z tohoto:
  1. $a bude aaa a $b bude bbb, zbytek se zahodí
  2. $a bude aaa a $b bude pole složené z bbb, ccc a ddd, pak by se ale výpis měl objevit jako bbbxcccxddd, protože $IFS je nastaveno na x
  Pletu se? (To je řečnická otázka, evidentně ano :-D)

  Jinak samozřejmě díky za skvělý seriál :D...
  Given a choice between dancing pigs and security, users pick dancing pigs every time. (Dancing pigs problem)
  22.7.2010 07:30 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  Bash má vestavěný příkaz help. Prostudujte si výstup příkazu help read. Píše se tam, že do poslední proměnné se uloží zbytek řetězce.
  LennyCZ avatar 22.7.2010 16:09 LennyCZ | skóre: 8 | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  Díky za vysvětlení, o příkazu help jsem nevěděl.
  Given a choice between dancing pigs and security, users pick dancing pigs every time. (Dancing pigs problem)

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.