Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ma odpoved zni, ze na ztratu dat nepotrebuju svuj pocitac. Staci FTP, USB stick, nebo disketa, nebo cokoli jineho.
Souhlas. Ja bych se snazil vyhovet. Sice je to blby, ze si updatuje win nebo si taha mp3, ale prave to se da lehceji zadratovat, nez cokoli jineho protoze je to obecne pravidlo pro vsechny. Staci treba dansgardian.
To ze se nekomu pracuje lepe z jeho notebooku bych pochopil.
Trapi vas vyneseni dat? Tak tomu nezabranite nicim, maximalne certifikatama a to bude dost pracne a drane.
Souhlasím, že až na ojedinělé případy není žádný důvod proč by směl zaměstnanec připojovat nějaký jiný počítač do firemní sítě. U firem kde dělám je to povětšinou klasifikováno jako neoprávněná manipulace s pracovním prostředkem a hrubé porušení pracovní kázně.
Jsem sám a jediný, kdo by trestal? Toho je dost vyjmenovaného, aby to bylo tvrdě čili exemplárně. A už je na vaší blaho- a libovůli další jednání.
MAC adresa se nezda resenim, ale kdyz by se na firemnich pocitacich zakazala instalace jakykoliv programu, odstranily mechaniky(kdyby nejaky stoura chtel nasledujici zarizeni odstranit) a prihlasovani do site by se autorizovalo pomoci hardware (treba md5sum serioveho cisla disku a neceho jineho) tak by to mohlo jit.
Proste hned po bootu by si server pozadal o autorizaci, firemmni pocitac by spocital md5sum treba z disku a sitovky(aby nebylo tak snadne zjistit z ceho se pocita) a odeslal ho na server. Pokud by odeslal spatny, nebo by neodeslal zadny, tak by bloknul sit. Nebo mozna lip neblokl, ale odeslal sefovi mail, ze ten a ten dela neco, co nema a at ho de zjebat.
OT: máme taky nějaká pravidla v práci, dovolil jsem si občas přinést noťas, připojit ho na adslko a surfovat. Nic víc, nic míň. Nějaký P-III se 128MB RAM jsou pro úřednickou práci ve woknech docela únavný. Tj. snažim se chovat tak, aby toto mé chování mohlo mít dlouhé trvání. Cizí konta mne nezajímaj a tolik času na to taky nemam, ale je to pohodlné.
prosazovaní securiti policis.ZOMG. Co je moc, to je moc. Nepouzivej cizi termity, je to evidentne velky rizoto.
Tiskni
Sdílej: