OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
a byl nemile překvapen jeho trhaností na desktopu. A to je opravdu velký problém posledních jader (2.6.28-2.26.30), tak často diskutovaný.Potvrzuji(dokonce i konzole má příšernou reakční dobu na stisky kláves). V mém případě je ovšem nějaký problém s ACPI nebo časovači.
– Are you looking at getting this into mainline?
– LOL.
– No really, are you?
– LOL.
– Really really, are you?
– No.
tyyo to je dobre jak cert. Jdu do brainfucku prepsat linuxove jadro :))
Ten programovaci jazyk je podle me postaven na chybnem predpokladu a totiz ze knihovnik je hloupe stvoreni. Pravda, verbalnim projevem zrovna nevynika, ale cist a psat umi.
Dovolim si trochu pozmenit dotaz: Kdo mi opatchuje jadro? :D
Nezni to spatne a docela bych to zkusil. Nevite nekdo, kde to stahnout?
stačilo umazat trochu adresy
A navod jak to dostat na 2.6.27 by nebyl? :)
Ja nerozumim nicemu, ale chci, aby se mi zrychlil desktop a zaroven fungovalo suspend2ram
Core Duo 1.6 GHz, 2.5GB Ram, intel GMA950. Mam Debian Lenny s jadrem 2.6.27(to jsem si kompiloval podle distribucniho, protoze mi v nem chodi suspend2ram) a porad mi to prijde nejake line :(
Proste mi to prijde line. Kdyz to necim trochu vytizim, tak uz se pomalu ani neprekresluje grafika, natoz aby slo jeste neco delat(treba psat)
A máš správný ovladač grafiky?
Grafika je: "Intel Corporation Mobile 945GM/GMS, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller"
a v xorg.conf mam driver "intel"
Grafikou to podle me neni, protoze spustim i Compiz. Pri zatezi se ale neda nic delat. V emulatoru terminalu se obvejuvi pismenka az po nekolik vterinach, kdyz prepnu plochu, tak mi tam jeste pul minuty zustanou okna z te stare,... Kdyz je pocitac nevytizeny, tak je vse v pohode.
Otázka je, zda je fér po uživaelích chtít aby na to přišli sami a zároveň tvrdit, že linux je výkonější/lepší/etc.
Linux debian 2.6.27-rc5 #1 SMP PREEMPT Wed Sep 3 11:21:45 BST 2008 i686 GNU/Linux
Tick je na 300
Rek bych, ze tenhle planovac by se moh docela dobre osvedcit v mobilnich a embedded hrackach. S ARMem a spol. pod kapotou vas skalovani moc zrat nemusi.
to neznie ako problem planovaca - skor to vyzera na problem s grafikou alebo nedostatkom ram..
Tak jsem to nahodil a... nevim. Uvidime az nekdy budu kompilovat OO. :)
nazvaným BFS (Brain Fuck Scheduler)S takým názvom sa komerční zákazníci pôjdu potrhať.
Koukám, že už se budu muset naučit patchovat zdrojáky. Už mi dokonce laguje i terminál, sice je to zpoždění minimální ( nějaká ta desetina sekundy), ale je to nepříjemné. Obvzlášť na 4 jádru s 4 GB ram.
Tiskni
Sdílej: