Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
<?php $subdir = "text"; Header("Content-Type: text/plain; charset=utf-8"); if (IsSet($_REQUEST["file"])) { $file = $_REQUEST["file"]; while (($pos = strpos($file, "../")) !== false) { $file = substr_replace($file, "", $pos, 3); } readfile($subdir."/".$_REQUEST["file"]); } ?>
Ahaaaa . Ty máš problém! A my komunistickí, hnusní, samoľúbi modliči, sťahovači nových verzí, kompilátori jadier a distribucí sme si nešli nohy dolámať, aby sme Ti ho vyriešili! Fakt nepochopiteľné!
Ak pozitívne vieš, že to NEJDE, tak si sa nemusel pýtať. Ale Ty dúfaš, že niekto vie, ako na to. A preto sa pýtaš.
Nejaké nápady na riešenie aspoň dvoch zo spomínaných problémov mám, ale prečo by som ich mal vysvetľovať zrovna Tebe?
LINUKSáci jsou lidi, kteří jsem si zařadil do téhle bandy. Jsou to utrápenci kteří jenom kecaj jak to jednou bude skvělí a přitom nic neuněj. Jen si stahujou nový verze balíčků, kompilujou jádra, ukazujou si ve škole že mají nainstalovanej linux na notebooku, řešej že někdo jinej se neumí orientovat v linuxuTebe asi trapi, ze se jako uzivatel Linuxu nemuzes pocitat k "elite", protoze ho pouzivaji uz i "normalni" lidi, vid?
Co je elitního na používání linuxu? Nic proti ale jak si tu občas přečtu, plno linuksáků je docela dobrejch tlachalů kteří jsou vystříkaný z toho,Prave, ze nic, ale ty jako by ses snazil kazdymu cpat, ze ano, a ze "nadsenci", stejne jako treba sberatele vlacku nebo filatelisti, kteri si vymenuji zkusenosti A EMOCE o tom, co maji spolecneho (= linuxova komunita) ta elita nejsou, takze se maji zahrabat a mlcet. Tvoje provokativni zapisy pusobi presne takhle. Stejne tak muzes jit prudit na portal, kde se schazeji chovatele psu, ze psi nejsou nejlepsi zvirata na svete atd. Stejne tak muzes jit prudit na portal, kde se schazeji uzivatele Windows a delat tam totez. Tak se nediv, ze tvoje chovani pripomina spis leceni si nejakeho osobniho komplexu (z toho, ze TVUJ operacni system pouziva a bavi se o nem nekdo, kdo tomu nerozumi tak, jak by sis TY predstavoval). Svoji energii bys mohl radeji naprit smerem politickym a takto slapat na paty volenym zastupcum, ktere jsi TY poveril nejaky mandatem a kteri tak ovlivnuji tvuj zivot, a ne se ukajet kritikou (spontanni tedy ruznorode jako lidstvo samo) komunity, ke ktere se bud muzes pripojit, nebo si ji nevsimat. Kdyby ti slo jen o konstruktivni reseni urcitych technickych problemu, nevolil bys provokativni ton ("a ted mi, vy blbecci blbeckovaty neschopny, ukazte, jak to je"). Jinymi slovy, sam jsi de facto exemplarni ukazka toho, co se jakoby snazis kritizovat.
28.9.2005 12:13 Jindřich Plešinger | blog: Nevěřící | Dolní Bousov Re: . Odpovědět | Admin | Link | Výše | Sbalit Správně já jsem Jindřišek, ale další pseudonymy se mi asi používat nebude chtít,...
Našiel by som aj ďalšie, keby si svoje prvé blogové zápisy nezmazal.
Mám pre teba inak návrh - čo keby si do svojho blogu napísal dôvody, prečo používaš linux. Verím, že by som nebol jediný, kto by bol na to zvedavý.
Tiskni
Sdílej: