Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Glade for win32 jde tvůrcům aplikací pro Windows vstříc a zároveň nechává zadní vrátka pro snadnou portaci aplikace pro Linux.Ale tady jsou uživatelé Linuxu - tenhle free software propagujte mezi uživateli Windows!
Je tak nehorázně těžké pochopit, že blog slouží k vyjádření názoru a není ničím omezený?Vy snad nevidíte, jak všem lezete na nervy?
Jedná se o multiplatformní builder a pokud nějak přimějeme tvůrce aplikací pro Windows používat ho, bude portace aplikací na Linux daleko jednodušší. Uživatele Windows jsou zvyklí na Dev-Cpp, nebo na MS Visual Studio. Glade for win32 jde tvůrcům aplikací pro Windows vstříc a zároveň nechává zadní vrátka pro snadnou portaci aplikace pro Linux. Já si myslím že je to správný krok a že je to jedině dobře.By mě zajímalo, kolik tady chodí tvůrců aplikací pro windows.......
Jak malej.Malej? No když myslíš.....
Dovolím si tvrdit, že existuje obrovské množství programátorů a podle mě je jich mnohem více, kteří tvoří aplikace v operačním systému Windows. K tvorbě používají nástroje jako jsou Dev-Cpp, MS Visual Studio, Borland Builder. Pokud autor bude chtít portovat svůj program do Linuxu a myslím si že další aplikace Linuxu neuškodí, asi bude chtít používat to, na co je zvyklí.S tím souhlasím, jen jsem si dovolil pochybovat o tom, že tito win programátoři navštěvují tento server. A pokud snad navštěvují, tak ví o existenci linuxu, gtk a možnostech portace na linux, případně umí používat google, nebo položí dotaz do fóra.
Domnívám se, že mnoho uživatelů Linuxu, a tím myslím i návštěvníky tohoto portálu, používají na svém počítači i operační systém Windows a považuji to za naprosto normální. Svědčí o tom mnohokrát řešené téma DualBoot, přeinstaloval jsem si Windows a nemůžu se dostat do Linuxu, statistiky návštěvnosti portálů (z hlediska používaných operačních systémů) zabývajících se Linuxem, … .Jen vsuvka: Statistika je hodně ovlivněna tím, že mnoho lidí musí v práci, ve škole používat windows.
Proto si myslím, že informace o multiplatformním Builderu, notabene v blogu může někomu pomoci a zajité nikomu neuškodí a snad nikoho neuráží.Aha, já myslel, že se ti jedná spíše o osvětu mezi free a shareware windows vývojáři.
Nelíbí se ti moje texty? Blokuj mě. Chceš lepší články? Napiš je a prezentuj je. Nic ti v tom nebrání, vůbec nic.Né, že by se mi tvoje texty nelíbily, občas i trefíš hřebíček na hlavičku. Ovšem v některých věcech s tebou nesouhlasím a snažím se ti vysvětlit svůj pohled na věc. To je moje právo. Blokovat bych tě mohl, ale kdyby tě začali blokovat všichni, kdo s tebou nesouhlasí, tak by ti nezůstal žádný oponent a pak by to vypadalo, že s tebou všichni souhlasí. Což je samozřejmě špatně.
Pokud máš pocit že svým názorem snižuji kvalitu ABCLinuxu, piš články které podle tebe kvalitu portálu pozvednou.Ale no tak. Nemluv o _názoru_. Ten ti nikdo nevyčítá. Btw, tahle argumentace je docela roztomilá... Asi jako kdybych řekl: "Pokud máš pocit, že moje odpadky v tvém záhonu nejsou pěkné, začni sázet kytky, které ten bordel trochu schovají."
/dev/null
nebo na nějaké ABC Windows, kde padnou na úrodnější půdu a nebudou nikoho obtěžovat.
Propagace Free software a GNU projektů bez ohledu použití a operačního systému nepovažuji za špinění zahrady odpadky.Pochopitelně. Ale to je jen jeden z mála tvých počinů. Naprostá většina zápisků prudí, špičkuje, provokuje a nebo opakuje do zblbnutí stejné věci. Když si uvaříš skvělé špagety, je to nádhera a dobrá věc. Když je vysypeš z okna na chodník, je to bordel - a přitom jsou to pořád ty samé špagety.
Tiskni
Sdílej: