Neal Cardwell ze společnosti Google oznámil zveřejnění verze 2.0 nástroje pro testování síťového stacku packetdrill. Jde o souhrnné vydání změn z interního vývoje od roku 2013.
Microsoft na svém blogu oznámil, že správce knihoven pro C++ Vcpkg (VC++ Packaging Tool) lze nově používat také na Linuxu a macOS. Aktuálně je pro Linux k dispozici více než 350 knihoven [reddit].
Byly zveřejněny exploity na Nintendo Switch a platformu Tegra X1: Fusée Gelée a ShofEL2. Jejich zneužití nelze zabránit softwarovou aktualizací. Na druhou stranu exploity umožní na Nintendo Switch snadno a rychle nainstalovat Linux, viz. ukázka na YouTube. Jenom je potřeba sáhnout na hardware.
Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
Google zveřejnil seznam 1 264 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 212 organizací a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
Oracle vydal verzi 1.0 univerzálního virtuálního stroje GraalVM, který umožňuje běh programů napsaných v jazycích založených na JVM, JavaScript, LLVM bitcode a experimentálně Ruby, R a Python.
Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Byla vydána nová verze 10.7 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu. Vývojáři GitLabu zdůrazňují Web IDE (YouTube) a SAST (Static Application Security Testing) pro Go a C/C++.
David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
sed -e '1,2 d' -e 's/"//g' -e 's/,/|/g' "$PATHDATA/GeoLiteCity-Location.csv" > $TMP sqlite3 $IPDatabase ".import $TMP Location" sqlite3 $IPDatabase 'CREATE INDEX "main" on Location (locId ASC);'Ta utilitka slouží pro vyhledání souřadnic pro IP, tohle je jen kousek z kódu. Podstatné je, že csv soubor je upraven ořezáním prvních dvou řádků a nahrazením oddělovače na typ jaký používá sqlite3 nativně (svislítko). Takto upravený soubor s daty je naimportován do příslušné tabulky. Poslední řádek pak po importu vytvoří index. A vůbec, v dokumentaci se můžete dočíst spoustu zajímavých věcí a tipů.
#include <stdio.h> int main(int argc, char** argv) { int i, n; char s[20]; for (i=0; i<30000000; i++) { sprintf(s, "%d", i); sscanf(s, "%d", &n); } return 0; } time ./print real 0m25.825s user 0m25.680s sys 0m0.010sa druhy:
#include <string.h> int main(int argc, char** argv) { int i, n, b; for (i=0; i<30000000; i++) { memcpy(&b, &i, sizeof(i)); memcpy(&n, &b, sizeof(i)); } return 0; } time ./write real 0m0.305s user 0m0.300s sys 0m0.000s(user time druheho programu rastie linearne s hornou hranicou cyklu, takze cas na vytvorenie procesu a podobne mozeme zanedbat.) Isteze, vypisovanie cisel do suboru nie je iba samotna koverzia, ale aj cinnosti, ktore treba spravit pri oboch sposoboch vypisu a nacitania, takze celkovy pomer nebude tak vysoky. Ale o "nenarocnosti" to hovori dost. Zaver: vzhladom na jednorazove sekvencne zapisovanie/nacitavanie dat do/zo suborov, nic lepsie ako binarny zapis do suboru nenajdes.
Tiskni
Sdílej: