Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Phoronix informuje o projektu NVIDIE a Utažské university pro akceleraci Linuxu na GPU. Cílem výzkumného projektu KGPU tak je umožnit, aby jádro přistupovalo k GPU (přes CUDA) jako výpočetnímu koprocesoru a převedlo na něj některé náročné funkce a také zvýšilo paralelizaci. Prvním výsledkem je implementace AES.
Tiskni
Sdílej:
Důvěřujete binárnímu firmwaru vašeho pevného disku?
Ne, ale co nadělám
Důvěřujete binárnímu firmwaru vašeho síťového adaptéru
Ne, ale co nadělám
Důvěřujete binárnímu mikrokódu vašeho CPU?
Ne, ale co nadělám
Důvěřujete vašemu binárnímu BIOSu?
Ne, ale co nadělám
Jde jen o nalezení té hranice. Extrémismus, že binární bloby (btw, krásné slovní spojení) jsou fuj a tečka, téměř nelze v naší realitě konzistentně dodržovat.
Přeci jen bych viděl jeden malý rozdíl. Všechny výše zmíněné bloby člověk ve 1) většině případů nemění (jsou v HW už předinstalovány), 2) velká část z nich běží mimo hostitelský systém (třeba v nějakém koprocesoru). Ano, vím, BIOS a CPU... Ale s něčím se začít musí. Navíc kromě bezpečnosti to má i další rozměr a tím je udržovatelnost, která je u binárních blobů výrazně horší...
To budou vždycky už z principu. Prostě se binárním blobům nedá důvěřovat. Tečka.Pochybuju, že pročítáte všechny zdrojáky vašeho gentoo, i jen zběžně (a zběžně byste stejně možná backdoor neodhalii...). Samozřejmě, ani neuvažuju o možnosti, že byste věřil distribučním balíčkům ;)
Informace není energie. Informace je zobrazení uspořádání hmotného systému do třeba množiny přirozených čísel. To, na co se „spotřebovává“ energie při práci počítače, je tepelná ztráta při změně informace (třetí termodynamický zákon). Rozebrané to je třeba u problému tzv. Maxwellova démona.
Ale jinak pravda je, že jinak než hmotou informaci přenášet neumíme.