OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
... kdežto tohle bude plugin. ... A já nechci RSS čtečku kvůli tomuhle...a já nechci extra program na piškvorky/psychologa/jánevímco, když to mám v emacsu ... (jak se tu dělá smajlík "rolling eyes"?)
Já mám radši, když je to extra.čímž ovšem popíráš sám sebe: A já nechci RSS čtečku kvůli tomuhle...
Nene, právě tím potvrzuju, co tu říkám, copak nechápeš ?chápu, že a) nepřečetl sis, na co prve reaguješ b) máš potíže porozumět české větě tak ještě jednou s vysvětlivkami: a já nechci extra program na piškvorky/psychologa/jánevímco, když to mám v emacsu tato věta byla míněna ironicky, jakožto rádobyvtipná narážka na spory kolem emacsu první částí, "extra program na ...", se míní jakýkoliv jednoduchý (ehm) program specializovaný na jednu činnost, tedy i RSS čtečka, zatímco "emacs" v druhé části zastupuje jakýkoliv program, jehož rozšíření rostou nad rámec rozumných mezí (jistě jsi slyšel o emacsu pomluvu, že je to vlastně samostatný operační systém), tedy i Firefox a jestliže na moje slova "extra program" reaguješ "Já mám radši, když je to extra.", pak jediný rozumný výklad je, že nechceš software pro Emacs (plugin do Firefoxu), ale samostatný program ... ostatně jiný výklad si ani nedovedu představit, vzhledem k tomu, že plugin být "extra" ve smyslu koncepčním nemůže (tedy pomíjím hovorové "extra" ve smyslu "superhyperfreecool")
RSS čtečka je program, kdežto tohle bude plugin.V mozillácké terminologii je velký rozdíl mezi termíny plug-in a rozšíření. AbcFox je rozšíření, plugin je třeba Flash. Pokud vím, tak Firefox obsahuje jednoduchou RSS čtečku už zabudovanou (Live Bookmarks). Populární čtečka je také Sage, což je rozšíření pro Firefox, podobně jako AbcFox. Co ten AbcFox umí a Live Bookmarks ani Sage ne?
V mozillácké terminologii je velký rozdíl mezi termíny plug-in a rozšíření. AbcFox je rozšíření, plugin je třeba Flash.Dobře, tak rozšíření, nemluvím tu o nějaký Mozille...
Co ten AbcFox umí a Live Bookmarks ani Sage ne?Bude možná v Konqueroru. Nepoužívám Firefox. A snad ho i přejmenuje na AbcKonq.
dobře, takže co ten AbcKonq umí a aKregator ne?Co ten AbcFox umí a Live Bookmarks ani Sage ne?Bude možná v Konqueroru.
... by AbcFox měl umět sledovat jednotlivé zvolené diskuze a podobné věci.no, asi bych měl psát jen o čem něco vím (RSS nepoužívám), ale až doposud jsem se domníval, že to patří k základním vlastnostem čteček ... představuji si RSS feed jako takové jednostranné news (NNTP), a tam klienti sledování vybraného threadu obvykle zvládají ...
Myslím si, že niobi má pravdu a mal by v tomto spôsobe komunikácie pokračovať aj na ďalej. Filtruje tak z AbcLinuxu začiatočníckych polo-windovsákov a prispieva tak k... prispieva.
A samozrejme, mňa už len málo čo dokáže odradiť... len ma trochu spomaľuje nedôvera ľudí a ťažko debugovateľný JavaScript. AbcFox/Konq síce vyzerá ako RSS reader, ale jeho možnosti budú rásť... ale aj tak ho nikdy nebudú používať ľudia ako D.N., ja a pod.
Tiskni
Sdílej: