Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
+1
mě u KDE 4.2.2 dneska nadzvedla ze židle ta featurka s připojováním flashky :( čekal jsem sem tam problém, ale tohle je pecka ...
mohl bys nas neznale pouzit, co je "ta featurka"?
těch 84% je špatně popsaných - píšeš, že 84% "absolutně neplánuje" přechod na Win7, ale ve skutečnosti těch 84% "neplánuje během přístího roku" přechod na Win7, což je imho dost rozdíl (např. chtějí počkat na SP1, nebo nejdřív zvážit jiné OS).
vim ~/.emacs
J8 myslím, že to v tom původním průzkumu dokonce bylo během tohoto rouku! Takže to dá rozum, když vyjdou někdy v listopadu.
Beru zpět. Ale rozhodně bych z toho nebyl extra optimistický. Jestli někdo získá, tak Apple díky trendy povědomí, které o něm lidi mají. Ta firma by prodala i bič z víte čeho.
bič z víte čeho.
Gates tu surovinu (pře)prodává už pěknou řádku let. Teď si jen musíš přebrat, jestli je pro tebe lepší to mít v nějaké formě — třeba biče, nebo v pytlíku s hologramem.
No já nevím. Podle mě je MS lepší technologie, zatímco Apple má ten slušivý pytlík s hologramem. Rozhodně asi nikdo nemá to hovno, to ne. Ale Apple je zkrátka malý operační sytém s patřičnými omezeními... který záhadným spůsobem nesklízí na veřejnosti žádnou kritiku... občas si říkám, že Apple musel upsat duši čertu nebo co :)
Ale Apple je zkrátka malý operační sytém s patřičnými omezeními... který záhadným spůsobem nesklízí na veřejnosti žádnou kritiku...
Možná právě toto bude jeden z důvodů, proč bys měl své názory na "technologie" Microsoftu přehodnotit — nebo se nad nimi alespoň zamyslet.
Co takhle jeden windows server s XenApp od Citrix a zbytek Linux. Streamovat Windows aplikace na Linux XenApp umi bravurne. Pozivam kazdy den.
V praci pozivame MS Outlook s Exchange a dalsi aplikace co jedou jen na windows, takze si Outlook otevru na Linux pomoci XenApp pluginu. Ta aplikace vypada jako lokalni a clovek nepozna rozdil.
Na CAD applikace to asi neni, ale zase proc ne? Clovek to muze vyzkouset. Na ucetnictvi to neni problem.
Urcite to je reseni pro firmu s vice uzivately, kteri chteji prjit na Linux. Navic aplikace se zpravuje centralne, takze odpada nejake instalovani na stanicich.
Samozrejme, ze se nic neporusuje. Na XenApp (byvaly Presentation Server) bezi vsechny velky slolecnosti jako treba banky. Nevim proc by v tom CAD. Uplne v pohode. citrix.utipu.com/app/tip/id/2274/
ICA protocol, ktery se vyuziva ve vsech Citrix productech je opravdu dobry a umi treba i video atd. Muzes hejbat voknem a video stale vidis. Ne jak v RDP. ICA je spicka a nic se mu v tomto nevyrovna.
Samozrejme, ze se nic neporusuje.
Záleží na verzi Windows na serveru.
Prostě zkurvený vendor lockVendor lock-in spis je, kdyz si te autor aplikace vaze sam na sebe (uzavrene formaty atp.), ne kdyz aplikace je jen pro jeden OS. Vendor lock-in vetsinou dela autor proto, ze tim sleduje neco pro sebe pozitivniho. Omezenim na jednu platformu si vetsinou moc neprilepsi, pokud vylozene nedela typ SW, ktery by na alternativnich platformach pouzivalo tak malo lidi, ze prace na odlisnostech u tech platforem by se nerentovala....
Nevěřím, že by použití multiplatformních knihoven třeba pod LGPL prodražilo vývoj víc než nákup licencí komerčního vývojového prostředí.Zalezi na typu aplikace. Co si budeme povidat, zadny multiplatformni toolkit neni 100% multiplatformni a u komplexni aplikace je jen otazka casu, kdy nastane cas resit nejaky problem specificky jen pro konkretni platformu. A kdyz je tech problemu vic nebo jsou osklive a prijmy z prodeje pro tu platformu naklady na reseni nepokryjou, tak se prirozene pro tu platformu vyvijet nebude.... No a vyvojari aplikaci se takoveho stavu podle me boji dopredu, proto to radsi neriskuji a jdou po "jistote" -- Windows. A nebo jde o aplikace, ktere se zacaly vyvijet pred lety, kdy vyvoj pro neco jineho nez Windows opravdu nedaval smysl a rewrite nikdo nezaplati...
Zalezi na typu aplikace. Co si budeme povidat, zadny multiplatformni toolkit neni 100% multiplatformni a u komplexni aplikace je jen otazka casu, kdy nastane cas resit nejaky problem specificky jen pro konkretni platformu
Pravda, ale přímé použití multiplatformních knihoven od začátku vývoje výrazně usnadňuje portování jinam. Samozřejmě mohou nastat problémy, ale ty mohou nastat kdykoli. U opensource knihoven je obvykle snazší je řešit, tím spíš, že vyvíjí li někdo na LGPL knihovnách komerční aplikaci, tak má k dispozici programátory schopné i oprav knihoven, to u knihoven closedsource možné není. Tj. i kdyby problémů bylo víc, tak jsou snadněji a možná i levněji řešitelné.
No a vyvojari aplikaci se takoveho stavu podle me boji dopredu, proto to radsi neriskuji a jdou po "jistote" -- Windows.
Ano, možná. Slyšel jsem už názory od lidí z praxe ve smyslu "my sice víme, že to stojí za prd a má to své chyby, ale víme jaké chyby ...".
A nebo jde o aplikace, ktere se zacaly vyvijet pred lety, kdy vyvoj pro neco jineho nez Windows opravdu nedaval smysl a rewrite nikdo nezaplati...
Smutné je, že v některých případech jde dokonce o aplikace původně unixové. Ale v jiných případech o zcela nové bez vývoje v minulosti.
Jinými slovy, nevzdávat to, prudit, kde se dá a doufat, že se situace zlepší.
50 procent IT profesionálů zvažuje že nenasaděj Windows 7. Na tom neni nic neobvyklýho, je ostatě otázka jestli se ptali decision makerů. Děsivá je představa že se někdo zabývá nasazením Apple v podnikovém prostředí.
Že se tím zabývají až teď?
Tiskni
Sdílej: