OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ten font v atermu je děsivý. Zato ty retro hodiny jsou skvělé. Až mi to připomnělo mládí ztracené u Falloutu...
Prečo stratené?Ten font v atermu je děsivý. Zato ty retro hodiny jsou skvělé. Až mi to připomnělo mládí ztracené u Falloutu...
Desivak je sgi-screen font, aterm ani tento font nepouzivam, na editaci a praci v shellu,...
Fallout retro hodiny jsou nixieclock pro Linux (deb, rpm), MacOSX, IRIX, Windows, nebo source
Inside / Outside? BTW vrele doporucuji inside je specialne reseny windtunel, ktery jsem nikde jinde (Apple, Sun, PeCko) nevidel,...
Fuel s max. pamětí a 700 MHz. Fakt závidím...
Chtěl jsem se zeptat, jak na tom funguje čeština (myslím vkáldání znaků)?
Nebyl by i snímek "při práci" s normálními fonty a terminálem nebo něco podobného?
Fonty sou sice hnusny, to jo, ale co je na atermu nenormalniho? Je to hezkej terminal.
Ani nevím, ale nějak mi k tomu IRIXu nesedí (možná taky trochu proto, že si pořád pamatuji, jak byl aterm příšerně pomalý, když jsem ho zkoušel používat na SGI Indy).
ad 1) Terzo to neni
2) Blbe, ale urcite je to rukama, protoze zadne jine fonty jsem do FS nepridaval, nastavil jsem ceske lokalky a radeji jsem rychle vratil na US,...
3) Pri praci,.... nejsem power user (1vni SGI), mam to spis na hrani si s blenderem/maya, a vetsinu casu se snazim "premluvit" mipspro, nebo port z pkgsrc ke kompilaci,... tomu se neda rikat prace
České fonty by neměly být větším problémem (minimálně -sgi-fixed-* má české znaky v kódování ISO-8859-2), ale klávesnice se mi nikdy nepovedla (používám klávesnici pomocí maker ve Vimu a do ostatních programů text potupně kopíruji).
GCC z Nekochan.net mi funguje celkem dobře.
Jak je na tom ten Fuel s hlukem? Já většinou požívám SGI O2, protože u mého Fuelu si připadám spíš jako v továrně...
Tiskni
Sdílej: