Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Phoronix informuje o projektu NVIDIE a Utažské university pro akceleraci Linuxu na GPU. Cílem výzkumného projektu KGPU tak je umožnit, aby jádro přistupovalo k GPU (přes CUDA) jako výpočetnímu koprocesoru a převedlo na něj některé náročné funkce a také zvýšilo paralelizaci. Prvním výsledkem je implementace AES.
Tiskni
Sdílej:
Důvěřujete binárnímu firmwaru vašeho pevného disku?
Ne, ale co nadělám
Důvěřujete binárnímu firmwaru vašeho síťového adaptéru
Ne, ale co nadělám
Důvěřujete binárnímu mikrokódu vašeho CPU?
Ne, ale co nadělám
Důvěřujete vašemu binárnímu BIOSu?
Ne, ale co nadělám
Jde jen o nalezení té hranice. Extrémismus, že binární bloby (btw, krásné slovní spojení) jsou fuj a tečka, téměř nelze v naší realitě konzistentně dodržovat.
Přeci jen bych viděl jeden malý rozdíl. Všechny výše zmíněné bloby člověk ve 1) většině případů nemění (jsou v HW už předinstalovány), 2) velká část z nich běží mimo hostitelský systém (třeba v nějakém koprocesoru). Ano, vím, BIOS a CPU... Ale s něčím se začít musí. Navíc kromě bezpečnosti to má i další rozměr a tím je udržovatelnost, která je u binárních blobů výrazně horší...
To budou vždycky už z principu. Prostě se binárním blobům nedá důvěřovat. Tečka.Pochybuju, že pročítáte všechny zdrojáky vašeho gentoo, i jen zběžně (a zběžně byste stejně možná backdoor neodhalii...). Samozřejmě, ani neuvažuju o možnosti, že byste věřil distribučním balíčkům ;)
Informace není energie. Informace je zobrazení uspořádání hmotného systému do třeba množiny přirozených čísel. To, na co se „spotřebovává“ energie při práci počítače, je tepelná ztráta při změně informace (třetí termodynamický zákon). Rozebrané to je třeba u problému tzv. Maxwellova démona.
Ale jinak pravda je, že jinak než hmotou informaci přenášet neumíme.