Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
V serveru mám celkem 4 pevné disky a nad nimi vytvořený jeden BTRFS filesystém s RAID1. Disky mám umístěné v šuplících, kde každý má vlastní kontrolku aktivity a všiml jsem si, že jeden disk je evidentně aktivnější než ty zbývající (při zápisu to je, jakoby jedna kopie se ukládala na tento, a druhá rozkládala na zbytek). Jedná se o ten nejnověji přidaný, s nejvyšším devid
. Pole jsem však po jeho přidání vybalancoval, tím by to být nemělo. Disky jsou všechny téměř stejné (3x WD Red 3TB a 1x WD Green 3TB) co do výkonu.
Zajímá mně - je tohle chování normální?
nmon
, kde je to vidět také, byť možná méně.
sudo btrfs filesystem usage -T -H /srv [sudo] heslo pro paul: Overall: Device size: 12.00TB Device allocated: 7.80TB Device unallocated: 4.20TB Device missing: 0.00B Used: 7.74TB Free (estimated): 2.13TB (min: 2.13TB) Data ratio: 2.00 Metadata ratio: 2.00 Global reserve: 536.87MB (used: 0.00B) Data Metadata System Id Path RAID1 RAID1 RAID1 Unallocated -- --------- ------ -------- -------- ----------- 5 /dev/sdb1 1.95TB 4.29GB - 1.05TB 6 /dev/sdc1 1.95TB 4.29GB 33.55MB 1.05TB 4 /dev/sdd1 1.95TB 3.22GB 33.55MB 1.05TB 2 /dev/sde1 1.95TB 1.07GB - 1.05TB -- --------- ------ -------- -------- ----------- Total 3.89TB 6.44GB 33.55MB 4.20TB Used 3.87TB 4.57GB 557.06kB
Na Btrfs neexistuje nic takového jako RAID1 přes 4 disky. Popsaná konfigurace se tedy — pochopitelně — chová celkem nepředvídatelně z hlediska výkonu. Z hlediska redundance ustojí maximálně výpadek jednoho disku, nikoliv výpadek 3 disků, jak by člověk čekal.
Jediný skutečný RAID1 přes víc než 2 disky má ZFS.
Ale no tak, zase nějaký anonym — odhadem asi patnáctiletý, podle stylu projevu — žvaní nesmysly. ABCLinuxu klasika.
Tak jo. Tak teď ještě ten tvůj „zázrak boží“ najdi ve zdrojácích a ne pouze ve svých snech. :-P
Nevím, o jaké „sračce“ mluvíš — a ty sám to taky nevíš; jenom kvákáš nesmysly. ZFS i Btrfs jsou na Linuxu už skoro desetiletí plně funkční a prověřená řešení se spoustou „produkčních“ nasazení. Když nevíš, o čem žvaníš, nežvaň.
Jediné, co konzistentně tvrdím: Dělat „RAID1“ na víc než 2 discích v Btrfs je kravina, protože tam rozhodně nebude očekávaná redundance (mělo by to ustát výpadek N–1 z N disků, což ale nebude ten případ) a z hlediska výkonu to taky bude hodně pokulhávat za očekáváním. (Kdo si nemyslí, že to má ustát výpadek N–1 z N disků, ať už raději nemyslí vůbec; myšlení mu zjevně nejde.)
Jednou bude Btrfs správně podporovat RAID1 přes víc než 2 disky, ale dnes to nebude. Prskající anonymní žvanilové realitu nijak nezmění.
jaký počet disků má Btrfs RAID1 vlastně v obliběLibovolný. Je důležité zachovat dostatek volného místa, aby mohl vypadnout ten největší disk a byl prostor pro rozprostření dat na ostatní device (tj fakt není dobrý nápad mít 6TB + 6*1TB a mít na něm 5.5TB dat. Fungovat to bude až do výpadku toho 6TB disku, na ty zbývající 3TB (6*1TB v R1) se ty data už fakt nevlezou - ale lze to zkonvertovat zpět na single). Nehledě na to, že výkon půjde do kytek, protože veškerý zápis půjde na ten 6TB disk a libovolný z těch ostatních disků. Takže rozumný počet rozumně stejně velkých disků a pamatovat na dostatek volného místa, aby největší z disků mohl případně odejít. Já provozuju r1 obvykle na šesti nebo osmi diskách (protože je to nejčastější počet portů na běžných deskách) a velikost disků je většinou stejná kromě období zvětšování. To odeberu starý disk a nahradím ho větším. Takže tam jsou chvíli disky o dvou velikostech, ale kapacita postupně jen roste, takže místo pro případné výpadky je o to větší.
Apropos, raid1 pro 3 a vic disku v klasickym pojeti je vylozene teoretickej koncept.Ano a tohle mě třeba (příjemně) překvapilo u ZFS, kdy v mirror vdev lze mít více než dva disky, takže mirrory expanduju přidáním dvou dalších disků a potom ty dva malé původní odeberu. Je to takové malé bezvýznamné plus pro zfs, protože jinak je to docela zabetonovanej stav. Až do loňska nešlo odebírat vdevy, nejdou konvertovat apod.
Tohle je prostě zásadní a všeobecně rozšířené nepochopení základních definic kolem RAID1. Ne, RAID1 přes víc než 2 disky neznamená náhodné dvě repliky nějak kdovíkde. RAID1 přes N disků znamená odolnost proti výpadku N–1 disků (alespoň tedy v případě čtení; pro mě za mě ať to klidně zakáže zápisy, když to nedokáže v tu chvíli zaručit jejich požadovanou redundanci).
Takhle^^^ to chápe každý klasický SAS RAID řadič. Zapojím tam 12 disků, udělám na nich RAID1, bude tam 12 replik těch dat. Proč je tohle (pro některé) tak strašně těžké pochopit?
Jak jsem psal výše, Btrfs je bezva a myslím si, že mé sympatie k Btrfs jsou na ABCLinuxu celkem dobře známé. Jen ten RAID1 na Btrfs přes víc disků … ehm, ne. Pro víc disků než dva jsou (i přímo v Btrfs) lepší RAID režimy.
Pak má Btrfs taky ještě další problém: neumí omezit velikost stripe na určitý počet disků. Takže když budu mít RAID5 na 4 discích, bude to fungovat obstojně, ale když budu mít RAID5 na 40 discích, bude to celkem problém. I tohle má ZFS dávno (správně) vyřešené a i tohle je feature, která zatím v Btrfs citelně chybí.
Sorry jako, jakkoliv mám rád Btrfs, malinko mě začínají (slušně řečeno) znepokojovat někteří nekritičtí fanboys. Je potřeba se rozhlédnout kolem, jak funguje RAID jinde, v jiných FS, v různých implementacích mimo FS atd. Btrfs má své nedostatky. Get over it! (Jedním dechem dodávám, že nepochybuju o tom, že nedostatky Btrfs budou jednoho dne minulost. Ale dnes to nebude.)
Tohle je prostě zásadní a všeobecně rozšířené nepochopení základních definic kolem RAID1.Proto jsem psal: jeho pojetí raidu1. Jestli se chcete hádat o slovíčka, tak si to klidně nazývejte Raid1e nebo Raid1btrfs. Každopádně, každý admin by měl vědět, jakým způsobem jeho zvolený systém ukládá data a jakou poskytuje redundanci. U Btrfs je to poměrně jasné už od počátku.
Jen ten RAID1 na Btrfs přes víc disků … ehm, ne.No mě by se např. líbila volitelná redundance. Abych si mohl zvolit, že chci mít data třeba ve třech kopiích na různých device. Tj místo názvů "raid" by při mkfs byl parametr určující, kolik kopií dat se má ukládat.
Get over it!No já s tím problém nemám, myslím si, že z mých textů je poměrně jasné, že si dovedu představit a přeji si lepší FS (už samozřejmě rozprostřený na více nodů na síti apod.).
Tohle je prostě zásadní a všeobecně rozšířené nepochopení základních definic kolem RAID1.To není nepochopení základních definic. To je prostě tím, že když se podíváte na běžné příklady, všude se uvádí, jak vypadá RAID 1 na dvou discích. Když dojde na víc disků, málokdo hledá definice RAIDů, ale prostě použije ten název, který zná. Upřímně řečeno, ona ta definice RAID 1 je divná – RAID (kromě RAID 0) se řeší obvykle kvůli riziku selhání disku, takže každého jako první zajímá, kolik disků může selhat, aby to pole ještě ustálo. Všechny běžné stupně RAID mají počet disků jako konstantu (RAID6 dva disky, ostatní jeden disk), jediný RAID 1 s tou „správnou“ definicí je výjimka, protože ustojí výpadek n-1 disků. Ta „špatná“ definice RAID 1 (tedy RAID 1E) akorát dává RAID 1 do řady s ostatními RAIDy, kdy je počet disků, které mohou vypadnout, konstantní (1).
Ale no tak, anonyme, ty ses nám nějak rozdurdil a rozohnil.
Upřímně, mě až tolik nezajímá, co přesně jsi dělal s tuxem v pětašedesátym, vážně ne, a raději to vůbec nechci vědět.
Věřím, že to bylo příjemné.
RAID1 je mirroring. RAID1 přes víc než 2 disky má být mirroring přes víc než 2 disky. Takhle tomu "rozumí" asi tak všechny hardwarové rádoby-RAID řadiče. Takže není úplně jasné, nad čím se tolik rozčiluješ.
RAID1 v ZFS přes N disků je N replik na N discích. Hotovo.
RAID1 v Btrfs přes N disků jsou 2 repliky na N discích s výkonnostními problémy. Ooops, maličko fail.
Jinak jestli se někdo (mylně) domnívá, že tohle jsem mínil jako flamebait proti Btrfs, nejspíš by bylo dobré (čistě pro připomenutí) poznamenat, že Btrfs používám na všech svých strojích od roku 2010 a od roku 2015 mám spoustu svých dat na Btrfs RAID5 a RAID6 polích. Asi tedy nebudu někdo, kdo by byl proti Btrfs a/nebo kdo by se bál nějakého bububu ohledně RAID5 potíží.
Btrfs je super. RAID1 přes víc než 2 disky v Btrfs není super. Takhle jednoduché to je. Jestli mám 4 disky a chci na tom něco jako RAID1, dám si tam RAID10. Což bych asi nechtěl a dal bych si tam raději RAID5, i když někteří zlí jazykové mají pořád z RAID5 na Btrfs hrůzu.
Tiskni
Sdílej: