abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

včera 17:00 | Zajímavý článek

Na blogu společnosti Imperva věnující se počítačové bezpečnosti vychází pod názvem "Hluboký ponor do útoků na databázové servery" (A Deep Dive into Database Attacks) seriál článků rozebírajících možné útoky na databázové servery. Aktuálně byly vydány tři články. První z nich je věnován obfuskaci SQL. Druhý popisuje, jak útočník může pomocí SQL dostat na server malware a následně jej spustit. Ve třetím článku je popsán útok zneužívající PostgreSQL k těžení kryptoměny Monero.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 16:55 | Pozvánky

Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlovybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný

… více »
xkucf03 | Komentářů: 0
16.3. 15:11 | Nová verze

Bylo oznámeno vydání nové stabilní verze 1.25 a beta verze 1.26 open source textového editoru Atom (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu nebo v poznámkách k vydání.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
16.3. 10:55 | Zajímavý článek

Příspěvek Usability improvements in GCC 8 na blogu vývojářů Red Hatu je věnován zlepšením použitelnosti v GCC 8. David Malcolm na příkladech porovnává informování o chybách při překladu zdrojových kódů staršími verzemi GCC a GCC 8. GCC 8 bude obsaženo již ve Fedoře 28. Pohrát se z GCC 8 lze také na webové stránce Compiler Explorer (gcc (trunk)).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
16.3. 08:22 | Zajímavý článek

Michael Larabel na Phoronixu informuje, že se na OpenBenchmarking.org objevily výsledky testování Debianu 9.3 na desce Baikal-T1 BFK3 (pdf) s MIPS procesorem Baikal-T1 (WikiChip). Jedná se o desku a procesor od ruské společnosti Baikal Electronics.

Ladislav Hagara | Komentářů: 6
15.3. 20:00 | Nová verze

Simon Long představil na blogu Raspberry Pi novou verzi 2018-03-13 linuxové distribuce Raspbian určené především pro jednodeskové miniaturní počítače Raspberry Pi. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Hlavním důvodem vydání nové verze je podpora Raspberry Pi 3 Model B+. Společně s Raspbianem byl aktualizován také instalační nástroj NOOBS (New Out Of the Box Software).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
15.3. 17:44 | Komunita

Webové prohlížeče Chromium a Firefox jsou dostupné také ve formátu Snap. Instalovat je lze přímo ze Snapcraftu [Softpedia].

Ladislav Hagara | Komentářů: 9
15.3. 00:11 | Nová verze

V lednu byla vydána verze 20180108 mikrokódů pro procesory Intel řešící bezpečnostní problémy Meltdown a Spectre. Ukázalo se ale, že tato verze může způsobovat náhlé restarty počítačů a Intel ji proto ze svých stránek stáhl. V pondělí byla uvolněna nová oficiální verze 20180312.

Ladislav Hagara | Komentářů: 9
14.3. 17:11 | Nová verze

Po půl roce vývoje od vydání verze 3.26 bylo vydáno GNOME ve verzi 3.28 s kódovým názvem Chongqing. Vydání obsahuje 25 832 změn od přibližně 838 přispěvatelů. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře a správce systémů.

Ladislav Hagara | Komentářů: 7
14.3. 13:00 | Nová verze

Open-source akční RPG Flare, žánrově podobné Diablu, vyšlo ve verzi 1.0 – po dlouhých čtyřech letech od vydání 0.19. Engine doznal výrazných změn a zároveň došlo k přepracování i hry samotné, kterou nově místo krátkého „demo“ příběhu představuje rozsáhlejší „Empyrean Campaign“.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
Který webový vyhledávač používáte nejčastěji?
 (2%)
 (29%)
 (61%)
 (2%)
 (3%)
 (1%)
 (1%)
 (1%)
Celkem 704 hlasů
 Komentářů: 41, poslední 16.3. 18:22
  Rozcestník

  Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)

  9. 7. 2010 | David Watzke | Návody | 6221×

  V tomto díle si povíme něco o příkazech často používaných v shellových skriptech: basename/dirname, testread.

  Obsah

  basename a dirname

  link

  Tyto dva příkazy slouží k získání konkrétní části cesty k souboru. Oběma příkazům se zadává kompletní cesta k souboru či adresáři. Příkaz basename slouží k výpisu samotného názvu souboru či adresáře, který získá ze zadané cesty, zatímco příkaz dirname vypíše název nadřazeného adresáře.

  $ basename /tmp/soubor.txt
  soubor.txt
  
  $ dirname /tmp/soubor.txt
  /tmp
  

  Toto se hodí v různých skriptech, které přímo pracují se soubory. V různých shellech lze tyto externí příkazy nahradit za (podstatně) rychlejší vestavěné funkce, například v Bashi lze použít toto:

  $ cesta="/home/dave/file.ogg"
  $ adresar="${cesta%/*}"
  $ soubor="${cesta##*/}"
  $ echo -e "cesta: $cesta\nadresar: $adresar\nsoubor: $soubor"
  cesta: /home/dave/file.ogg
  adresar: /home/dave
  soubor: file.ogg
  

  Ovšem zde je důležité podotknout, že chování těchto dvou metod není úplně stejné. Můžete si to zkusit například na tomto příkladu:

  $ cesta="/tmp/xyz/"
  $ basename "$cesta"
  xyz
  $ echo "${cesta##*/}
  # nevypíše nic
  

  Proč bashová metoda nevypíše nic? Protože ${cesta##*/} znamená odstranění části řetězce z proměnné $cesta od začátku až po poslední lomítko (včetně).

  Příkaz basename má ještě jednu vlastnost. Zadáte-li jako druhý argument příponu, tak ji z názvu souboru odstraní. Tedy za předpokladu, že by to neznamenalo výpis prázdného řetězce a že byla daná přípona v názvu nalezena. Není-li daná přípona v názvu nalezena, není to považované za chybu.

  $ basename "/tmp/velky_soubor.tar.xz" .xz
  velky_soubor.tar
  

  test

  link

  Příkaz test slouží k vyhodnocování různých výrazů a tvrzení. Použijete-li příkaz správně, tak vždy pouze vrátí návratovou hodnotu 0, nebo 1 jako signalizaci, že tvrzení platí, nebo neplatí, a nic nevypíše.

  test dovede pracovat se soubory a adresáři. Umí ověřit, zda je soubor či adresář zapisovatelný (přepínač -w), spustitelný (-x), zda lze číst (-r) či zda vůbec existuje (-e). Dále umí zjistit, zda je soubor obyčejný soubor (-f), blokové zařízení (-b), znakové zařízení (-c), symbolický odkaz (-h nebo -L), pojmenovaná roura FIFO (-p), socket (-S) či adresář (-d).

  # ověřuje, zda cesta „/“ ukazuje na adresář;
  # vrátí 0 (pravda), protože kořenový adresář existuje vždy
  test -d /
  
  # ověřuje, zda existuje soubor /tmp/xyz
  test -e /tmp/xyz
  

  Pomocí test lze také zkoumat řetězce znaků.

  # pravda, pokud je řetězec $X nenulový
  test "$X"
  
  # pravda, pokud jsou řetězce $A a $B stejné
  test "$A" = "$B"
  
  # pravda, pokud jsou řetězce navzájem různé
  test "$B" != "$C"
  
  # pravda, pokud je řetězec nulové délky;
  # toto vrátí 0
  test -z ""
  

  Dále lze porovnávat celá čísla. Je možné použít operátory:

  • rovná se (-eq),
  • nerovná se (-ne),
  • větší než (-gt),
  • větší nebo rovno (-ge),
  • menší než (-lt) a
  • menší nebo rovno (-le).
  # pravda, 150 je menší nebo rovno 150
  test 150 -le 150
  
  # nepravda, 100 = 100
  test 100 -ne 100
  

  Výrazy lze kombinovat pomocí přepínačů -a (logický AND, tedy „a zároveň“) nebo -o (logický OR, „nebo“). Dále je lze negovat přidáním vykřičníku před výraz. Můžeme také ovlivňovat prioritu vyhodnocování výrazů pomocí závorek.

  # vrátí 1, protože minimálně druhý výraz neplatí (s -a musí platit oba)
  test \( -w /tmp \) -a \( 100 -eq 101 \)
  
  # pokud je adresář /tmp zapisovatelný, vrátí 0, protože platí alespoň jeden výraz
  test \( -w /tmp \) -o \( 100 -eq 101 \)
  
  # pravda, pokud soubor není zapisovatelný
  test ! -w "soubor"
  

  V praxi se test používá v shellových skriptech, nejčastěji v kombinaci s podmínkou if. Také se často místo test píše pouze hranatá závorka [, přičemž je to totéž, ale takto zapsaný příkaz je nutné ukončit opačnou hranatou závorkou ].

  # toto:
  test -x skript.sh
  # je totéž jako toto:
  [ -x skript.sh ]
  

  Předvedeme si ukázkové použití v Bashi. Píšeme funkci my_mkdir, které zadáte název adresáře a ona jej vytvoří, pokud neexistuje. Ovšem nejdříve ověří, zda již neexistuje soubor či adresář stejného názvu a zařídí se podle toho (vypíše patřičnou informaci). Pomineme, že taková funkce nemá valný význam, protože mkdir podobné kontroly dělá sám.

  my_mkdir() {
  	# pokud soubor či adresář s tímto názvem již existuje
  	if [ -e "$1" ]; then
  		# pokud adresář s tímto názvem již existuje
  		if [ -d "$1" ]; then
  			echo "Adresář s tímto názvem již existuje."
  			return 0
  		else
  			echo "Již existuje soubor se stejným názvem." >&2
  			return 1
  		fi
  	else
  		# vytvoříme adresář, protože soubor ani adresář s daným názvem neexistuje
  		if mkdir -p "$1"; then
  			echo "Adresář byl úspěšně vytvořen."
  			return 0
  		else
  			echo "Adresář se nepodařilo vytvořit." >&2
  			return 1
  		fi
  	fi
  }
  

  read

  link

  read je šikovný nástroj, který slouží k načtení jednoho řádku ze standardního vstupu do dané proměnné (či více proměnných).

  Když vyžadujeme od uživatele nějaký vstup za běhu programu, můžeme read použít následovně:

  echo -n "Jak se jmenuješ? "
  read NAME
  echo "Právě jsi mi prozradil, že se jmenuješ ${NAME}."
  

  read má jediný přepínač, a sice -r, který slouží k nastavení toho, jak se má nakládat s výskytem znaku „\“ (zpětné lomítko). Bez něj je považován za escapující znak, přičemž s ním je brán doslova jako znak „\“.

  Často se ve skriptech používá ke zpracování textového souboru řádek po řádku, pomocí cyklu while. Následuje ukázka v Bashi, která očísluje řádky daného souboru.

  x="$IFS"
  IFS=""
  n=0
  while read -r line; do
  	echo "$((++n)) $line"
  done < soubor.txt
  IFS="$x"
  

  Je možné načítat i do více proměnných najednou:

  $ read a b
  acko becko
  $ echo $b :: $a
  becko :: acko
  

  Znak, podle kterého se daný řetězec rozdělí na několik částí, je dán proměnnou IFS, jak je naznačeno výše. Výchozí hodnota této proměnné jsou speciální znaky tab, mezera a nový řádek. Pokud je proměnná IFS nastavená na prázdnou hodnotu (pomocí IFS=""), k žádnému rozdělení nedojde.

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  9.7.2010 00:44 Pavel
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  Me oblibene...
   cat neco | while read line; ...
  9.7.2010 02:05 Ash | skóre: 53
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  Ta varianta uvedená v článku má vůči této jisté objektivní výhody.
  9.7.2010 09:13 vlk
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  Radsej takto :
    <neco while read line; ...
  
  9.7.2010 10:18 Pavel
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  Dost casto potrebuju mezi tim catem a while neco grepovat, takze zobak je hezky, ale malo platny...
  9.7.2010 12:30 Mti. | skóre: 31 | blog: Mti
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  Oboji ma svoje. Ta roura Ti zase z toho while nepusti ven promenne... alespon ne naprimo.
  Vidim harddisk mrzuty, jehoz hlava plotny se dotyka...
  9.7.2010 12:51 Ash | skóre: 53
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  V Bashi lze i <(grep foo soubor.txt) což spojuje oboje výhody do jednoho. Ale to jen doplňuji, nic proti cat sem | tam.
  10.7.2010 04:10 zulu
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  A to takhle nemůžeš?
  10.7.2010 04:12 zulu
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  Beru zpět, špatně jsem si to vyložil.
  10.7.2010 04:07 zulu
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  A to funguje kde?
  10.7.2010 23:41 plk
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  co kde kdy jak proc?
  11.7.2010 04:55 zulu
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  <neco while
  11.7.2010 14:26 Ash | skóre: 53
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  Předpokládám že v sh, bash, zsh, csh, tcsh, máte nějaké podezření že to někde nefunguje?
  11.7.2010 20:01 Jirka P
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  Takhle to nefunguje nikde, ono totiž aby shell poznal (podle gramatiky) cyklus, musí být to rezervované slovo první. Nefunguje to minimálně v bashi a v dashi (co jsem teď vyzkoušel).

  Podle posixové gramatiky navíc

  <neco while x

  znamená spuštění příkazu "while" (existuje-li někde na disku) s parametrem x a vstupem přesměrovaným z neco.
  11.7.2010 20:56 Ash | skóre: 53
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  No jak jsem říkal, ta varianta popisovaná v článku má své výhody. Máte pravdu, nevím kam na tohle vlk šel, možná v tom zsh. Osobně používám to co je v článku.
  9.7.2010 02:03 Ash | skóre: 53
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  read má jediný přepínač, a sice -r

  Běžné jsou i ready (asi ne POSIX?) co mají ještě -p.
  read -p "Jak se jmenuješ? " NAME
  13.7.2010 17:41 pht | skóre: 48 | blog: pht
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  read [-ers] [-u fd] [-t timeout] [-a aname] [-p prompt] [-n nchars] [-d delim] [name ...]
  (bash)
  In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
  13.7.2010 20:24 Ash | skóre: 53
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  Dobré :)
  13.7.2010 17:43 pht | skóre: 48 | blog: pht
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  K basename a dirname bych dodal ještě užitečný příkaz readlink.
  In Ada the typical infinite loop would normally be terminated by detonation.
  LennyCZ avatar 22.7.2010 00:06 LennyCZ | skóre: 8 | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  Jak je prosím možné toto (jde o bash)?
  lennycz@hugo:~$ IFS=x
  lennycz@hugo:~$ read a b
  aaaxbbbxcccxddd
  lennycz@hugo:~$ echo $a
  aaa
  lennycz@hugo:~$ echo $b
  bbb ccc ddd
  lennycz@hugo:~$ 
  
  Čekal bych jedno z tohoto:
  1. $a bude aaa a $b bude bbb, zbytek se zahodí
  2. $a bude aaa a $b bude pole složené z bbb, ccc a ddd, pak by se ale výpis měl objevit jako bbbxcccxddd, protože $IFS je nastaveno na x
  Pletu se? (To je řečnická otázka, evidentně ano :-D)

  Jinak samozřejmě díky za skvělý seriál :D...
  Given a choice between dancing pigs and security, users pick dancing pigs every time. (Dancing pigs problem)
  22.7.2010 07:30 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  Bash má vestavěný příkaz help. Prostudujte si výstup příkazu help read. Píše se tam, že do poslední proměnné se uloží zbytek řetězce.
  LennyCZ avatar 22.7.2010 16:09 LennyCZ | skóre: 8 | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Unixové nástroje – 15 (basename/dirname, test, read)
  Díky za vysvětlení, o příkazu help jsem nevěděl.
  Given a choice between dancing pigs and security, users pick dancing pigs every time. (Dancing pigs problem)

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.