Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Henri Richard z AMD na Red Hat Summitu oznámil, že AMD začne poskytovat otevřené ovladače pro své grafické karty. Bližší podrobnosti zatím uvedeny nebyly, ale snad se v oblasti podpory grafických karet v Linuxu blýská na lepší časy.
Tiskni
Sdílej:
Fakt myslíš, že nvidii, nebo amd zajímají ty cca 2% trhu tak moc?Nepodceňoval bych to. Stačí, když se vývoje chytnou nějací šílení demomakeři, co se budou předhánět v optimalizacích a záhy může získat linux ve 3D grafice obrovský náskok a přilákat jak grafiky, tak gamesníky. Vezmi si třeba kodeky a přehrávače. Není to tak dávano, co se v linuxu používaly dllka z windows jako jediná možnost, jak přehrát nějaký mpeg4 a dnes je to přesně naopak. Do windows se ládují opensource kodeky a přehrávače původně určené pro linux, protože jejich rychlost, kvalita a univerzálnost je nesrovantelná s tím, co je k dispozici tam. A podobný trend je ším dál tím patrnější i u dalšího software.
Nevěřím, že tu bude něco od amd dřív jak příští rok a stejně to bude mít takovou kvalitu, že i kdyby na tom spousta vývojářů pracovala pár let (2-3 roky), tak se to jen sotva bude rovnat ovladačům nvidie, která na nich pracuje podstatně déle.Cože? To snad přece nebudou psát znova od začátku. Nebo co tím chtěl básník říct?
vim ~/.emacs
Že by konečně Composite? AIGLX? tedy 3D desktop out-of-the box bez kompromisů?No na Intelu to je už dnes (no teda ne úplně pro ty z nás, kteří používají ovladače z gitu - Debian experimental
vim ~/.emacs