Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Po pár pokusoch s rôznymi desktopmi a WM je to asi posledná šanca, ktorú dávam Linuxu na desktope ...To je mysleno vazne? Awesome a posledni sance? Nejen, ze mi prijde v linuxu jakekoli desktopove prostredi lip ovladatelne a prizpusobitelne nez ve Win, ale Awesome povazuji i za neco, co pouziva 0,1% lidi vzhledem ke komplexnosti nastaveni a "nezvyklemu" chovani. Nebo k jakemu OS bys chtel jinak prejit? Treba to chapu spatne a chystas se odejit treba k MacOS (ktery se ale nechova snad jako tiling WM).
Problém je asi taký, že ja nie som vôbec typickým používateľom dlaždicových wm, alebo minimalistických wm. Používal som všeličo a jednou z hlavných vlastností, ktoré požadujem od prostredia je dobré ovládanie pomocou klávesnice (nech nemusím príliš často používať myš). Takže ako wm mi to rozhodne vyhovuje, ale ako desktop ... chcel by som niečo, čo mi ohlási pripojenie USB kľúča, namountuje, chcel by som pokročilý filemanager (všetko v jednom, niečo ako konqueror, lenže vo verzii pre KDE 4 to už nie je ono), používam aplikácie prevažne pre KDE 4, ale v iných wm mi chýba integrácia, vadí mi tona vyskakujúcich okien (každý progressbar ako samostatné okno), nehovorím, že sa to nedá integrovať (teda stačí spustiť kuiserver, ale ten je extrémne zabugovaný, alebo napísať niečo vlastné).
Neviem, kedysi by som dal za Linux ruku do dverí, teraz ak sa ma niekto spýta, že čo to je za prostredie, či je to dobré a tak rovno odpoviem, že nech od Linuxu moc nečaká.
Prostředí winu ani macu přece není ani vzdáleně podobné WM awesome.Ale awesome je prostě awesome!
Tiskni
Sdílej: