Stanislav Fort, vedoucí vědecký pracovník z Vlčkovy 'kyberbezpečnostní' firmy AISLE, zkoumal dopady Anthropic Mythos (nový AI model od Anthropicu zaměřený na hledání chyb, který před nedávnem vyplašil celý svět) a předvedl, že schopnosti umělé inteligence nejsou lineárně závislé na velikosti nebo ceně modelu a dokázal, že i některé otevřené modely zvládly v řadě testů odhalit ve zdrojových kódech stejné chyby jako Mythos (například FreeBSD CVE-2026-4747) a to s výrazně nižšími provozními náklady.
Federální návrh zákona H.R.8250 'Parents Decide Act', 13. dubna předložený demokratem Joshem Gottheimerem a podpořený republikánkou Elise Stefanik coby spolupředkladatelkou (cosponsor), by v případě svého schválení nařizoval všem výrobcům operačních systémů při nastavování zařízení ověřovat věk uživatelů a při používání poskytovat tento věkový údaj aplikacím třetích stran. Hlavní rozdíl oproti kalifornskému zákonu AB 1043 a kolorádskému SB26-051 je ten, že federální návrh by platil rovnou pro celé USA.
Qwen (čínská firma Alibaba Cloud) představila novou verzi svého modelu, Qwen3.6‑35B‑A3B. Jedná se o multimodální MoE model s 35 miliardami parametrů (3B aktivních), nativní kontextovou délkou až 262 144 tokenů, 'silným multimodálním vnímáním a schopností uvažování' a 'výjimečnou schopností agentického kódování, která se může měřit s mnohem rozsáhlejšími modely'. Model a dokumentace jsou volně dostupné na Hugging Face, případně na čínském Modelscope. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Sniffnet, tj. multiplatformní (Windows, macOS a Linux) open source grafická aplikace pro sledování internetového provozu, byl vydán ve verzi 1.5. V přehledu novinek je vypíchnuta identifikace aplikací komunikujících po síti.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 15.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Současně se SUSECON 2026 proběhne příští čtvrtek v Praze také komunitní Open Developer Summit (ODS) zaměřený na open source a openSUSE. Akce se koná ve čtvrtek 23. 4. (poslední den SUSECONu) v Hilton Prague (místnost Berlin 3) a je zcela zdarma, bez nutnosti registrace na SUSECON. Na programu jsou témata jako automatizace (AutoYaST), DevOps, AI v terminálu, bezpečnost, RISC-V nebo image-based systémy. Všichni jste srdečně zváni.
Český úřad zeměměřický a katastrální zavedl u anonymního nahlížení do katastru nemovitostí novou CAPTCHA ve formě mapové puzzle: nepřihlášení uživatelé musí nově správně otočit devět dlaždic v 3x3 poli tak, aby dohromady daly souvislý obrázek výseče reálné mapy, přičemž na to mají pouze jeden časově omezený pokus. Test je podle uživatelů i odborníků příliš obtížný a na sociálních sítích pochopitelně schytává zaslouženou kritiku a
… více »Byla vydána verze 1.95.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Mozilla prostřednictvím své dceřiné společnosti MZLA Technologies Corporation představila open-source AI klienta Thunderbolt. Primárně je určený pro firemní nasazení.
Firma Cal.com oznámila, že přesouvá svůj produkční kód z otevřeného do uzavřeného repozitáře z důvodu bezpečnostního rizika umělé inteligence, která prý dokáže vyhledávat a zneužívat zranitelnosti rychleji, než by je jejich vývojářský tým stíhal opravovat. Zároveň zveřejnila samostatnou, open-source verzi Cal.diy pod licencí MIT, ovšem bez řady původních funkcí. O tom, zda je toto opatření rozumné, existují pochyby. … více »
zní to legračně, zejména proto, že Rusko si na nás svoje praky může namířit se základnou i bez, to ale nikdo nechce slyšet). Tohle ne, chlapci. A iniciaitiva Ne základnám? Obyčejná snůška sraček s patičkou KSČM. Nikdy.
Jo a soudruh Vláďa? Líbí se mi sledovat jeho názory na tuto věc, fakt mě baví. Jak si občas protiřečí a tak.
jak furt někdo vykřikuje, že lezeme do zadku USA a že bychom se raději měli řídit podle Rusů...![]()
ale nechápu že se lidi (nevim jestli ty ano...) se mají tendenci obracet k někomu silněšímu protože mají nasráno v kalhotech. já ti řikám že já se jen tak z nikoho neposeru a nemvidím duvod proč bych se měl za něhoho zchovávat. CR je suveréní stát a tak by měl zustat i do budoucna.
(?)
Nidky nevíte co USA muže provést a já po tom co provádí bušík v USA jsem hluboce přesvědčen o to že se máme fakt začít starat o sebe a do ničeho se nesrat... (?) moc nenavazuje na hele všechno je o tom co chceš a čeho chceš dosáhnout. pokud nemáš představivost a nebo jse podělanej strachy protože tedka něco nemáš a bojíš se že by jsi to vlastnímy silami nedokázal tak jsi přizdichcáč.
(?)
Pak tu jsou samozřejmě perličky jako: je mi ztoho nablití, když si uvědomím že lidé tady břečí nad 11.zářžím nebo radši kdyby místo raket a jaderných hlavic upekli chcleba a schazovali je na cizí území zvláště v KLDR tak tím udělají daleko líp než to co dělají tedka... (moje odpověď) atd.
Našel bych toho víc, ale v reakci na některou z ugencí, že jsem ti neodpověděl, jsi se sestřelil takovým způsobem, že ani nemá smysl tě dál zesměšňovat.
Tímto končím s ubohým ožralou a odpornou existencí Vladimírovou. Palec ukazuje směrem dolů, takže blokovat. Táhni, hulváte.
takže bud mě budeš následovat ve stejném kroku (ne stejné strany) a nebo si strč hlavu do záchodu a pak si klidně mužeš vyblít svůj mozek...
Nikdo kdo vládnout chce, nemůže být dobrý politik, natož vládce. Přečti si Douglase Adamse
(Doporučuji taktéž stejnojmenné album Mikea Oldfielda.
)
Tiskni
Sdílej: