sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Glade for win32 jde tvůrcům aplikací pro Windows vstříc a zároveň nechává zadní vrátka pro snadnou portaci aplikace pro Linux.Ale tady jsou uživatelé Linuxu - tenhle free software propagujte mezi uživateli Windows!
Je tak nehorázně těžké pochopit, že blog slouží k vyjádření názoru a není ničím omezený?Vy snad nevidíte, jak všem lezete na nervy?
Jedná se o multiplatformní builder a pokud nějak přimějeme tvůrce aplikací pro Windows používat ho, bude portace aplikací na Linux daleko jednodušší. Uživatele Windows jsou zvyklí na Dev-Cpp, nebo na MS Visual Studio. Glade for win32 jde tvůrcům aplikací pro Windows vstříc a zároveň nechává zadní vrátka pro snadnou portaci aplikace pro Linux. Já si myslím že je to správný krok a že je to jedině dobře.By mě zajímalo, kolik tady chodí tvůrců aplikací pro windows.......
Jak malej.Malej? No když myslíš.....
Dovolím si tvrdit, že existuje obrovské množství programátorů a podle mě je jich mnohem více, kteří tvoří aplikace v operačním systému Windows. K tvorbě používají nástroje jako jsou Dev-Cpp, MS Visual Studio, Borland Builder. Pokud autor bude chtít portovat svůj program do Linuxu a myslím si že další aplikace Linuxu neuškodí, asi bude chtít používat to, na co je zvyklí.S tím souhlasím, jen jsem si dovolil pochybovat o tom, že tito win programátoři navštěvují tento server. A pokud snad navštěvují, tak ví o existenci linuxu, gtk a možnostech portace na linux, případně umí používat google, nebo položí dotaz do fóra.
Domnívám se, že mnoho uživatelů Linuxu, a tím myslím i návštěvníky tohoto portálu, používají na svém počítači i operační systém Windows a považuji to za naprosto normální. Svědčí o tom mnohokrát řešené téma DualBoot, přeinstaloval jsem si Windows a nemůžu se dostat do Linuxu, statistiky návštěvnosti portálů (z hlediska používaných operačních systémů) zabývajících se Linuxem, … .Jen vsuvka: Statistika je hodně ovlivněna tím, že mnoho lidí musí v práci, ve škole používat windows.
Proto si myslím, že informace o multiplatformním Builderu, notabene v blogu může někomu pomoci a zajité nikomu neuškodí a snad nikoho neuráží.Aha, já myslel, že se ti jedná spíše o osvětu mezi free a shareware windows vývojáři.
Nelíbí se ti moje texty? Blokuj mě. Chceš lepší články? Napiš je a prezentuj je. Nic ti v tom nebrání, vůbec nic.Né, že by se mi tvoje texty nelíbily, občas i trefíš hřebíček na hlavičku. Ovšem v některých věcech s tebou nesouhlasím a snažím se ti vysvětlit svůj pohled na věc. To je moje právo. Blokovat bych tě mohl, ale kdyby tě začali blokovat všichni, kdo s tebou nesouhlasí, tak by ti nezůstal žádný oponent a pak by to vypadalo, že s tebou všichni souhlasí. Což je samozřejmě špatně.
Pokud máš pocit že svým názorem snižuji kvalitu ABCLinuxu, piš články které podle tebe kvalitu portálu pozvednou.Ale no tak. Nemluv o _názoru_. Ten ti nikdo nevyčítá. Btw, tahle argumentace je docela roztomilá... Asi jako kdybych řekl: "Pokud máš pocit, že moje odpadky v tvém záhonu nejsou pěkné, začni sázet kytky, které ten bordel trochu schovají."
/dev/null
nebo na nějaké ABC Windows, kde padnou na úrodnější půdu a nebudou nikoho obtěžovat.
Propagace Free software a GNU projektů bez ohledu použití a operačního systému nepovažuji za špinění zahrady odpadky.Pochopitelně. Ale to je jen jeden z mála tvých počinů. Naprostá většina zápisků prudí, špičkuje, provokuje a nebo opakuje do zblbnutí stejné věci. Když si uvaříš skvělé špagety, je to nádhera a dobrá věc. Když je vysypeš z okna na chodník, je to bordel - a přitom jsou to pořád ty samé špagety.
Tiskni
Sdílej: