Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Měl bych např. adresář pro sdílení s heslem, které by dotyčný samozřejmě věděl.(z jedné vesnice do druhé vesnice)
Nechci posílat soubory poštou, ale ať si je stáhne sám, kdy to potřebuje.
Takže potom by stačilo např. v konqueru zadat //192.168.0.1 (nebo tak něco podobneho co obdržím) a měl bych být připojen
,jen bych musel sebe nebo toho dotyčného naučit ten správný postup?Takže potom by stačilo např. v konqueru zadat //192.168.0.1 (nebo tak něco podobneho co obdržím) a měl bych být připojenMá to ovšem jeden háček. Ta přidělená IP adresa musí být veřejná, aby byla dostupná z libovolného místa v internetu. To je to podstatné – zda je IP adresa veřejná, nebo z privátního rozsahu. Pokud by snad byla dynamická (ale veřejná), to už je ten nejmenší problém – stačí použít dnydns.com, no-ip.com, nebo něco podobného.
Potrebuju proste vedet zda jeho adresa je z rozsahu 192.168.*.* ci 172.16-31.*.* nebo jinaciPřípadně z rozsahu 10/8 (tedy po vašem 10.*.*.*), ten taky patří do rezervovaných adres.
pevnou verejnou statickou IP, jen nechapu proc tam je pevna a staticka neni to snad to samy ?To samé je pevná a statická
Pevná veřejná
znamená, že vám jí změněj jenom jednou za čas Dynamická veřejná
znamená, že máte veřejnou IP adresu (a na počítač se tedy lze dostat z internetu), ale při každém spuštění modemu je jiná, nebo se dokonce může měnit i v průběhu aktivního spojení (což oceníte zejmény u těch webů, které kontrolují, zda se v rámci session používá stále jedna IP adresa). V takovém případě je pro přístup zvenku potřeba použít něco na způsob dynamic DNS, kdy dáte pokaždá vědět o změně té IP adresy. No a pak mohou být pevná nebo dynamická adresa z privátního rozsahu, kdy jste za NATem.
Dynamické IP adresy se používají pro ušetření IP adres – protože nepotřebujete IP adresy pro všechny své uživatele, ale pouze pro tolik, kolik jich je maximálně najednou přihlášených. Taky pak není nutné vést evidenci, komu jste jakou IP adresu přidělili, protože si prostě DHCP server zapamatuje, které zrovna někomu přidělil. Na druhou stranu s dynamickými IP adresami se pak hůře dohledává něco v logách, protože pokud chcete zjistit, který z vašich uživatelů rozeslal ten krásný spam, máte jeho IP adresu, ale musíte mít ještě někde vedle log, kdy měl kdo jakou IP adresu.
Ale pani ved to pise hned na zaciatku: "Mám ADSL připojení kde IP adresu přiřazuje server DHCP automaticky". To znamena, ze samozrejme nema pevnu IP.Což je ale ten nejmenší problém – stačí použít třeba dyndns.com a nemusíte vymýšlet žádné složité řešení přes e-maily a pak měnit IP adresu v nějakých konfigurácích či skriptech. Daleko větší problém je, zda jde o veřejnou IP adresu, nebo o IP adresu z privátních rozsahů. To v dotazu nikde uvedené není.
Tiskni
Sdílej: