Ve FreeBSD byla nalezena a opravena zranitelnost FatGid aneb CVE-2026-45250. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel se může stát rootem.
Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).
Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 10.2 a 9.8. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Vypíchnout lze CLI AI asistenta goose. Podrobnosti v poznámkách k vydání (10.2 a 9.8).
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 30 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána nová verze 7.0 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Armstrong bylo vybráno na počest amerického jazzového trumpetisty a zpěváka Louise Armstronga (What A Wonderful World).
V Drupalu byla nalezena a opravena kritická zranitelnost SA-CORE-2026-004 (CVE-2026-9082). Útočník může provádět libovolné SQL dotazy na webech používajících databázi PostgreSQL.
Richard Hughes oznámil, že službu Linux Vendor Firmware Service (LVFS) umožňující aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem, nově sponzoruje také společnost HP.
O víkendu proběhla demopárty Outline 2026. Publikována byla prezentovaná dema. Upozornit lze na 16 bajtové, opravdu šestnáct bajtové, zvukově obrazové demo Wake Up! 16b (YouTube).
Byla vydána nová verze 9.5 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání a na YouTube.
Diskuse vznikla z vlákna této diskuse.
thermal tzp=50, v /etc/modules). Jestli je to dobré řešení, nevím. Použil jsem první, které fungovalo.
Navíc jsem to zase dal pryč, protože mi blbne snímač teploty a počítač se vypíná bezdůvodně
mozna by to ale chtelo zaradit do jineho fora.Poslal jsem žádost adminům
( jak je možné že na webu se o tomto nb a tomto problému prakticky nemluví ??? (minimum diskuzí mi našel gooogle na toto téma
)
Partially revert "Fix time going twice as fast problem on ATI Xpress chipsets Commit 66759a01adbfe8828dd063e32cf5ed3f46696181 introduced the fix for time ticking too fast on boards by disabling one of the doubly connected timer pins on ATI boards. However, it ends up being _much_ too broad a brush, and that just makes some other ATI boards not work at all since they now have no timer source. So disable the automatic ATI southbridge detection, and just rely on people who see this problem disabling it by hand with the option "disable_timer_pin_1" on the kernel command line. Maybe somebody can figure out the proper tests at a later date.
..... Prelozenim kernelu a aplikovanim parametra "disable_timer_pin_1" sa notebook zacne chovat korektne. Cas ide normalne. Po vytiahnuti napajacieho kabla sa nespustia ventilatory a zaroven sa spustaju iba v teplotoach specifikovanych v proc/acpi/thermal_zone/TZ*. Povodne sa ventilatory spustali v pravidelnych intervaloch, teraz sa spustaju len pri vacsej zatazi(napr. opengl). Po nainstalovani kernelu 2.6.14.x vsak nastal problem s prekladom ovladacov grafickej karty(www.ati.com). Tu pomohol tento patch patch
Tiskni
Sdílej: