Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Situace okolo porušování GNU GPL firmou Monsoon Multimedia ještě není vyřešená. SFLC se podle všeho nechce spokojit se samotnou nápravou situace - vytvořil by se tak nebezpečný dojem, že firmy porušující GPL budou potrestány maximálně tím, že licenci začnou v případě problémů dodržovat. Čtěte Linux.com.
Tiskni
Sdílej:
Navic je to primo proti ideim hnuti svobodneho softwaruNení. Pojem "svobodný software" neříká nic o ceně, ale o právech (a povinnostech) uživatele. To je pořád dokola jak u blbých ... Free Software != software zdarma.
Mate pravdu, napr. u nas je to tusim vezeni az do 5 let, penezita pokuta a/nebo propadnuti veci. Postih by mel odpovidat zavaznosti cinu, ostatne proto o nem rozhoduje soud v kazdem konkretnim pripade zvlast. Ceho se tedy firma dopustila tak zavazneho? Pouzila BusyBox, ktery je zdarma dostupny komukoliv, ve svem embedded zarizeni a nenabidla ho se zdrojovymi textyPokud to bylo skutečně takhle, ta je zase divné, že se strašně zdráhali ty zdrojáky dát.
pomijim fakt ze v nem neco upravovala, o dulezitosti jejich uprav by se asi dalo s uspechem polemizovat kdybychom vedeli ceho se tykaji.To je právě dost podstatný fakt, který se pominout nedá. Jak už jsem psal jinde, buzerovat někoho za to, že použije v nějakém svém produktu nijak neupravený notoricky známý a všobecně dostupný GPL kód a nezaloží přitom miliontý první mirror zdrojáků tohoto programu, pavažuju za chybu. Na druhou stranu, pokud někdo šíří odvozené dílo, tak se licencí řídit musí jinak ať to nepoužívá.
Zpusobila Vam konkretne nejakou ujmu? Nebo mate seznam tisicu osizenych zakazniku kteri si koupili jeji zarizeni a citi se omezeni ve svych pravech na zdrojaky BusyBoxu? Rekl bych ze ne.Mě osobně nezpůsobuje žádnou újmu ani to, že někdo zkopíruje Windows nebo CDčko čágo bágo šílenci 10. Ale to přece neznamená, že se zákony nemusí dodržovat?
U nás například podle § 105b AutZ:
(1) Právnická nebo podnikající fyzická osoba se dopustí správního deliktu tím, že
a) neoprávněně užije autorské dílo, umělecký výkon, zvukový či zvukově obrazový záznam, rozhlasové nebo televizní vysílání nebo databázi,
b) neoprávněně zasahuje do práva autorského způsobem uvedeným v § 43 odst. 1 nebo 2 anebo v § 44 odst. 1, nebo
c) jako obchodník, který se účastní prodeje originálu díla uměleckého, nesplní oznamovací povinnost podle § 24 odst. 6.
(2) Za správní delikt podle odstavce 1 písm. a) se uloží pokuta do 150 000 Kč, za správní delikt podle odstavce 1 písm. b) pokuta do 100 000 Kč a za správní delikt podle odstavce 1 písm. c) pokuta do 50 000 Kč.
Pokud by to bylo navíc posouzeno jako trestný čin (§ 152 TrZ), lze za to viníka poslat (zcela teoreticky) až na dva roky do chládku.