Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ale tady se jak na běžícím pásu prezentují o Ubuntu naprosté debility typu, nějaký pepa z horní dolní na blogu napsal, že se mu líbí nové icon-theme!Charakteristika betaverze nové distribuce do správiček imho patří. Nejde jen o nějaké icon-theme, což jsi možná nepostřehl...
Doporučoval bych tento postup:
Abych řekl pravdu, nemám rád Ubuntu ani trochu. Možná jsem na něj dokonce i alergický. I přesto se mi nezdá, že by tento portál byl ABCUbuntu. Ubuntu je distribuce Linuxu a bylo by divné, kdyby se o něm nepsalo. Vzhledem k jeho velkému rozšíření mě nepřekvapuje, když se o něm píše relativně často.
Přiznám se, že občas mám chuť začít psát zprávičky typu „ArchLinux už má zase skvělý nový balíček, který se do Debianu a Ubuntu dostane nejdřív za rok“, ale takové výkřiky podle mě nemají smysl.
Tak tymto komentarom sa znizim este aj hlboko pod tvoju uroven, ale proste mi to neda. Vecene tu vyplackuvate aky je ten Linux malo rozsireny, ale ked sa niekto snazi s tym nieco spravit tak po nom "idu vlastni ludia". Takze ked sa ti to nepaci, tak to kurva nepouzivaj. Ubohy picus.
Mám cca 5 let starý NB Toshiba Portégé M200. Pokud by bylo více uživatelů tohoto NB provozujících Linux, tak by již možná byly funkční FN kombinace pro zesvětlení/ztmavení LCD atp.Aj si skúšal ovládač toshiba_acpi (napr. v kombinácii s programom toshset)?
Nahlášený bug, že si blbuntu samo při zobrazení loginu a pak znovu po přihlášení mělo akorát za efekt to, že se nedává na maximum, ale na 3/4. Snad každý dnešní i minimálně 5 let staré notebooky si tohle řeší hardwarově - vypojím adaptér a sám notebook bez pomoci OS si ten jas zreguluje tak, jak jsem to nechal naposledy bez adaptéru. A že mi hned potom nějakej gnome-power-manager či co (BTW v KDE ten KDE-power manager či co dělá to samé) sám zreguluje jas podle sebe, jak to nechci, to fakt nemusim.
-> tohle se snad da nastavit/vypnout...
da, je tam nato jedna volba a zmenit se to urcite da, pouzival jsem to jen ted pouzivam kde4 takze si nepamatuju kde to tam bylo ale da, to same i v kde4
Tiskni
Sdílej: