Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Ty seš jouda. Velký výkon s sebou zákonitě nese větší teploty. Ty je dobré odvádět co nejefektivněji, protože čím mizernější je chlazení, tím je větší šance zničení polovodiče.
Zatím máš ale ještě čas svůj názor přehodnotit, protože jsem někde (už nevím kde) četl, že chipset má mít TDP 7 W - polovinu toho co předchůdce, ale je to už o dva Watty více, než bývávalo normální
Určitě to bude PCIe 4.0 ×4.Dokud to AMD oficiálně nezveřejní, tak nic není „určitě“. Každopádně kdyby to bylo PCIe 4.0 x4 tak by to R. Hallock v tom interview byl býval řekl. Ale prostě on tam mlžil takovým způsobem, že je jasné, že v tom bude něco jiného. Už jsem pár jeho interview viděl a vždycky když se takto ksichtil, tak se nakonec ukázalo, že AMD v tu chvíli nechtěla ještě určitou informaci zveřejnit.
ty procesory by třeba mohly být schopné zapnout na těch čtyř linkách PCIe 5.0 když se dají do budoucí desky s novým čipsetem, který by to taky podporovalAnebo jakékoliv jiné rozhraní podobné PCIe, které je fyzicky schopno běžet na čtyřech duplexních differenciálních linkách (+ 1x clock) à la PCIe... AMD má v rukou specifikaci obojího, může si s tím dělat co chce, nikoho nezajímá, jestli mezi CPU a čipsetem jede standardní PCIe nebo něco jiného, protože jediná kompatibilita, na které záleží je mezi čipsetem a CPU. Intel to taky nazývá DMI a každému je jedno, jestli to je PCIe nebo něco jiného, dokud to funguje, jak má...
protože na to nebyly testovanéA na to jsi přišel jak? Když AMD v rukách drží vývoj jak CPU tak čipsetu, tak to určitě otestované má a výrobce desek to budou testovat tak, že tam dají CPU a čipset , podívají se jestli to odpovídá specifikaci od AMD a otestují, jestli to funguje a jestli je EMI v pořádku. Co přesně mezi CPU a čipsetem lítá je moc nezajímá, dokud to bude fungovat. A pochopitelně výrobci desek jsou taky vázáni NDA...
no, to pochybujem, akoze vazne! zatial to nedokazal ani intel, ktory bol vzdy trocha uspornejsi nez AMDTo už dost dlouho neplatí. Ryzenů 3000 jsou AMDčka díky 7nm procesu energeticky efektivnější v každé generaci, Intel žene od 9.-10. generace Core spotřeby nahoru a efektivita je špatná. Teď Ryzeny 6000 dokonce mají nižší klidovou spotřebu a lepší výdrž na baterku než Intel Core 12. generace (ta se dokonce zhoršila proti 11. generaci).
Môj AMD notebook dokáže bežať na 2.5W idle / cca 3W pri práci a to mám 4k display. S úspornejším LCD by to išlo ešte o niečo nižšie.
Tak to nechápete současný narativ, protože pokud ntb plně vytěžujete CPU/GPU tak jej předtím zásadně odpojíte od AC/DC napájení.
Tiskni
Sdílej: