Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
add=# select count(*) from file; count ----------- 106407926
A ty hotové řešení mají většinou i nějaké standardizované API (S3 apod.).Tomu naprosto rozumím. Myslím si, že nejlepší varianta je CEPH, ale ten je zase náročnej z hlediska konfigurace a správy. (Tj pokud k tomu nemáš oddělení adminů, tak to není dobrý nápad.) O ostatních projektech nějak není ani slyšet. Občas někdo něco na konferenci kecne, ale většinou je to ve smyslu: migrovali jsme z něčeho na něco. Zatímco já už 12let používám PG a furt to funguje, tak některé jiné projekty mají pátý storage. Někdy se ten konzervatismus vyplácí. Akorát to teda nemá standardní storage API no.
pokud k tomu nemáš oddělení adminů...nebo rozpočet na support
My to teď máme taky v DB a v BLOBech (Oracle), ale je to docela pomalý.
je to docela pomalý.nebo
Zkoumat strukturu ukládání dat / tabulek a jak funguje ta aplikační část, na to u končícího řešení dlabu.
Mám za sebou několik CEPH clusterů (návrh, implementace, operation), jeden z nich aktuálně 2 roky v produkci pořád aktivně opracováván (pridavani nodu, tiering, OSD, pridavani funkcionalit), většina slouží jako backend storage pro OpenStack nebo K8s.
Pokud něřešíš storage spolu s HW - například přechod od centrální storage k SDS, případně nepredikovatelný růst tak CEPH není úplně vhodný a přiklonil bych se k výše zmíněnému MinIO a S3.
V případě náhrady central storage za SDS pak CEPH je skvělá volba s tím, že čím větší cluster je tím lépe a vlastně to trpí pokud není cluster dost velký (počet nodů, počet OSD)
Souhlas, 20TB je málo.
Clustery, o kterých se bavím, že už dosahují rozumné velikosti, mají přes 9 nodů, cca 180 OSD (disků) a kapacitně přes 400TB RAW kapacity.
Tiskni
Sdílej: