OCCT3D (Open CASCADE Technology) Open Source 8.0 bylo vydáno. OCCT3D (Wikipedie, GitHub) je objektově orientovaná knihovna pro 3D CAD, CAM nebo CAE. Používá se například v softwarech FreeCAD a KiCad.
Ve FreeBSD byla nalezena a již opravena 21letá zranitelnost CVE-2026-42511 v dhclient. Jedná se o vzdálené spuštění kódu (RCE). Útočník mající pod správou DHCP server může získat plnou kontrolu nad systémem FreeBSD pouze jeho připojením k místní síti.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.3. Současně oznámila, že nadcházející větší vydání 24.04-2.0 bude mít modernější webový prohlížeč.
Ploopy po DIY trackballech či sluchátkách představuje nový externí DIY trackpoint se čtyřmi tlačítky Bean. Obsahuje snímač Texas Instruments TMAG5273, spínače Omron D2LS-21 a řadič RP2040, používá firmware QMK. Schémata jsou na GitHubu; sadu lze předobjednat za 69 kanadských dolarů (bez dopravy a DPH).
Mozilla před dvěma týdny na svém blogu oznámila, že díky Claude Mythos Preview bylo ve Firefoxu nalezeno a opraveno 271 bezpečnostních chyb. Včera vyšel na Mozilla Hacks článek s podrobnějšími informacemi. Z 271 bezpečnostních chyb mělo 180 chyb vysokou závažnost, 80 chyb střední závažnost a 11 chyb nízkou závažnost. Celkově bylo v dubnu ve Firefoxu opraveno 423 bezpečnostních chyb. Čísla CVE nemusí být přiřazována jednotlivým chybám. CVE-2026-6784 například představuje 154 bezpečnostních chyb.
Před týdnem zranitelnost Copy Fail. Dnes zranitelnost Dirty Frag. Běžný uživatel může na Linuxu získat práva roota (lokální eskalaci práv). Na většině linuxových distribucí vydaných od roku 2017. Aktuálně bez oficiální záplaty a CVE čísla [oss-security mailing list].
Ačkoli je papež Lev XIV. hlavou katolické církve a stojí v čele více než miliardy věřících po celém světě, také on někdy řeší všední potíže. A kdo v životě neměl problémy se zákaznickou linkou? Krátce poté, co nastoupil do úřadu, musel papež se svou bankou řešit změnu údajů. Operátorka ale nechtěla uvěřit, s kým mluví, a Svatému otci zavěsila.
Incus, komunitní fork nástroje pro správu kontejnerů LXD, byl vydán ve verzi 7.0 LTS (YouTube). Stejně tak související LXC a LXCFS.
Google Chrome 148 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 148.0.7778.96 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Vypíchnout lze Prompt API (demo) pro přímý přístup k AI v zařízení. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 127 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Adresa tématu či pozadí: www.kernel.org
Zdá se, že ještě asi budu muset dořešit obtékání textu kolem videa, ale jinak na 100% použitelný desktop – teda… aspoň v principu.
Tiskni
Sdílej:
Chvilu som normalne rozmyslal ze to nasadim tiez, ale potom som prisiel na to ze by mi chybal klasicky browser a moznost spustat hry. Resp. uz ak by som riesil nieco taketo tak uplne bez X. Ale kedze napr. na tie hry alebo 1080p video X treba tak to nema pre mna vyznam.
Klavesnicou ovladany desktop mam aj teraz...
Tak je toho viac co sa da pouzitTo by mě vcelku zajímalo.
Chvilu som normalne rozmyslal ze to nasadim tiezmodprobe smysl_pro_humor nebo tak něco. Samozřejmě že na prvním terminálu mi normálně valí Xka. Celé by to ani nebylo tak zajímavé nebýt toho mplayeru uprostřed. Noveau ve Fedoře na moji kartu nemá dobře implementované DMA převody + má rozbitou VBLANK synchronizaci, takže čistě ironicky to pod tím framebufferem to běží líp než pod Xvideem (aspoň pro větší rozlišení). Akorát mplayer nemá pro VIDEO OUTPUT FBdev žádný parametr, který by určoval pozici okna ve framebufferu a je to natvrdo nadrátované ve zdrojákách. Mně se na to podařilo attachnout gdbčkem a opravit ten údaj za běhu bez jediné přeložené řádky nějakého Céčkovského kódu. Teď mi to běží v pravém horním rožku kde to zavazí nejmíň, no stejně to fbcon překresluje, takže by to chtělo implementovat nějaké obtékání textu a to je čistě prakticky nerealizovatelné (a určitě ne bez překládání). Jinak to ale není vůbec ničím zajímavé.
Klavesnicou ovladany desktop mam aj teraz...To jo, ale určitě ne s takovýma odezvama. Fbcon běží v kernel-spejsu.
Uzbl pravdebodobně ve framebufferu poběží.Tak je toho viac co sa da pouzitTo by mě vcelku zajímalo.
dalsi podobny sou zathura a jumanji (browser a prohlizec pdf, jen ted nevim kterej je kterej, ale je to stejnej typ programu "jestli chces gui tak si ho naskriptuj sam").