Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Byla vydána nová verze 10.7 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu. Vývojáři GitLabu zdůrazňují Web IDE (YouTube) a SAST (Static Application Security Testing) pro Go a C/C++.
David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
Několik posledních verzí GNOME Shellu obsahuje chybu způsobující memory leak (únik paměti). Viz například videozáznamy verzí 3.26 nebo 3.28. Nalezení chyby #64 a její opravě se věnuje Georges Basile Stavracas Neto v příspěvku na svém blogu [reddit].
V pondělí měl na YouTube online premiéru otevřený krátký 2D film Hero vytvořený v 3D softwaru Blender. Cílem stejnojmenného projektu Hero je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.
Byla vydána verze 4.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub).
Včera vydanou hru Rise of the Tomb Raider pro Linux lze do pondělí 23. dubna koupit na Steamu s 67% slevou. Místo 49,99 € za 16,49 €.
Na Humble Bundle lze získat počítačovou hru Satellite Reign (Wikipedie, YouTube) běžící také v Linuxu zdarma. Speciální akce končí v sobotu v 19:00.
Společnost Apple koupila před třemi lety společnost FoundationDB vyvíjející stejnojmenný NoSQL databázový systém FoundationDB (Wikipedie). Včera byl tento systém uvolněn jako open source pod licencí Apache 2.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Po dva a půl roce od vydání verze 5.7 oznámila společnost Oracle vydání nové major verze 8.0 (8.0.11) databázového systému MySQL (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy komunitní verze MySQL jsou k dispozici na GitHubu.
Řešení dotazu:
http_port 3128 3129
a potom myportname
, viz http://www.squid-cache.org/Doc/config/acl/ (teda alespoň myslím, musíš to zkusit prakticky)
localip
a localport
.
Takže jo už to funguje, dík za nakopnutí, nějak mi to nemyslelo
v confu se vytvoří například:
http_port 3128 3130 (pokud je to win verze squidu musí být pro druhý port zase řádek http_port 3130)
pak se pojmenují proxy porty pro lepší práci napríklad:
acl proxy_omezeny_pristup myport 3128
acl proxy_plny_pristup myport 3130
dale restrikce pro omezeny a plny pristup napríklad:
acl allowsites dstdomain "/etc/.../povolene_weby.acl" na windows opět cesta "c:\...\povolene_weby.acl"
ten povolene_weby.acl je klasický textový soubor, lze do něj zapisovat domény ve tvaru
.google.cz
.seznam.cz
a nakonec se to ještě povolí v confu squid v definici přístupů http například takto:
http_access allow allowsites localhost
http_deny deny proxy_omezeny_pristup
http_access allow proxy_plny_pristup localhost
funguje to tak jak má, pokud má uživatel nastavený port 3128 pro omezený přístup otevře jen domény v seznamu povolených webů, pokud má nastavený port 3130, otevře vše.
Využití? Pokud potřebuji lidem omezit přístup na web a v případě xyz jim jej povolit, třeba nějakým programem co v registrech změní proxy port :), takže se musí před přístupem do plného Internetu zalogovat (po nějakém čase je to může vyhodit).
Děkuji všem při pomoci konfigurace
Jan Marek
Tiskni
Sdílej: