OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Spíš mě zajímá, jaký to má význam?Laicky:
proč to používá jen openSUSE?Otazka asi mala zniet:
Stručně řečeno, openSUSE je tedy popředu nebo pozadu za ostatními?Popredu s features a moznostami, pozadu s optimalizaciou.
su zypper ar -n http://blablabla 'moj alias pre repozitar'Prave parameter
-n
zaisti, ze sa repozitar prida s defaultne vypnutym AUTO-REFRESH. Alias moze obsahovat medzery (musi byt ale oquotovany).zypper ref 'moj alias pre repozita'Ak sa vam nekce startovat cely Yast koli jednemu balicku, tak potom
zypper se HLADANY_VYRAZ- instalovanie
zypper in NAZOV_BALICKAAktualizacia systemu/balickov pomocou zyppera sa ale neodporuca, updatuje totiz globalne vsetky balicky, co moze byt nebezpecne ak mate pridane nejake repozitare s nestabilnymi balickami. BTW na mojom booku Pentium M 1800MHz je nacitanie cache repozitara Packman (ten je tusim najrozsiahlejsi) zalezitost na 10–15 sekund.
zypper lu --type=package
zoznam balikov v novsich verziach ako mam nainstalovanezypper -n up --type=package
nainstaluj vsetky baliky dostupne vo vyssej verzii ako mam ja bez otazok (okrem potvrdenia licencii)
OSS
, NON-OSS
a Updates
repozitarov. Bohuzial zypper este nema funkciu aby updatoval iba z konktretnych repozz.
repository, konkureční, baličcích, repozitíáře, nadstandartní, hromnadu, repoziáře, načíta, poces, távajících, řešičů...To už je na čtení jednoho krátkého zápisku trochu moc, nemyslíš? Za co nás máš?
Před každou instalací se tato vyrovnávací paměť načíta ... Pokud vím, ostatní distribuce ji nemajíAsi to víš špatně
apt-cache performs a variety of operations on APT's package cacheTím neříkám, že v libzyppu není práce práce s cache pomalá, jenom to, že ji mají i ostatní nástroje.
man apt-cache
Tiskni
Sdílej: