Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Btrfs is under heavy development, and is not suitable for any uses other than benchmarking and review. The Btrfs disk format is not yet finalized.http://btrfs.wiki.kernel.org/index.php/Main_Page
Na to je ještě brzo. Docela mě to překvapilo, že už ho dají do 29ky, ale možná je Btrfs dál, než jsem informován .
Mě tak napadá. Když mám obyčejný ntb na práci, žádný server, to je opravdu takový rozdíl, když použiji ReiserFS(3/4), ext(3/4), nebo tohle?
P.eS.: Nepočítám snapshoty, atp ... A nějak mě nezajímá, jestli mi ten jeden uchová na disk o 5 MB víc dat než druhý, třeba takové využití CPU(celkově spotřeba energie) to už je něco jiného ...
V čem se JFS hodí na noťasy víc?
To zakládáš na velkou přestřelku, protože _každý_ zde nějaký ten FS . Každý má nějaké osobité zkušenosti.
Pokud nejsou nějaké speciální nároky, tak je to více méně jedno. Já jsem sice měl pocit, že jsem před lety přechodem ext3->ReiserFS počítač zrychlil, ale dnes máme Ext4, větší paměti atd., takže může být všechno jinak.
dnes máme Ext4Zrovna ext4, pokud vím, není žádný velký pokrok.
Mám pocit, že je rychlejší. Delayed allocation a extenty rozhodně pomohly velkým souborům, možná i malým. Viděl jsem nějaké testy a ReiserFS byl asi stejně rychlý jako ext4, což považuji za úspěch.
Ext4 je konzervativní a je to tak správně.
nevola sa to brtfs alebo Btrfs, opravte si aj stitok aj tuto zpravicku, objavuje sa to aj vo viacerych zpravickach.
http://btrfs.wiki.kernel.org/index.php/Main_Page
Jo jo, btr jako 'butter'
Ve skutečnosti je to btr jako b-tree... ale to je jen detail :)
Jako "butter" se to pouze vyslovuje (tj. "butter-FS"), ale ta zkratka samotna, jak rikali kolegove, vychazi z B-Tree.
Hlavně aby tam někde nezapomněli napsat mezeru. Jinak by se vesmír nebezpečně přiblížil ke svému zhroucení...
Hahaa, +1 :)
Nechápajícím doporučuji přečíst tento vysoce intelektuálský diskurs, připomínající svou silou utkání největších duchů minulosti nad metafyzickými otázkami smyslu života a tak vůbec.
i na ten nejstupidnejsi flame musi byt vzdycky aspon dvaNemusí. Pravda, nejdelší zdejší monolog má jen pár příspěvků, ale třeba se ještě někdo vypracuje
Tak to som celkom zvedavy. Rad si to vyskusam. Kombinacia LVM2 + FS je trochu krkolomna. Ale na ostre nasadenie to asi este nebude.
No mi prijde kombinace SWRAID, LVM2 a FS naopak velice efektivni a skvela.
hlavne muzu migrovat z disku/raidu na disk/raid, zvetsovat, expandovat RAID a jine veci.
Je to vec zvyku. Celkom sa mi ale paci myslienka Volume/Quota/FS v jednom. Samozrejme este uvidim ako je to s kvalitou a spolahlivostou, ale posudzovat to teraz, na to je priskoro. Ostatne neni to jediny pravy FS(R) ze? Linux ich par ma. Sam pouzivam RAID/LVM2/FS zatial to nesklamalo a som spokojny. Ale clovek si rad zaexperimentuje.
co znamena Copy on write ?
ok, dekuji, hrozne jednoduche figl
snazim se to zkompilovat na debianu (lenny) ale nejak se mi to nedari
xen01:/usr/src/btrfs-0.16# make
bash version.sh
make -C /lib/modules/`uname -r`/build M=`pwd` modules
make: *** /lib/modules/2.6.26-1-amd64/build: není souborem ani adresářem. Stop.
make: *** [all] Error 2
ten adresar build tam vubec neexistuje, kdyz ho vytvorim tak beze zmeny, poradte nekdo sikovnej. dekuji
aha, uz mi to jde, chtelo to nainstalovat linux-source a linux-headers, jdu to zkusit otestovat
Zkus jej porovnat s ext3,ext4 a hod vysledek do diskuze. (s kompresi i bez) Budu ti vdecet.
dik dik
Tiskni
Sdílej: