Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Třeba někdo pochopí, že UTF-8 je vstupně/výstupní formát textových řetězců, ale nikoli operační.Datová struktura která při operacích zachovává svoje invarianty mi připadá jako dobrý nápad. Ale pokud potřebuješ dělat nějaké operace které dočasně poruší pravidla UTF-8, vždycky můžeš prostě zavolat .as_bytes() a pracovat na read-only view toho stringu, nebo použít unsafe (od toho tam je).
Stejně tak float čísla a jejich chování jsou perfektně standardizována.Jo, a Rust se toho standardu drží. Proto čísla v plovoucí řádové čárce nejsou totálně seřazená. Standard je totiž blbý:
zdenekbelehradek@local ~/tests/c =># cat float.c #include <stdio.h> #include <unistd.h> int main (int argc, char **argv) { float zeroplus, zerominus, infplus, infminus, nan; zeroplus = 0.0; // positive zero zerominus = -0.0; // negative zero infplus = 1.0 / zeroplus; // positive infinity infminus = 1.0 / zerominus; // negative infinity nan = zeroplus / zeroplus; // NaN printf("zeroes are equal: %d\n", zeroplus == zerominus); printf("infinities are equal: %d\n", infplus == infminus); printf("NaNs is equal to itself: %d\n", nan == nan); printf("NaN <= +inf: %d\n", nan <= infplus); printf("NaN >= +inf: %d\n", nan >= infplus); printf("NaN >= -inf:: %d\n", nan >= infminus); printf("NaN <= -inf: %d\n", nan <= infminus); return 0; } # cc float.c -o float ; ./float zeroes are equal: 1 infinities are equal: 0 NaNs is equal to itself: 0 NaN <= +inf: 0 NaN >= +inf: 0 NaN >= -inf:: 0 NaN <= -inf: 0Všimni si, že NaNy nejsou ani větší ani menší než jiná čísla, a že operace na rovnajících se číslech dává nerovné výsledky (tak generuju kladné a záporné nekonečno). Samozřejmě to šlo standardizovat i nějak rozumně, např. že NaN se rovná sám sobě a ničemu jinému (a že to platí pro všechny reprezentace NaNů) a že je větší než kladné nekonečno. (Dělení nulou bych nechal jak je nebo zavedl jen jedno (projektivní) nekonečno.) Pak by třeba platilo, že binární kopie floatu se rovná své předloze, a kompilátory by mohly líp optimalizovat.
Samozřejmě to šlo standardizovat i nějak rozumně, např. že NaN se rovná sám sobě a ničemu jinémuTo právě moc rozumné není. Pokud chceš vědět proč, podívej se na trojhodnotové logiky a rozíl mezi tím, jak to definovali Kleene a Łukasiewicz. Stejný případ je i NULL v SQL.
Tiskni
Sdílej: