OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
jsem si omylem smáznul jiný soubor než jsem chtěl
To se nám dokonalejm stát nemůže. A když jo, tak to porno stáhnem znova
/
? Nikde se nic nekopíruje, prostě se do .trash/<uid>/
uloží nové direntry a nalinkuje na původní i
-node a to umístění je v rootu původního svazku podobně jako lost+found
na ext
[23
]. Kdyby se mělo někde něco kopírovat, tak by to do jádra těžko někdo dal. Ten soubor zůstane na původním svazku v původních blocích a s původním i
-node.
lost+found
na ext2/ext3 filesystémech? (A ten navíc ani není skrytý.)
cd /home/michal mount /dev/cdrom .trash chattr +i soubor rm soubor ls .trash # ???
Hodí chybu, že se snažíte smazat immutable soubor. :-)
Ale chápu, co jste měl na mysli. Řekl bych, že to bude v tom skutečném adresáři .trash
na příslušném filesystému, takže prostě neuvidíte nic, dokud to CD neodmountujete.
length
field v UDP hlavičce k něčemu dobrej. Akorát nevím proč to implementovali jako novej IP protokol (0x88 místo 0x11), já bych se tvářil že jde o staré dobré UDP, jen s vylepšenou sémantikou.
A vůbec, garantuje systém, že když určitým způsobem přepíšu obsah souboru, přepíšou se skutečně právě ty bloky, které soubor používal, než jsem s tím začal?Vzhledem k existenci věcí jako ext3cow nebo tomu, že něco jako odpovídající bloky na disku nemusí vůbec existovat (NFS, FUSE), nejspíš to systém garantovat nebude...
immutable
flag na ext2(/ext3/ext4)?
Tiskni
Sdílej: