Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
To nevypadá zle, hlavně ten panel je celkem vkusně vyřešen
Jo panel je opravdu dobrý a to je asi jedniné co mi připadá na Windows 7 nové! Ale asi bych s tím panelem nemohl dělat!!
Jinak Windows 7 mi přijdou jako SP pro Windows Vista, ale pokud by nebyly tak drahý, tak bych možnát šel do jedný licence, ale při pohledu do mé peněženky a pohledu na náskok KDE 4.3 se mi nechce!! :-D
Ha, koukám, že konečně dali do pořádku ten odporný hinting z Vist, teď se na ty fonty konečně dá dívat (čti jsou stejně vykreslené jako v Linuxu).
No, uz to trochu zacina vypadat jako system
Fascinuje mě, že panel je buďto velký s velkýma ikonama nebo je o něco menší ale ikony jsou pak tak malé, že zabírají naprosto nesmyslně jen cca 50% panelu na výšku. Ten panel klidně mohl být menší... nebo ikony větší.
no taky jsem si nainstaloval pokusně win7,tak trochu otestoval a napadlo mne, že jsem rád že se linux snaží být pro běžného uživatele stejně jednoduchý na používání jako win, ale navíc je v mnoha oblastech pokročilejší technologicky, bezpečnější, je free. naopak win zase má lepší podporu HW (je to sice důsledek nekalých praktik velkého Bila, ale je to tak)
Windows nemá lepší podporu hardware. rozdílmezi Linuxem a Windows je ten, že ovladače pro windows dělá výrobce hardwaru a ovladače pro Linux dělá tvůrce Linuxu. Při instalace windows jsem musel nainstalovat ovladače pro síťovku, wifi kartu, touchpad, monitor a mnoho jiného hardwaru. Při instalaci Ubuntu, byl jediný problém s wifi kartou, který je teď už vyřešen pomocí ath5k (Původně jsem to řešil Madwifi). Jinak jsem na Linuxu nemusel instalovat žádné jiné instalace.
Ano, už jsem si o tom úřečetl. tto zkušenosti jsem měl s Win XP. Bylo to fakt něco. Už to nechci více zažít.
No, nevim jestli je spravne porovnavat instalator Windows z roku ~2002 s aktualnim Linuxovym distrem. Vytahni stejne stare distro a povime si.
Ale s tim, ze neni pravda, ze Windows podporuje nejvice hardwaru ale ze Windows je podporovano nejvice vyrobci hw souhlasim.
Ve viste jsem se stretl se zajimavym problemem, sice ovladace k zvukovce i grafarne byly a ten HW nejak fungoval (aero jelo,zvuk se prehraval), ale jakmile jsem chtel treba vyuzit mikrofon, napsalo ze muj mikrofon je vadny a at si koupim jiny a grafarna mela min vykonu nez moje intelka v notebooku (a pritom to byla naka nvidia 7xxx).
Po nainstalovani oficialnich ovladacu od vyrobce to zaclo byt OK, ale abych nasel co v tom je za zvukovej cip a kodek, jsem musel pouzit linux, ve windowsu se totalne neda najit jednoduchy info o HW. V linuxu to na stejny masine fungovalo hned vsechno, az na nvidii.
IIRC MS taky vykuchava s driveru podporu pro OpenGL.
Strasne ten Windows 7
Tiskni
Sdílej: